לצאת מהבית בלי לפחד: על אגורפוביה וכיצד להתגבר עליה
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אגורפוביה

אגורפוביה ביוונית מציינת "פחד מכיכר השוק". בעבר התייחסו לתופעה זו כפחד מוגזם וספציפי (פוביה) ממקומות ציבוריים והומי אדם או ממרחבים פתוחים.

כיום, מקובל יותר לקשר אגורפוביה למצב בריאותי או להתקפי פאניקה, כאשר האגורפוביה מבטאת פחד להיקלע למקומות בהם יהיה קושי לקבל עזרה רפואית.

הפחד או החרדה באגורפוביה יכולים להתבטא בקושי לשהות במקומות פתוחים כמו חניונים או גנים ציבוריים, לשהות במקומות סגורים דוגמת אולם קולנוע או קניונים, עמידה בתור או שהות בתוך קהל, או שהייה לבד מחוץ לבית.

לרוב הפחד נובע מהמחשבה שבמקומות אלו יהיה קושי לקבל סיוע רפואי במקרה של התקף פאניקה או במקרה רפואי אחר כמו אפילפסיה, או נפילה כתוצאה מתופעות הקשורות בגיל הזקנה.

אגורפוביה יוצרת הימנעות וקושי רב לצאת מהבית ללא ליווי, כאשר הפחד והחרדה אינם פרופורציונאליים לסכנה האמתית שאכן יכולה להתרחש, גם כאשר מצב רפואי ממשי נלווה להפרעה.

מדובר בהפרעה שפוגעת באיכות החיים ובתפקוד היומי של הסובלים ממנה.

סוגי אגורפוביה

כאמור, מרבית הסובלים מאגורפוביה נוטים לסבול מהתקפי פאניקה או מצב בריאותי לא תקין.

כאשר ההפרעה משולבת עם הפרעת פאניקה יכולה להתרחש השפעה מעגלית בין שתי ההפרעות.

האגורפוביה שהיא תוצר של החשש לחוות התקף פאניקה במקום בו אין אפשרות לקבל סיוע מידי, יכולה להגביר את עוצמות החרדה עד לכדי חוויה ממשית של התקף פאניקה.

סוג נוסף של אגורפוביה יכולה להתלוות לחרדה חברתית. במקרה זה ההימנעות ממקומות ציבוריים תהיה קשורה בפחד מהשפלה או ביקורת חברתית.

אגורפוביה יכולה להיחוות בעוצמות שונות. אדם הסובל מאגורפוביה קלה יתקשה להיות במקומות ציבוריים ויחוש בהם לא בנוח, אך לרוב ימשיך לעבוד ולנסוע בתחבורה ציבורית במידת הצורך, תוך השתדלות להמעיט את היציאות מהבית מעבר להכרח הדרוש.

באגורפוביה בינונית ההימנעות מתרחבת ומתחילה לפגוע בשגרת היומיום, ובמצבה הקשה יש הימנעות מוחלטת לצאת מהבית ללא ליווי.

דרכי טיפול יעילות

מרבית הטיפולים מתקיימים מחוץ לבית ולכן גיוס המטופל להתחלת טיפול עלולה להוות אתגר, אך גם מי שסובל מאגורפוביה יכול להגיע לטיפול בעזרת ליווי והדרכה מתאימים.

בדומה להפרעות חרדה אחרות, הטיפול היעיל ביותר מבחינה מחקרית הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) המשלב איתור המחשבות המגבירות את החרדה והקניית מחשבות חלופיות, ובנוסף בניית תכנית חשיפות הדרגתית שתאפשר להתמודד עם ההתנהגות הנמנעת.

הקניית טכניקות הרפיה ושימוש בביופידבק יכולים לסייע בהצלחת הטיפול וברכישת כלים להפחתת החרדה הקשורה לאגורפוביה.  

טיפול תרופתי בתרופות נוגדות חרדה מסייע בהרגעת הסימפטומים החרדתיים, ויכול לסייע בכל שלבי ההתמודדות. טרם הגעה לטיפול שימוש בתרופות יכול להפחית את עוצמות החרדה ולאפשר התחלת טיפול.

במהלך הטיפול הפסיכולוגי הטיפול התרופתי יכול להפחית התנגדות ולסייע לרכוש ביתר קלות אופני התמודדות יעילים.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה