אי שקט וכיצד ניתן להתמודד איתו - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


להתמודד עם אי שקט

המחשבות לא נותנות מנוח ביום, אך גם בלילה אתם מתקשים להירדם כי הן אינן מרפות. אתם נמצאים במצב של בין ערות לשינה מכיוון שאתם עסוקים בלחשוב ולתכנן בראשכם מה יביא איתו יום המחר.

הגוף מתוח, השרירים ב"היכון", הראש כואב רוב הזמן, אתם מוצאים עצמכם מתאפקים שוב ושוב שלא להתפרץ על האדם הקרוב ביותר שיקלע לדרככם, או לפרוץ בבכי פתאומי. אינכם מצליחים לאכול ברוגע, לסיים משימה כלשהי בלי להלחץ ואפילו לשבת על כיסא לאורך זמן. אתם חסרי מנוחה, חסרי שליטה, תזזיתיים, חשים עצבניים וחסרי אונים כאריה בכלוב. כן, יתכן וגם אתם סובלים מאי שקט מתמשך.

למידע נוסף וייעוץ ראשוני, חייגו: 03-6413483

מאפיינים של אי שקט

אי שקט פנימי, אם כן, מורכב ממגוון מאפיינים:

מאפיינים פיזיולוגיים - כאבים בחלקי הגוף השונים, עייפות כרונית, מתח שרירים גבוה, כאבי ראש וכדומה.

מאפיינים מחשבתיים - דאגות, מחשבות שאינן מרפות, לבטים בלתי פוסקים, זכרונות, קושי להתרכז.

מאפיינים התנהגותיים - חוסר מנוחה, תוקפנות, עצבנות יתר, תנועות רגליים "עצבניות", רצון לתנועה.

מאפיינים רגשיים - מתח, דאגה, חרדה, עצבות, תחושות של תסכול, מצב רוח לא יציב, דכדוך ועוד.

חוסר שקט או חוסר מנוחה הוא לא קושי בפני עצמו, אלא מאפיין נלווה לקושי רגשי אחר, לעיתים מודע ולעיתים לא מודע. במקרים רבים, אי שקט מאפיין מצבים מסוימים של חרדה, בין אם חרדה מוכללת GAD ובין אם חרדה ספציפית.

במקרים אחרים, לאי השקט נלוות גם תחושות של עצבות, מצב רוח ירוד שלמעשה מעיד על דיכאון או קושי דומה במצב הרוח. במקרים אחרים אי שקט נובע ממצב של לחץ נפשי

חשוב לציין כי אי שקט הוא אחד המאפיינים של הפרעת קשב וריכוז, שאינה קושי רגשי, אלא קושי נוירולוגי. יחד עם זאת, התמודדות עם אי שקט מחייבת למעשה אבחון של הקושי השורשי וטיפול בו.

ביטויים של אי שקט

ישנם אנשים המתמודדים עם אי שקט במשך שנים. אנשים אלה לעיתים יטענו כי אי השקט הזה חיובי להם מאחר והוא מדרבן אותם לעשייה, נותן מוטיבציה ומשאיר אותם תמיד עם היד על הדופק. ואם זה כל כך עוזר - מדוע לטפל בזה?

הכנסו לפורום לקבלת יעוץ מצוות המומחים שלנו

אכן, אנשים רבים מתמודדים עם הנטייה לאי שקט באופן שגרתי במהלך חייהם, אך אין זה מעיד על כך שהתמודדות זו יעילה ולא מזיקה. אופי החיים המודרני עלול לגרום לנטייה זו להתגבר, והיא יכולה להפוך למצב קיצוני.

העובדה שבדרך כלל נטייה זו היא סימפטום למצב רגשי עמוק יותר, הינה דבר ידוע. בשלב כלשהו היא תגיע לכדי מיצוי ובעיקר תפגע בתפקודו של האדם. כתוצאה מכך, מצב זה יהפוך למנגנון התמודדות לא יעיל ואף מסוכן.

בדומה לסטרס, אי שקט פנימי עלול לפגוע ביכולת התפקוד, ביחסים החברתיים, בבריאות הגוף וכמובן בבריאות הנפש. אם הנכם חשים כך, חשוב לטפל בבעיה ומומלץ מאוד לפנות לאבחון מדויק וייעוץ על ידי איש מקצוע מומחה כמו פסיכיאטר או פסיכולוג.

לקריאה נוספת בנושא טיפול בסטרס לחץ כאן

למעשה, היכולת שלנו כבני אדם להתמודד עם העומס ודרישות העידן המודרני תלוי במידה רבה במידת השקט הנפשי שלנו. ידוע והוכח כי שקט נפשי תורם מאד לבריאותנו הגופנית והנפשית ולתחושות של רוגע ושלווה, שמחה, סיפוק ושביעות רצון מעצמנו ומהמתרחש סביבנו.

אחת הדרכים היעילות להתמודדות עם אי שקט היא באמצעות טיפול ביופידבק. טיפול מעין זה מסייע להבין מה המקור של אי השקט ובעיקר מסייע לשנות את דפוסי המחשבה ודפוסי ההתנהגות המאפיינים מצבים של חוסר שקט, הנובעים ממצוקות שונות.

במקרים בהם המצוקה מורכבת יותר או כאשר נדרשת הבנה מעמיקה יותר של הסיבות לתחושת אי השקט, מומלץ לפנות לטיפול דינמי. לשאלות נוספות, הבהרות והתאמת הטיפול הטוב ביותר עבורכם, תוכלו לפנות אלינו בכל עת ונשמח לסייע.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה