אלימות במשפחה - הערכת מסוכנות – מרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית ונפשית
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הערכת מסוכנות לאלימות במשפחה - חוות דעת פסיכיאטרית

בדיקת פוטנציאל לאלימות במשפחה

אלימות במשפחה ובכלל הפכה בשנים האחרונות לבעיה שכיחה יותר בישראל. זאת ועוד, באמצעות אמצעי התקשורת אנו נחשפים לדיווחים עליה ועל תוצאותיה. מצד שני, חשוב שהיד לא תהיה קלה על ההדק כאשר מבצעים הערכת מסוכנות ובודקים את האלימות או הפוטנציאל הקיים.

למעשה, יש צורך בשווי משקל בין הסיכון לנפגע והגנה עליו ובין שמירה על חופש הפרט של הפוגע. בבדיקת מסוכנות, חשוב להביא בחשבון את כל הגורמים האישיים, הנפשיים, המשפחתיים, הזוגיים והוריים הקיימים בתמונה ותורמים או מונעים אלימות במשפחה.

חשוב לסייע על ידי טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי לא רק לנפגע בדרכו לשיקום אלא גם לפוגע בדרכו לאיפוק ושיקום. אין זה חדש כי מרבית הפוגעים הינם גברים ומרבית הנפגעות - נשים, המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.

במרבית המקרים, פונה הנפגע לבקשת עזרה - חוקית או נפשית, כאשר קיימת הסלמה באלימות או כאשר יש לו חשש כי הוא יפגע. כלומר, כאשר מופיעה תחושת סכנה אמיתית.

מבחינות רבות, משמעות הדבר היא שישנם מקרים רבים של אלימות במשפחה שאינה מדווחת פשוט מכיוון שהיא עדיין לא הגיע לשיא אשר עורר תחושת סכנה אמיתית אצל הנפגע. סיבה נוספת בעטיה יגיע הנפגע לייעוץ, היא כאשר הוא מתחיל להיות אמביוולנטי לגבי עזיבת הפוגע וסיום הקשר עימו.

מה כוללת הערכת מסוכנות לאלימות במשפחה?

חוות דעת פסיכיאטרית בנושא הערכת מסוכנות כוללת בתוכה את הדברים המפורטים להלן, אך בהתאם למקרה הספציפי היא עשויה לכלול רק חלק מהבאים או אלמנטים נוספים:

ראשית, בדיקת אלימות בהווה ובעבר - מה האלימות המופנית כעת? מה קרה לאחרונה? האם הפוגע אלים כלפי אחרים? האם קיימים איומים לפגיעה?

אם כן, האם האיומים הינם קונקרטיים והאם הם חדשים או ישנים, מהי תכיפות האיומים, והאם הם מומשו. מהם מאפייני הרקע של הפוגע - היסטוריה נפשית, היסטוריה של התמכרות, תיקים במשטרה, גישה לנשק, מחלות נפשיות וגופניות, תרופות, מצב תעסוקתי ועוד.

מצבו הנפשי של הפוגע - מאפיינים פסיכולוגיים של הפוגע, הן בתוך עצמו והן בסיטואציה הזוגית. מאפייני הדינאמיקה הזוגית - מה חווה כל אחד מבני הזוג ומה הוא עשה או נמנע מלעשות. 

מצב הנפגע - האם הנפגע מבקש לבצע שינוי, האם הנפגע חש סכנה לעצמו או לסביבתו?

 

מהי הערכת מסוכנות?

מדובר בתהליך ארוך ומורכב מהרגיל. הוא אינו כולל רק  בירור פסיכיאטרי, פסיכולוגי, חברתי או משפחתי, אלא למעשה את כולם יחדיו. על כן מומלץ לפנות למרכז רב מקצועי בתחום בריאות הנפש, בו מועסקים פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים נוספים מתחומי בריאות הנפש השונים.

למרות זאת, לעיתים, למרות הערכה מקיפה, קשה להעריך את פוטנציאל המסוכנות האמיתי הקיים וגם כלי זה הוא מוגבל. 

הערכת מסוכנות משמעותה ניסיון להעריך ולנבא מהו הסיכוי שהפוגע ימשיך לפגוע בנפגע תחת נסיבות מסוימות, ומה חומרת הפגיעה או מהן משמעויותיה. יש לציין כי מדובר בכלי חשוב גם כאשר הנפגע אינו מבקש אותו, שכן לא פעם מצמצם הנפגע מיזמתו את חומרת הפגיעה עקב אלימות במשפחה או מתעלם מסימני אזהרה הקיימים בפניו.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה