אבחון פסיכודידקטי למבוגרים - מרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחון פסיכודידקטי למבוגרים

   29/06/2020 16:26

 

אבחון פסיכודידקטי מהו ?

אבחון פסיכודידקטי הינו הערכה מקיפה שנעשית, הן בפן הפסיכולוגי והן בפן הדידקטי, תוך התייחסות ליכולותיו האינטלקטואליות וקשיי הלמידה של האדם, כמו גם למצבו הרגשי. האבחונים הנבדקים באופן ספציפי:

  1. מבחן משכל: אשר נותן היבט על פוטנציאל אינטלקטואלי וכישורים

  2. אבחון דידקטי: מתייחס ליכולות קריאה, כתיבה, חשבון, אנגלית

  3. מבחנים נוירופסיכולוגיים: מתמקדים בתפקודי קשב, זכירה ולמידה

  4. אבחון אישיותי: מתייחס לתחום הרגשי

מבדקים אלו מאפשרים לנו להבין היטב את קשייו של האדם, הן בתחום הקוגניטיבי/דידקטי והן בתחום הרגשי/פסיכולוגי ובכך לתת המלצות מתאימות לטיפול, על מנת לתת סיוע מותאם אישית. כמו כן, אבחון פסיכודידקטי מאפשר לבצע אבחנה מבדלת בין קשיים שמקורם בתפקוד הלימודי ו/או במערך הקשב לבין קשיים שמקורם רגשי וגורמים לתסכול, בעיות שליטה בכעסים, דימוי עצמי נמוך ותחושת מסוגלות נמוכה, חרדה, מצב רוח ירוד ועוד.

מתי פונים לאבחון פסיכודידקטי?

ילדים/ מבוגרים פונים לאבחון זה כאשר עולים קשיים שונים אשר פוגמים בתפקודם בחיי היומיום. הקשיים יכולים לבוא לידי ביטוי כאשר קשיים בתחום הקשב והריכוז או כאשר יש לקויות למידה שונות, כמו קשיים ברכישת קריאה/כתיבה, הבנת הבסיס החשבוני ואף לקויות למידה ספציפיות כמו מוטוריקה, תחום שפתי, בעיות זיכרון ובעיות בתפיסה. כאמור, לעתים הבסיס לקשיים אלו הוא רגשי וישנו צורך להתייחס לעולמו הפנימי של הנבדק, בכדי לסייע לו להתמודד עם קשייו השונים.

מדוע מבוגרים פונים לאבחון פסיכודידקטי ?

לרוב נמצא כי ילדים ובני נוער פונים לביצוע אבחון פסיכודידקטי לילדים על מנת לאתר את קשייהם ולסייע להם באופן מותאם בהמשך דרכם הלימודית, אך אבחון זה מתבצע גם בקרב מבוגרים מסיבות שונות ומגוונות למשל, בדיקת התאמתם למסגרות לימודיות שונות ואיתור בעיות דידקטיות שלא טופלו כראוי בעברם ומשפיעים בדרך זו או אחרת על תפקודם היומיומי. בין אנשים אלו נמנים:

  1. מבוגרים אשר לא סיימו 12 שנות לימוד וכעת מעוניינים לגשת לבחינות, עם התאמות שונות.

  2. מבוגרים עם תעודת בגרות חלקית/מלאה שמעוניינים לשפר את ציוני הבגרות, על מנת להתקבל למסלול לימודים מסויים.

  3. מבוגרים שלא הייתה להם הזדמנות ללמוד ולמצות את עצמם בהשכלה גבוהה, הן מבחינת מצב סוציו-אקונומי או חוסר מודעות לנושא וחוסר בזמן.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה