איך להתמודד עם האימפולסיביות של ילדיך? כלים וטכניקות להורים
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אימפולסיביות בקרב ילדים

בעידן שבו הפרעות קשב וריכוז מאובחנות בשיעור גבוה, המילים אימפולסיביות, איפוק, שליטה עצמית ועוד עולות לכותרות, בעיקר בקרב אנשי חינוך והורים.

מטבעם, ילדים הם בעלי נטייה לפעלתנות הרבה יותר ממבוגרים. זהו חלק בלתי נפרד מההתפתחות שלהם, הפיזית, הקוגניטיבית וגם הרגשית.

יחד עם זאת, בעשורים האחרונים ובעיקר בשנים האחרונות נראה כי הנטייה לאימפולסיביות גדלה באוכלוסיית הילדים.

הרבה מכך קשור באופן בו מתנהל העולם סביבם, קצב החיים מהיר הרבה יותר וכך גם כמות הגירויים סביבם: המסך המרצד (בין אם מסך הטלוויזיה, המחשב, האייפד או כולם יחד), התמונות המתחלפות בקצב מהיר, קצה הדיבור המהיר של דמויות בתוכניות או אפילו של הילדים עצמם, המאפיין של המחשב בו כל לחיצה גוררת תגובה מידית, כולם ועוד מעודדים במידה רבה אימפולסיביות, בייחוד בקרב מי שספג זאת מגיל צעיר.

כאשר הם נכנסים בשערי בית הספר הם נדרשים לערוך שינוי של כמעט 180 מעלות בנטייה זו: עליהם לשבת לזמן ממושך בכיתה, להקשיב למורה, לכתוב, לקחת חלק ובעיקר להבין ולקלוט כמות ידע עצומה שלא הייתה מוכרת להם עד אותה עת.

כמו כן, הם נדרשים לענות בזמן מסויים לשאלה שנשאלים, לקום רק כשמאפשרים להם, לפנות לגורם הסמכות שבסביבתם רק באופנים מסויימים (למשל רק על ידי הצבעה וודאי לא בקימה מהכיסא), עליהם להתגבר על עצמם ולא לשוחח עם הילדים הסובבים אותם וכמובן להתרכז לאורך היום במשימות שונות הדורשות מיומנויות קוגניטיביות שונות.

ללא ספק, זוהי משימה לא קלה, אך יחד עם זאת, עם הזמן, רוב הילדים מצליחים להתגבר על הקשיים ולרכוש את המיומנויות והקודים ההתנהגותיים הנדרשים מהם במערכת החינוך.

עבור אלו שאינם מצליחים בכך, ההתנהלות בבית הספר עשויה להיות לא קלה, מאתגרת, מאכזבת ולעיתים רצופת כישלונות.

מהי אימפולסיביות

אימפולסיביות היא הנטייה לפעול בפזיזות, באופן מיידי לאור גירוי מסויים, בדרך כלל ללא תכנון מראש או חשיבה, ובהיעדר יכולת לשלוט באותה תגובה, גם אם היא אינה הרצויה על האדם המגיב.

ילדים שאינם מצליחים להתנהג באיפוק ולשלוט על הנטייה שלהם לאימפולסיביות עשויים לשלם גם מחירים רגשיים, בדגש על פגיעה בדימוי העצמי ו/או קושי בהתנהלות חברתית.

כך למשל, הנטייה לאימפולסיביות עשויה להוות קושי מול בני אותו הגיל כאשר ילדים עם אימפולסיביות גבוהה עשויים להגיד כל מה שעולה להם בראש, גם אם הוא פוגע או "לא במקום" וכתוצאה מכך לגרום למריבות, בעיות התנהגות שונות, סכסוכים, דחייה ובידוד חברתי.

פעמים רבות ילדים אלו מתויגים כחסרי טקט כשלמעשה הקושי שלהם נובע מהקושי לשלוט בתגובות שלהם ולא כי אינם מבינים מה צריך להגיד ומתי.  

אימפולסיביות היא פעמים רבות מאפיין של הפרעות קשב וריכוז. אחת ההשערות הנוגעות לגורמים להפרעות קשב וריכוז מניחה כי ההתנהגות המאפיינת הפרעת קשב וריכוז נגרמת עקב ליקויים באזורים מסוימים במוח אשר אחראים על מה שמכונה פונקציות ניהוליות.

אלו הם שאחראיות על תפקודים קוגניטיביים שונים, יכולת לעיבוד מידע, תכנון זמן, ארגון, ריכוז והתמדה וגם על יכולת אינהיביציה – כלומר היכולת לעכב תגובות ולהתנהג באיפוק.

לא פעם ילדים אשר נוהגים בחוסר איפוק ובאימפולסיביות בעצם מגיבים ללא מחשבה ומתקשים להקדים חשיבה לתגובה.

איך ניתן לעזור לילדים לנהוג יותר באיפוק?

התמודדות עם הנטייה לאימפולסיביות היא למעשה למידה כיצד לשלוט ולווסת דחפים, כיצד לחשוב לפני שפועלים, כיצד להשתמש בידע והבנת סיטואציות וגירויים אשר לאורם אנו פועלים.

שליטה בנטייה לאימפולסיביות היא עבודה מאומצת של ההורה עם הילד או של איש מקצוע עם הילד. המטרה היא לרכוש טכניקות איך לעכב את התגובה האימפולסיבית ואיך להצליח לתכנן איך, מה ומתי להגיב לגירויים שונים.

•    לשמש דוגמא - לא נוכל לדרוש מילדינו לנהוג באיפוק אם אנחנו מתקשים בכך. זהו כלל ברזל, שלמרות שלא תמיד נעים לנו, הוא חשוב ומשמעותי.

•    ניתן ללמד את הילדים את טכניקת הדיבור הפנימי. הדיבור הפנימי הוא משהו שרבים מאיתנו עושים באופן אוטומטי, ובקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז הינו לקוי.

דיבור פנימי הוא למעשה דיבור לעצמי, תכנון מוקדם של מה להגיד, לעשות ואיך להגיב.

כאמור, עבור רבים הוא נעשה אוטומטית, אך ילדים בעלי נטייה לאימפולסיביות אינם מכירים טכניקה זו וצריכים ללמוד כיצד לערוך אותה וכמובן לתרגלה.

כך מלמדים את הילד לדבר לעצמו, בלב, מה קרה, אלו אפשרויות תגובה עומדות בפניו כעת, מה עשויה להיות התוצאה של כל אפשרות ולבסוף איך להפעיל שיקול דעת ולבחור.

•    להדגיש את הבחירה של הילד בתגובותיו. חשוב שהילד יבין כי הוא זה שבוחר איך להגיב. הדגש הזה לא נועד להאשים אותו חלילה במעשיו אלא להעלות את מודעותו לכך שיש לו שליטה על מעשיו.

•    שימוש במשחקים – יש כיום משחקים רבים המותאמים לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז או המתקשים בוויסות ושליטה עצמית. מומלץ להפוך את חווית הלמידה ורכישת המיומנויות לחוויתית וכיפית.

•    לחדד את ההבדל שבין רגש לבין התנהגות באמצעות דוגמאות מחיי היום יום של הילד.

•    במקרה הצורך מומלץ לפנות לאיש מקצוע המומחה בטיפול בילדים אשר יסייע בהדרכת ההורים בטכניקות ומיומנויות נוספות אשר יעזרו לילד לשלוט יותר בתגובותיו וישפרו את איכות חייו.

פנו אלינו בכל עת ונשמח לסייע .


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה