אבחון פסיכולוגי לעובדים - בדיקה ואבחון מקצועי של מועמדים לעבודה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחון פסיכולוגי למועמדים לעבודה

מרכיבי המבחנים ומהותם

בשנים האחרונות, גם עקב הצפה בשוק המועמדים לעבודה, לא ניתן להתקבל לעבודה מבלי לעבור אבחון פסיכולוגי באחד מהמכונים.

האבחון במכונים אלו מתיימר להיות מעמיק ומנבא, למרות שבמציאות ובמחקרים לא ברור האם הקשר אכן כה ישיר בין תוצאת המבחן לתפקוד שלאחר מכן.

כיום אי אפשר לגשת למכון הערכה מבלי להיות מוכן כראוי, שכן תוצאת הבדיקה תקפה לשנתיים ואם התוצאה אינה מוצלחת היא עשויה לפסול את המועמד למספר משרות.

מכיוון שהבדיקות ידועות מראש, ניתן להתכונן אליהן וגם לנסות ולשנות את תוצאתן. מאמר זה ינסה לתאר חלק מהמבדקים אשר מתבצעים במכונים העובדים בשיטת הסרט הנע, בכדי לתת מידע ראשוני לגבי הבדיקות.

יש לציין כי אנו, בקליניקה במרכז ד"ר טל עורכים מבדקי קבלה לתפקידים בכירים בלבד, המבוססים על התרשמות קלינית רב מקצועית, ובמידת הצורך מבדקים משלימים המכוונים תפקיד ואישיות ספציפיים, כך שכמעט ובלתי ניתן להתכונן אליהם.

כמו כן אנו מסייעים למועמדים לעבודה להתכונן למבדקים במכונים העובדים בשיטת הסרט הנע. הכוונה למספר רב של נבדקים הנבדקים באותו יום, עם שטנץ קבוע של בדיקות.

מרכיבי המבדקים:

1.מבדקים קוגניטיביים: בודקים אינטליגנציה לסוגיה, בעיקר. מבדקים שפתיים הבודקים יכולת כתיבה והבנה, לוגיקה, שיום ושיוך (שיום - להגדיר בצורה טובה, שיוך - לנתב את ההגדרה לקבוצה המתאימה לו), מבדקים חשבוניים הבודקים יכולת חישוב ומהירות חישוב.

רוב המבדקים הללו נערכים על מחשב, וחלקם כוללים בעיות מתמטיות הקשורות לתפקיד: למשל אם הנבדק מועמד לתפקיד מנהל מכירות, הבעיה יכולה לכלול ניתוח מספרי של נתוני מכירות של סוכנים, השוואה בניהם, התעלמות ממידע מינורי והתייחסות למידע חשוב.

לרוב, המבדקים מוגבלים בזמן. בדרך אגב המבדקים יכולים להעריך אישיות- למשל- נבדק אשר יש לו נטיה לדקדוק בפרטים ואובססיביות, סביר כי יתעמק בכל חישוב, גם אם הוא מינורי, יצדק בכל החישובים אבל יספיק פחות, וזה יבלוט כבר בשלב זה. יש תפקידים, אגב, שתכונה כזו, עדיפה, יש תפקידים שהיא לגמרי לא מתאימה.

2.מבדקי אישיות: לא נערכים בכל המכונים ולא לכל תפקיד. מבחן האישיות השכיח ביותר הוא ציור של דבר מה. זהו מבחן השלכתי- המניח כי כאשר מבקשים מהנבדק לצייר אדם, חלק מהציור נקבע לפי התפיסות האישיות של הנבדק: מה זה אדם, מי הוא הנבדק עצמו, מהן משאלותיו וכיצד הוא אמור להראות.

דברים נוספים ששכיח לבקש לצייר הם בית אשר מסמל את הבית הנפשי שהנבדק חווה ועץ המסמל את המרכיב היצירתי-יצרי של הנבדק.

למבדקים השלכתיים כאלה ניתן להתכונן שכן לרוב, הם ידועים מראש. מבדקים השלכתיים נוספים הינם תמונות אותן מתבקש הנבדק לפרש ולספר עליהם סיפור קצר (מבחן TAT). גם כאן ההנחה היא כי הנבדק מספר על דברים הקשורים לעולמו הפנימי. מכיוון שמספר התמונות מוגבל, שוב ניתן להתכונן מראש למבחן זה.

חשוב לציין כי מצד שני, הכנת יתר למבחנים כאלה מתגלה בקלות, שכן קל לגלות כאשר הנבדק משתדל מדי. הסוד הוא להתכונן באמצעות דילול מסוים של חלק מהקווים הבעייתיים באישיות והרי לכולנו יש קווים בעייתיים באישיות, ולא יצירת תדמית של אדם מושלם.

מבחן השלכתי מורכב יותר הוא מבחן רורשך, בו מתבקש הנבדק לפרש כתמי דיו צבעוניים. כאן מגוון המענים האפשריים כה רב, שקשה מאד להתכונן אליו מראש, ברם, מכיוון שפענוח הבדיקה לוקח זמן רב ודורש פסיכולוגים מומחים עם ניסיון דבר אשר לא שכיח במכוני מיון, ברוב המקרים, מבדק זה אינו מתבצע.

3.ראיון אישי: פגישה של אחד על אחד עם פסיכולוג, ברוב המכונים מדובר בפסיכולוג צעיר אשר בא עם סט של שאלות מוכן, ולכן שוב ניתן, באופן חלקי להתכונן.

ההתרשמות הקלינית מורכבת, וכוללת התייחסות לאישיות, לאינטליגנציה, לתפקוד התנהגותי, למערכות יחסים ועוד פרמטרים שונים ורבים. אנו במרכז, מקפידים על ראיונות שונים, עם מומחים ותיקים מדיסציפלינות שונות, ובדיקה של פרמטרים רבים בהצלבה, התפורים לתפקיד הספציפי.

כלומר, כל נבדק עובר מבדקים ספציפיים לתפקיד ולדרישות המעסיק. מטבע הדברים, כל בדיקה אצלנו, דומה בפורמט שלה של מפגשים חוזרים, אך שונה לחלוטין בתוכן, ולכן היכולת להתכונן מראש- קטנה.

4.מפגש קבוצתי: נבדקים - מנהיגות, יחסים בין אישיים, יכולת הכלת רגשות והבעתן, התנהגות בקבוצה, שיתוף פעולה, יכולת חברתית מול התבודדות וכמובן ויכולות ספציפיות לתפקיד - ניהול אנשים במקרה של מועמדים לניהול, ועוד.

לסיכום, הבדיקה במכונים כוללת הערכת אישיות, אינטליגנציה, תפקיד חברתי וראיון קליני. בכל מקרה, מומלץ להתכונן מראש למבדקים אלו, ככל שניתן, בכדי לנסות ולהעלות את סיכויי ההצלחה. במסגרת מרכז ד"ר טל אנו עורכים הכנה למבדקים לעבודה, היכולים לכלול בין השאר מפגש עם פסיכולוג או איש מקצוע אחר, מבחני אישיות וכדומה. בהצלחה!


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה