מתי מומלץ אשפוז בבית במקום בבית חולים פסיכיאטרי
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אשפוז בית כאלטרנטיבה לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי

אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי עשוי לעורר בקרב אנשים רבים רתיעה, חשש והימנעות מטיפול ראוי ומתאים.

מצבים המחייבים אשפוז הם מצבים אשר שמים הן את המתמודד עצמו ולא פחות מכך, את משפחתו, בעמדה לא פשוטה, מאתגרת ולעיתים קשה מנשוא.

ישנם מצבים בהם אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי הינו הכרחי. מצבים מעין אלו הם בעיקר מצבים המסכנים חיים – בין אם את חיי המתמודד עצמו ובין אם חיים של אחרים הסובבים אותו.

אשפוז מאפשר למעשה "להשגיח" על המתמודד במשך כל היממה ולדאוג לכך שרמת הסיכון שלו לעצמו ו/או לסובבים אותו תפחת בהדרגה וכי באותה העת יחול גם שיפור במצבו הרגשי והתפקודי והוא יוכל לשוב לביתו בעמדה בריאה יותר.

אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי נעשה לעיתים גם ללא קשר למצבים מסכני חיים אלא במקרים בהם מצבו הרגשי של האדם הוא כזה שאינו מאפשר לו לתפקד אם בשל פחדים וחרדות משתקים, זיכרונות טראומטיים מהעבר אינם מרפים, הפרעות אכילה חמורות, דיכאון שאינו מאפשר לצאת מהמיטה ומביאים להזנחה רגשית ופיזית כמו גם מצבי התמכרויות קשים.

אשפוז בית פסיכיאטרי או פסיכולוגי

אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי אינו תמיד האלטרנטיבה היחידה וישנן כיום אפשרויות אחרות קיימות כמו למשל אשפוז בבית חולים כללי (ולאו דווקא פסיכיאטרי), קבוצות תמיכה, ביקור בית של פסיכיאטר, דיור מוגן, הוסטל, אשפוז יום או אשפוז חלקי ועוד. אפשרות נוספת הינה אשפוז בביתו של המתמודד.  

אשפוז בית בתחום בריאות הנפש איננו נפוץ ומוכר מספיק בקרב מתמודדים, בני משפחתם והחברה בכלל.  

אשפוז הבית יכול להיות אשפוז בית "פסיכיאטרי" או אשפוז בית "פסיכולוגי", כלומר, כזה הנותן מענה בעיקר לפן אחד מהשניים או לשניהם במידה דומה.

מעבר לכך, אשפוז בית יכול לתת מענה מקצועי נוסף, בהתאם לצורך של כל מטופל. כך למשל ישנם מקרים בהם שילוב של עבודה עם מאמן אישי יכול לסייע בהשגת מטרות הטיפול ובמעבר של המטופל לחיים עצמאים יותר ויותר.

ניתן לשלב גם ייעוץ תזונתי, פעילות ספורטיבית, ריפוי בעיסוק ואף ייעוץ כלכלי, כל זאת בהתאם לצרכים ולרצונות של כל מטופל, ובשיתוף פעולה של המשפחה.

במידת הצורך, אשפוז בית יכול לכלול גם השגחה מלאה סביב השעון.

אשפוז בית יכול לתת מענה מתאים ומספק במידה וישנה רשת תמיכה חברתית ו/או משפחתית המאפשרת ליווי, תמיכה ושיתוף פעולה עם אנשי מקצוע כמו פסיכיאטר, פסיכולוג וכדומה.

פעמים רבות הוא מאפשר לשמור על סביבה מוכרת תוך קבלת כל השירותים ההכרחיים לשיפור מצבו של המתמודד.

מטרת אשפוז הבית

מטרת אשפוז הבית היא קודם כל להביא את המטופל למצב של איזון - הן תרופתי, הן תפקודי והן רגשי.

בהמשך, מטרתו היא להביא לשיפור איכות חייו, מיצוי יכולתיו תוך חתירה לעצמאותו, ככל שירצה ויוכל. במסגרת זו, עובדים על המתמודד עם הקשיים הייחודים לו.

אם בפן הרגשי על ידי פסיכותרפיה מתאימה (טיפול בשיחות) ואם בליווי ועזרה יום-יומית בתפקוד בבית החל מתפקוד בסיסי כמו שמירה על כללי היגיינה, דרך  למידה של ניהול חיים עצמאיים למשל הכנת אוכל לבד, ניקיון, תשלום חשבונות ועוד ועד ניהול חיי חברה עצמאיים, תעסוקה ועוד.

לעיתים תהליך של אשפוז בית מתחיל בתוכנית טיפולית אינטנסיבית הכוללת מפגשים תכופים עם פסיכיאטר, פסיכולוג וכמובן השגחה יום-יומית של איש מקצוע נוסף (למשל עובד סוציאלי, אח או אחות ועוד).

עם הזמן והשיפור במצבו של המתמודד התוכנית משתנה לתוכנית מתונה יותר ויותר.

לעיתים כזו שבה המתמודד למשל, מקיים את פגישותיו עם הפסיכיאטר במסגרת חוץ ביתית, בקליניקה פרטית או ציבורית ואת הפגישות עם הפסיכולוג ממשיך לקיים במסגרת של טיפול בית פסיכולוגי, או להיפך, כשבהדרגה המטרה היא להפחית כמה שיותר מהתלות שאנשי מקצוע המלווים אותו בתוך הבית ולהגביר את מידת עצמאותו.

אשפוז בית מאפשר לתת למתמודד כלים ומיומנויות שיאפשרו לו להיות עצמאי יותר, לקחת חלק בחברה, לתפקד בהתאם ליכולותיו ובעיקר לחזק אותו ואת האמון שלו בעצמו ולהביא אותו למימוש עצמי מיטבי ולאיכות חיים גבוהה.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה