אבחון הפרעת קשב וריכוז באמצעות מבחן BRC - מרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחון הפרעת קשב וריכוז באמצעות מבחן BRC

הפרעת קשב וריכוז הינו מושג מורכב, אשר עשוי לבוא לידי ביטוי באופנים שונים, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. התפתחות המחקר וגם הטיפול בהפרעות קשב וריכוז היא יחסית חדשה ונבנית עם השנים.

למעשה, קשב הינו משאב מולד אשר מאפשר לנו לשים לב למה שקורה סביבנו, מאפשר לנו להתארגן בזמן ובמרחב, מאפשר לנו למידה, הבנה וזכירה. מחקרים מראים כי יכולת הקשב של האדם מתבססת על ארבעה תפקודים שונים:

  1. קשב מתמשך – היכולת לשמר קשב לאורך זמן, על מנת לשמור על רמת ביצוע אחידה לאורך זמן. כך למשל, ילד אשר מתקשה בתחום זה, יהיה חולמני תוך כדי ביצוע משימה מתמשכת, עשוי לבטא חוסר שקט ויתקשה להקשיב בכיתה.
  2. קשב סלקטיבי – היכולת למקד את הקשב במטלה מסויימת ולהתעלם מגירויים מסיחים בסביבה. כך למשל, ילד אשר מתקשה בתחום זה עשוי להתקשות להקשיב למורה בזמן שילדים אחרים סביבו יפטפטו או אפילו כשיהיו רעשים מחוץ לכיתה.
  3. פיצול קשב – היכולת להפנות תשומת לב למספר מוקדים בו זמנית. כך למשל, ילד אשר מתקשה בתחום זה עשוי לבטא קושי להקשיב למורה ולכתוב את דבריה או להעתיק מן הלוח בו זמנית.
  4. תפקודים ניהוליים – אחראים ליכולות חשובות מאוד דוגמת תכנון, ארגון, הפקת לקחים, גמישות מחשבתית והסתגלות למצבים משתנים ועוד. כך למשל, ילד אשר מתקשה בתחום זה עשוי להפגין קושי בפתרון בעיות, ביכולת ההתארגנות שלו ובביצוע משימות.

 

בעבר חשבו שהפרעת קשב מתבטאת אך ורק ביכולת להתרכז ולכן בדקו רק את תחום הקשב המתמשך. כיום, עם התקדמות המחקר וההבנה בתחום, ניתן לבדוק את התפקוד בכל התחומים החשובים הללו. אבחון BRC הינו היחיד אשר בודק את ארבעת הפונקציות שהוזכרו לעיל ולכן היכולת שלו לתת מענה רחב ומדוייק גבוהה יותר.

דוחות BRC  - נותנים תמונה רחבה ומפורטת של כוחות הנבדק ושל קשייו. הם מאפשרים בדיקה של מוקדי הקושי, הן ביחס לנורמת בני הגיל והן ביחס לעצמו. הדוחות מספקים מדד ADHD, אשר פותח ותוקף בצורה מחקרית ויכול לתת תמונה מדוייקת לגבי רמת ההפרעה, באיזה מתפקודי הקשב היא באה לידי ביטוי ומהי הדרך הנכונה לסייע למי שמתמודד איתה.

אבחון BRC יכול לסייע גם באבחנה מבדלת בין קשיים בקשב וריכוז לבין קשיים ממקור אחר, למשל לקויות למידה או קושי רגשי. באבחנה מבדלת שוללים סיבות אפשריות שונות אשר עלולות לגרום להופעת תסמינים הדומים לתסמינים של הפרעת קשב. אבחנה מבדלת חשובה מאוד לצורך התאמת טיפול נכון. אבחון BRC מסייע לעריכת אבחנה מבדלת במספר אופנים: הוא מספק מידע על תפקודים קוגניטיביים חשובים נוספים (בנוסף לתפקודי הקשב) – זיכרון שמיעתי וזיכרון חזותי, ארגון ותכנון, שפה ומוטוריקה, חלקים רגשיים.

 

לפרטים נוספים אודות האבחון ולקביעת פגיששה ניתן לפנות אלינו בטלפון 03-6413483 או להשאיר פניה 

 

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה