אבחון פסיכולוגי - אבחונים לילדים ומבוגרים במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחונים

אפשר להצליח ולהגיע להישגים גבוהים למרות וגם אם קיימים קשיים. בקליניקה שלנו אנשי מקצוע העורכים מגוון רחב של אבחונים, לצרכי מערכת החינוך, מוסדות השכלה גבוהה או צרכים אחרים. האבחונים מאפשרים לבחון לעומק את יכולותיו הקוגניטיביות והרגשיות של האדם, כוללים המלצות טיפוליות והתאמות לימודיות נדרשות. האבחונים נערכים עבור מסגרות לימודיות לרבות מוסדות להשכלה גבוהה. לכל אחד הזכות ללמוד ולהצליח ואנו נשמח לעזור לכם למצוא את הדרך הטובה לעשות זאת.

אבחון פסיכולוגי - סוגי אבחון לילדים ומבוגרים במרכז ד"ר טל

המורה טוענת שהילד לא מרוכז, יש לו קשיים בלמידה והתארגנות, אתם רוצים לעזור אבל לא יודעים איפה מתחילים?...
כולם מדברים על אינטליגנציה, אבל איך באמת בודקים IQ?...
תמיד רצית לדעת עוד על האישיות שלך, להכיר את עצמך יותר ופשוט לא ידעת איך...?

מפתיע, אבל על שאלות אלו ועוד התשובה יכולה להינתן באמצעות אבחון פסיכולוגי. רבים שמעו את המושג אך לא באמת יודעים את היקף הידע הרב שבאפשרותו של אבחון פסיכולוגי לגלות, אודות הילד והמבוגר. 

ישנם סוגים רבים של אבחונים פסיכולוגים, וננסה למנות את העיקריים שבהם. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ישנם צרכים שונים שיכולים להענות על ידי אבחון פסיכולוגי, ואינם נמנים כאן. לכן, אם יש לך שאלה האם עבור צורך מסויים אכן מתאים אבחון פסיכולוגי, נשמח לענות באופן פרטני בהתאם למקרה וכן בהתאמה לצרכיך. תוכלי/י להתקשר אלינו בכל עת ולקבוע פגישת ייעוץ עם אחד מהפסיכולוגים המומחים בקליניקה. ליצירת קשר עימנו.

קצת על אבחון פסיכולוגי -  מה זה אומר?

מטרתו של אבחון הוא ליצור תמונה מקיפה ומעמיקה על אישיותו של האדם ולברר את הסיבות למצוקתו הנוכחית, אם קיימת. למעשה, מטרתו של האבחון היא להוות את הצעד הראשון לקראת מציאת פתרון לקושי אותו חווה האדם, בבחינת "מודעות לבעיה היא חצי הדרך מהפיתרון".

לעיתים גם נדרשת הערכה פסיכולוגית מגופים חיצוניים כמו למשל עבור עבודה חדשה, דרישה מבית משפט, לשם הליכי גיוס לצה"ל וכדומה. אז המוקד אינו בהכרח מצוקתו של האדם, אלא בחינת היבטים מסויימים באישיותו.  

סוגי אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי התפתחותי

למי מיועד: מיועד לתינוקות ולילדים בגיל הרך (עד גיל שש לערך). מטרתו לאבחן קשיים בתחומים הבאים:  מוטורי, רגשי, קוגניטיבי, התנהגותי ושפתי.

מטרת האבחון הוא לבדוק האם התפתחותו של הילד תקינה אם לאו, בהתאם למשימות בהן מצליחים בני גילו. כך למשל עולה צורך אצל ילדים באבחון התפתחותי כאשר הם מתקשים להתרכז בגן, מתקשים לגזור כבני גילם ועוד. אין בקושי זה להעיד בהכרח על בעיה מוטורית או הפרעות קשב וריכוז, אך חשוב לתת על כך את הדעת ובהתייעצות עם הגננת מומלץ לשקול אפשרות לאבחון. 

כאשר ישנו פער בין יכולתו של התינוק או הילד בתחומים השונים, מומלץ לשלוח אותו לאבחון, וכן כאשר יכולתו של הילד באחד מהתחומים הנ"ל לוקה בחסר. לעיתים נדרש אבחון זה לילדים בגן חובה לשם בדיקת בשלותם לכיתה א'. 

האבחון כולל בדיקת הצלחתו של התינוק או הילד במשימות הבודקות יכולות קוגניטיביות, רגשיות, מוטוריות וחברתיות. האבחון נעשה באופן חוויתי, כשהילד משחק, מצייר, מדבר עם הפסיכולוג ועוד, כך שאינו אמור לחוש איום או חשש. משימות אלו נועדו לבדוק מימדים של יכולת  וויתור, הסתגלות לשינויים, איפוק, עצמאות ועוד.  אבחון זה מתבצע ע"י פסיכולוג/ית התפתחותי/ת.

לקריאה בהרחבה אודות אבחון התפתחותי לחצו כאן.

אבחון פסיכודיאגנוסטי

למי מיועד? לעיתים אבחון זה נדרש ע"י גורמים רשמיים כמו משרד הרווחה, צה"ל, בתי משפט, ביטוח לאומי וכד' ולעיתים מתבצע ביוזמת הנבדק, מתוך רצונו להכיר את עצמו וללמוד על עצמו לעומק או  לאור שאלה קלינית שמתעוררת תוך כדי תהליך של טיפול.
 

אבחון פסיכו דיאגנוסטי נועד להעריך את מכלול האישיות של האדם, תוך ניסיון להבין באופן מעמיק את יכולותיו הקוגניטיביות והרגשיות.

האבחון כולל ראיון אישי ולקיחת רקע היסטורי של הנבדק, הערכת תפקוד אינטלקטואלי ומנת משכל (ציון IQ) וכן כולל מבחנים אישיותיים שנועדו לבדוק את תפקודו הרגשי.

בתחום האינטלקטואלי נבחנים פרמטרים כמו זיכרון, יכולת חשיבה לוגית, ידע כללי, תפיסה וארגון מרחבי, יכולת קשב וריכוז וזיכרון וכו'. בתחום הרגשי מוערכים כוחות וקשיים רגשיים כמו נטייה לחרדה, לדיכאון, לתוקפנות, קשיים ביחסים בין-אישיים , דימוי עצמי ודימוי גוף ועוד.

בסיום האבחון הנבדק מקבל דו"ח מפורט, בכתב ובמפגש אישי, על אישיותו ותפקודו,  כולל המלצות טיפוליות אם ישנן.

ניתן לערוך אבחון פסיכודיאגנוסטי גם לילדים וגם למבוגרים, לצרכי הערכה מקיפה של הקשיים האישיותיים והרגשיים.

אבחון זה מתבצע ע"י פסיכולוג/ית קליני/ת.

אבחון פסיכו דידקטי

למי מיועד? אבחון המיועד לילדים ולמתבגרים ומורכב משני חלקים: אבחון דידקטי וכן אבחון פסיכולוגי. מטרת האבחון לזהות לקויות למידה כמו דיסלקציה, דיסגרפיה ועוד.

החלק הדידקטי בוחן את תפקודי השפה, הכתיבה ואת יכולת הלמידה, תפקודים כמו זיכרון, קשב וריכוז, יכולת ויזו-מוטורית ויכולות חשיבה.

החלק הפסיכולוגי בוחן יכולות אינטלקטואליות (רמת IQ) וכן היבטים רגשיים אשר ייתכן כי משפיעים על הלמידה, כמו למשל דימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים, נטייה להתבודדות והסתגרות ועוד. קשיים רגשיים פעמים רבות מטרידים את הילד באופן שפוגם ביכולתו להיות פנוי ללמידה.

האבחון המלא והמקיף עוזר להבין טוב יותר את קשיי הלמידה של הילד ולאתר ממה הם נובעים: האם מלקות אובייקטיבית, מולדת (כגון לקות למידה), האם מאינטליגנציה נמוכה (למשל במקרים של פיגור שכלי או אינטליגנציה גבולית) או שמא מקשיים רגשיים (כמו חרדה) .

להורים ולילד ניתן משוב מלא בפגישה אישית על האבחנה וההתרשמות. בנוסף, ניתן כמובן דוח מפורט הכולל המלצות להוראה מתקנת ולהקלות בבחינות אם יש צורך בכך .

אבחון זה מתבצע ע"י פסיכולוג/ית חינוכי/ת.

קראו בהרחבה על אבחון פסיכודידקטי
קיראו על השמה והתאמה למסגרות חינוכיות.

אבחון פסיכולוגי, משלים לאבחון דידקטי

למי מיועד? לעיתים תלמידים עוברים אבחון דידקטי ונמצאים זכאים להקלות (כמו תוספת זמן בבחינה), אולם על מנת לקבל הקלות נרחבות יותר (כמו בחינות בע"פ או שאלונים מותאמים) הם זקוקים גם לאבחון פסיכולוגי, שישלים את האבחון הדידקטי.

אבחון זה יכול להיעשות גם עבור דרישת הקלות במבחן הפסיכומטרי הנעשה לקראת הגיוס בצה"ל, עבור נערים ונערות.

במקרה כזה מועבר לנבדק רק החלק הפסיכולוגי של האבחון הכולל מבחן אינטליגנציה (רמת IQ) ומבחני אישיות הבודקים קשיים רגשיים. בסיכום האבחון מקבלים ההורים והילד סיכום והמלצות להמשך, והקלות נוספות לבחינות אם נדרש.

אבחון זה מתבצע ע"י פסיכולוג/ית חינוכי/ת.

אבחון IQ

למי מיועד? כאמור, אבחון IQ יכול להכלל כחלק מסוללת המבחנים של אבחון פסיכו דידקטי או אבחון פסיכו דיאגנוסטי, או להיבחן בנפרד.

זהו אבחון הבודק את התפקוד האינטלקטואלי של הנבדק ע"י בחינת כישורים שונים של יכולת אינטלקטואלית כמו: ידע כללי, הבנת סיטואציות יומיומיות, הבנת יחסי סיבה ותוצאה, יכולת קשב וריכוז, זיכרון, ידע בחשבון, יכולת הבחנה בפרטים, יכולת הפרדה בין עיקר וטפל, תפיסה וארגון חזותיים ועוד.

המבחן מתחלק לשתי מערכות, מערכת מילולית (הבנויה על שאלות ותשובות בע"פ) ומערכת ביצועית (הבנויה על משימות כמו הרכבת פאזל, סידור קוביות וכד'). בסיום האבחון הנבדק מקבל סיכום, בכתב ובע"פ, הכולל הן את רמת תפקודו האינטלקטואלי הכללית (ציון IQ) והן פירוט ממה מורכב ציון זה , עם הסבר לגבי נקודות החוזק והחולשה שלו.

ניתן לבצע אבחון זה בכל גיל, כאשר ישנם מבחנים נפרדים לילדים (בגילאי 6-18) ולמבוגרים (גילאי 18 ומעלה).

אבחון זה מתבצע ע"י פסיכולוג/ית קליני/ת או ע"י פסיכולוג/ית חינוכי/ת.

אבחון פסיכולוגי לקראת עבודה

אבחון הנעשה באופן משולב, הן אבחון קוגניטיבי והן אבחון אישיותי. עוד על אבחון זה ראה במאמר נפרד: אבחון פסיכולוגי לעובדים.

אבחון פסיכיאטרי

למי מיועד? יכול להעשות בכל גיל, כמובן בהתאמה על ידי פסיכיאטר ילדים ומבוגרים. אבחון פסיכאטרי יכול להעשות בעקבות הפניה של גורם כמו רופא משפחה, פסיכולוגבית משפט ועוד או באופן יזום על ידי המטופל. קיראו אודות חוות דעת פסיכיאטרית.

האבחון נעשה ראשית כל על ידי ראיון מקיף של הפסיכיאטר עם הפונה, מטרתו להעריך את מצבו הנפשי הנוכחי של המטופל וכן גורמים אחרים בחייו ואישיותו העלולים להשפיע על מצבו זה. כמו כן, הכשרתו של הפסיכיאטר כרופא מסייעת לו להבחין האם ישנם גורמים גופניים העלולים להשפיע על מצבו הנפשי של הפונה. אבחנה זו חשובה על מנת להעניק את הטיפול הנכון לפונה.

בשל כך לעיתים מתבקש הפונה לערוך בדיקות גופניות שונות, כמו בדיקות דם, על מנת לבצע את האבחון באופן המקיף ביותר, ולשלול הסברים אחרים.

סיבה נוספת לפניה לאבחון פסיכיאטרי היא לשם הערכה תרופתית מחודשת במקרה שטיפול פסיכיאטרי שניתן בעבר אינו עוזר. כאמור, ייתכן והסיבה נעוצה בכך שהאבחון הראשוני אינו נכון, ונדרש טיפול רפואי אחר.

בהימצא ואכן המצוקה של הפונה נובעת מקושי נפשי או רגשי, משתמש הפסיכיאטר במדריך הדיאגנוסטי האמריקאי (ה- DSM), על מנת להגדיר נכונה את הקושי הנפשי ואת מקורו. הגדרה זו מסייעת לפסיכיאטר גם בקביעת הטיפול המתאים ביותר.

הטיפול המומלץ על ידי פסיכיאטר יכול להיות תרופתי בלבד, רגשי בלבד או משולב - כלומר טיפול פסיכולוגי בשילוב עם טיפול  תרופתי.

אבחון זה מתבצע על ידי פסיכיאטר מומחה. 

הרחב טקסט

שיטות טיפול

אוטיזם בגיל המבוגר
אבחון מאוחר של אוטיזם או אספרגר בגיל המבוגר לא פעם מגיע לאחר שנים רבות של אבחונים שגויים. קראו על...
קרא עוד
כל מה שרציתם לדעת על אבחון פסיכודידקטי
אבחון פסיכודידקטי הינו אבחון שמטרתו לברר האם לילד יש לקות למידה? מהי לקות הלמידה ממנה סובל הילד?....
קרא עוד
אבחון אוטיזם באמצעות אדוס ADOS
אוטיזם ( ASD) נחשבת להפרעה נוירו-התפתחותית מורכבת הפוגעת ביכולת לפתח תקשורת חברתית תקינה ומתאפיינ...
קרא עוד
אבחון פסיכודיאגנוסטי להערכה של אישיותך
מה כולל אבחון פסיכודיאגנוסטי, כיצד הוא נערך ולאיזה צרכים ניתן להשתמש בו...
קרא עוד

הצוות המומחה באבחונים

בקליניקה צוות רב מקצועי העוסק במגוון רחב של תחומי טיפול.
הכירו אותנו מקרוב כדי לראות כיצד נוכל לסייע לכם להרגיש טוב יותר.

ד"ר אילן טל


מרין ליבמן
ד''ר יעל סגל


ד''ר דולי סובול חביה
דנה פולק אורן


טלי לניר
אפרת פיינשטיין


ענבל חזקיה חלפון
ד''ר יקי מדי


ד''ר ליאור אדלר
ד''ר שלי סנטו


ד''ר אילן וולקוב
ד''ר אייל לימוני


טל רחמים
אפרת בשן


ד"ר הדר ברנט
מירב ברט


עמית רז
דניאלה יהושע


כתבות אחרונות

אנו מציגים בפניכם שתי כתבות אחרונות העוסקות באבחונים.
קראו עוד כיצד נוכל לסייע לכם בתחום.

סימנים מוקדמים של לקויות למידה מרין ליבמן - פסיכולוגית קלינית

בואו והכירו את הכלים שיעזרו לכם לאבחן סימנים ראשונים של לקויות למידה אצל הילדים...

קרא עוד
אבחון פסיכולוגי למועמדים לעבודה ענבל חזקיה - פסיכולוגית קלינית

הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד''ר טל - ליווי והדרכה מקצועית לקראת מבחנים פסיכולוגיים בעבודה...

קרא עוד

סרטונים בנושא

ד"ר אילן טל משוחח עם דוד ישראל כהן איך הגי...
להיפטר מהאובססיה ואיך לטפל ב- OCD - ד"ר אי...
איך לגרום לאדם מכור להסכים לטיפול - ד"ר אי...
איציק מונסנגו מדבר עם ד"ר אילן טל עם ההתמכ...
איך תאונת דרכים יכולה להפוך את החיים - ד"ר...
עילי בוטנר משוחח עם ד"ר אילן טל על התמודדו...
עמליה ברנע משוחחת עם ד"ר אילן טל על ההתמוד...
להתמודד עם מאניה דיפרסיה - דפנה דרוקר משוח...
איך מתמודדים עם בן זוג שסובל ממאניה דיפרסי...
תומר שרון - תומש משוחח עם הדיכאון שחווה - ...
ד"ר אילן טל משוחח עם דוד ישראל כהן איך הגי...
להיפטר מהאובססיה ואיך לטפל ב- OCD - ד"ר אי...
איך לגרום לאדם מכור להסכים לטיפול - ד"ר אי...
איציק מונסנגו מדבר עם ד"ר אילן טל עם ההתמכ...
איך תאונת דרכים יכולה להפוך את החיים - ד"ר...
עילי בוטנר משוחח עם ד"ר אילן טל על התמודדו...
עמליה ברנע משוחחת עם ד"ר אילן טל על ההתמוד...
להתמודד עם מאניה דיפרסיה - דפנה דרוקר משוח...
איך מתמודדים עם בן זוג שסובל ממאניה דיפרסי...
תומר שרון - תומש משוחח עם הדיכאון שחווה - ...

טיפולים מתקדמים

אבחון התפתחותי לילדים - כל מה שתרצו לדעת...

מומחי הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד''ר טל מסבירים על אבחון התפתחותי לילדים - אבח...

קרא עוד
אבחון דידקטי במרכז ד''ר טל

בואו להתייעץ ולדעת יותר על אבחון דידקטי במרכז ד"ר טל! ליחצו כאן לפרטים...

קרא עוד
לקויות למידה – אבחון ושיטות טיפול

אבחון לקויות למידה ושיטות הטיפול המומלצות ע"י המומחים בקליניקה במרכז ד"ר טל...

קרא עוד
שאלוני "בחן את עצמך"

הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד''ר טל - כאן תוכלו לענות על שאלונים לאבחון עצמי. למ...

קרא עוד
אבחון התפתחותי לילדים - כל מה שתרצו לדעת...

מומחי הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד''ר טל מסבירים על אבחון התפתחותי לילדים - אבח...

קרא עוד
אבחון דידקטי במרכז ד''ר טל

בואו להתייעץ ולדעת יותר על אבחון דידקטי במרכז ד"ר טל! ליחצו כאן לפרטים...

קרא עוד
לקויות למידה – אבחון ושיטות טיפול

אבחון לקויות למידה ושיטות הטיפול המומלצות ע"י המומחים בקליניקה במרכז ד"ר טל...

קרא עוד
שאלוני "בחן את עצמך"

הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד''ר טל - כאן תוכלו לענות על שאלונים לאבחון עצמי. למ...

קרא עוד

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה