דפוסי אישיות, סגנון התקשרות ואיכות החיים שלנו
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


על דפוסי אישיות ואיכות החיים שלנו

כאשר אנו דנים בנפשו של האדם אנו מתארים מה שמכונה דפוסי אישיות - אותם מרכיבים קבועים של דרכי חשיבה, תחושה, תפיסת מציאות, הדרכים בהם אדם מתמודד עם אירועים בחייו ועוד.

דפוסי אישיות לרוב הם דפוסים קבועים, יציבים אשר משרתים את האדם בכל ההתמודדויות הנפשיות, אך גם דפוסים אלו יכולים להשתנות לאורך זמן.

תהליך עיצוב האישיות

אחת הסיבות ליציבות של האישיות שלנו נובעת מהעובדה שהיא מתעצבת כבר מרגע הלידה ובעיקר בשנים הראשונות לחיינו ובילדות.

באופן טבעי, לדמויות הקרובות ביותר לתינוק ולילד (בדרך כלל הוריו) יש השפעה מכרעת על עיצוב האישיות שלו, בעיקר בכל הנוגע לדרך בה ההורים בונים את הקשר עם ילדם.

האופן בו ההורה מתייחס לבכי של הילד, העקביות בהבעות החיבה כלפיו, המידה בה הוא מעניק חום ואהבה כלפי התינוק, הדרך בה הוא מביע כעס, תגובת ההורה כלפי איתותים שונים, היכולת לווסת באופן נכון בין מתן עצמאות וחופש לילד לבין הענקת ביטחון ועוד. כל אלו יוצרים את מה שמכונה סגנון ההתקשרות של הילד, ומאוחר יותר גם של המבוגר.

 לשיחת יעוץ חייג/י03-6413483

נהוג לחלק את סגנונות ההתקשרות לשתי קטגוריות עיקריות: בטוח ולא בטוח, כאשר באחרון נכללים שלושה סגנונות נפרדים: נמנע, חרד - אמביוולנטי ולא מאורגן.

חשוב להבין כי סגנונות התקשרות אלו נשארים איתנו לאורך החיים, הם מאפיינים לא רק את הקשר עם ההורים אלא גם את הקשרים בהמשך עם עמיתים לעבודה, חברים וכמובן בני זוג.

כך למשל אנשים בטוחים ירגישו בנוח ליצור קשר עם אחרים, יחפשו אחר קשרים קרובים, יפתחו בהם אמון ויקבלו את האחר.

הסגנון הלא בטוח מאופיין בקושי לנהל מערכות יחסים, בחשש תמידי מנטישה או מהתקרבות יתר ותלותיות של האחר ובאחר, אנשים המעדיפים לסמוך על עצמם ופחות על אחרים.

לא רק קשרים אחרים - גם התמודדות עם אירועים בחיים מושפעת מסגנון ההתקשרות של האדם, כמו למשל התמודדות עם ניתוח.

הקשר בין דפוסי אישיות לאיכות חיים

כך נמצא בבמחקר שנערך בארץ בו נבדקו אנשים שעברו ניתוח במחיצת האף, שסתימתה גרמה לכאבים ותופעות לא נעימות אחרות כמו גם ירידה באיכות החיים.

עבור רוב המנותחים הניתוח עבר בהצלחה וניכר שיפור במצבם, אותם אנשים נשאלו אודות מידת שביעות הרצון שלהם וכן נבדק סגנון ההתקשרות שלהם.

נמצא כי בקרב אנשים בעלי סגנון התקשורת לא בטוח מידת שביעות הרצון הייתה נמוכה יותר מאשר בקרב אנשים עם סגנון התקשורת בטוח.

מכאן שלא תמיד שיפור אובייקטיבי במצבינו יכול להעיד על שיפור באיכות חיינו או בהרגשה הפנימית שלנו.

לא רק המצב המשתנה משפיע על הדרך בה אנו תופסים את חיינו אלא גם האופי והאישיות שלנו. אומנם האישיות שלנו היא יציבה יחסית, אך כאשר אנו בוחרים בכך היא יכולה להתגמש.

מודעות לדרכים בהם אנו חושבים או מתנהגים, יכולת לבחון את התפיסה שלנו דרך עיניים אובייקטיביות יותר וסובייקטיביות פחות וכן רכישה של דרכי התמודדות חדשות הם חלק עיקרי בנתיב לשיפור איכות החיים והשגת שלווה, אושר ושביעות רצון מעצמינו.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה