אכילה זללנית Binge Eating - חשוב להכיר
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


לאכול, להתפלל ולא להפסיק - אודות אכילה זללנית (כפייתית)

Binge Eating

הפרעות אכילה כיום נחלקות לשלושה סוגים עיקריים, כאשר פעמים רבות לבעיות שונות קיימים סימנים דומים:

אכילה זללנית מהי?

אכילה זללנית (אכילה כפייתית) מתאפיינת באפיזודות חוזרות של אכילה מהירה בפרק זמן קצר (בדרך כלל שעתיים) של כמות מזון גדולה, הרבה יותר מאשר כל אדם אחר יוכל לאכול באותו פרק זמן.

מהן הפרעות אכילה? קיראו בהרחבה

לעיתים האכילה הזללנית נעשית גם ללא תחושת רעב. האכילה היא עד תחושת מלאות בלתי נעימה, ומלווה בתחושת גועל עצמי, דיכאון או תחושת אשמה כבדה.

לרוב, הסובלת בעיה זו תחוש בושה גדולה על הרגלי אכילתה ותעשה זאת בסתר, וכן תקפיד להחביא את המזון שהיא רוכשת לעצמה.

לסובלת מאכילה זללנית דימוי עצמי ודימוי גוף נמוכים, לעיתים היא חווה בנוסף גם תחושות דיכאון או חרדה, וכן היא חשה חסרת שליטה מול נושא האכילה.

אם חלק מהסימנים שמנינו כאן מוכרים לך, דעי שאפשר גם אחרת. אנא, אל תהססי ופני בהקדם לגורם מקצועי, על מנת למצוא את הטיפול הטוב ביותר עבורך. 

פעמים רבות מתלווה האכילה הזללנית להפרעות אכילה מהסוג שמנינו קודם, ואז מופיעות פעולות 'היטהרות' של הקאה, פעילות גופנית מרובה, שימוש במשלשלים ועוד על מנת להמנע מהשמנה. כאשר לא מופיעות פעולות היטהרות או כאשר לא מופיעה תחושה מתמדת של פחד מפני השמנה נחשבת ההפרעה ל"הפרעת אכילה לא ספציפית".
 

מלבד הסכנה הטמונה בהשמנת יתר, אכילה זללנית טומנת בחובה בעיות גופניות נוספות כמו סכרת, לחץ דם גבוה, בעיות בכבד ובכליות, אי סדירות של המחזור החודשי, קוצר נשימה, מחלות לב ועוד.

באשר לגורמים הקשורים באכילה זללנית, בדומה לשאר הפרעות האכילה, המקור לבעיה נובע ממצוקה רגשית כלשהי ודפוסי האכילה עצמם מהווים סימפטום. מחקרים אחרונים בתחום מראים כי קיים קשר חזק בין דיכאון לבין אכילה זללנית.

טיפול באכילה זללנית

מכאן, שהטיפול הנכון עבור הסובלת מאכילה זללנית הינו טיפול המשלב עבודה עם דיאטנית על מנת לטפל בסימפטום ובהרגלי האכילה הלקויים, ועבודה עם פסיכולוגית על מנת לטפל בשורש הבעיה. לעיתים גם ניתן טיפול תרופתי, על ידי פסיכיאטר, על מנת לתת מענה לתחושות הדיכאון והחרדה.

לרוב, הטיפול מתמקד תחילה בעבודה על הרגלי האכילה והתמודדות עם התקפי הזלילה עצמם, ולאחר מכן הופך הטיפול יותר ויותר לטיפול רגשי העוסק בעבודה על הגורמים לבעיה. קיראו על טיפול בהפרעות אכילה.

בשל החשיבות הגדולה של עבודה המשלבת מספר אנשי מקצוע בתחום וכן בשל חשיבות שיתוף הפעולה ביניהם, הקמנו בקליניקה לטיפול רגשי במרכז ד"ר טל, צוות רב מערכתי המיועד להתמודדות עם הפרעות האכילה השונות.

נשמח לענות על שאלות נוספות בנושא, לסייע באבחון לבנות עמך תוכנית טיפולית, ולעזור לך להשיב את השלווה לחייך. 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה