מדריך להורים: איך לבחור גן מתאים לילד שלך
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


כיצד לבחור גן מתאים לילד שלי

המעבר מהחממה של המשפחתון או הבית למסגרת של גן ילדים היא אבן דרך משמעותית בחייהם של הילד והוריו. הילד עובר ממסגרת בה יש קשר משפחתי חמים, למסגרת בה הוא צריך להתאים עצמו לדרישותיה כדי לקבל יותר גמול והערכה. 
 
הילד יודע כי אהבת הוריו אינה מותנית, והם אוהבים אותו גם כשהם כועסים, אך באהבת הגננת אינו יכול להיות בטוח.

ככלל, ככל שהאמון של הילד בהוריו יהיה יציב והוא ידע לסמוך עליהם, כך הוא יטיב לעמוד במשימה הקשה של ההסתגלות למסגרת ויצליח לתת אמון גם בגננת.

הביטחון שמקנים לו הוריו, שהוא אהוב גם כשאינו הולך לישון בזמן, או כאשר הרביץ לאחיו, מאפשר לו לעמוד בתסכולים והמתח שכרוכים במעבר.
 
לחצו כאן לקריאה נוספת על התמודדות עם מריבות אחים 

כדי להקטין את הפער בין המסגרת המשפחתית המקבלת, למסגרת החדשה של הגן חשוב ביותר שהגננת תהיה אימהית, חמה וסובלנית, ותדע להעניק לילדים הרבה אהבה.

בגיל 2-4 הדבר המשמעותי ביותר להקלה על המעבר זה היכולת של הילד ליצור קשר עם הגננת שתהווה תחליף לקשר ההורי בשעות שהוא נמצא בגן.

ילדים בגיל הזה מאד סקרנים, אך העשרה אינטלקטואלית פחות חשובה מאשר קבלת מענה רגשי כאשר הם במצוקה.

ילדים מתחילים את הגן בגיל שנתיים - שלוש, גיל בו היכולות החברתיות שלהם עדיין לא בשלות והם אינם ממש מפתחים קשרי חברות משמעותיים עם בני גילם.

התייחסותם החברתית והרגשית העקרית היא באמצעות הקשרים שיש להם עם מבוגרים, על כן דמות הגננת מאד חשובה.

קרא עוד: טיפול בחרדות של ילדים

למה כדאי לשים לב כשבוחרים גן?

כוח אדם מקצועי - מה ההתרשמות הראשונית מהמטפלות? עד לגיל 3 סיפוק צרכי הילד והימצאות במסגרת חמה ומחבקת חשובות יותר מגירוי והעשרה אינטלקטואלים.

האם המטפלות בחרו במקצוע מתוך אהבתן לילדים? האם הן מסוגלות לגלות גמישות ולהתאים עצמן לצרכי הילד? האם הן חמות? כדאי להתייעץ עם ממליצים, ולהתמקד במידת האפשר באלו שיש להם ערכים הוריים דומים לשלכם.

צוות מטפלות קבוע - ילדים זקוקים לדמויות קבועות כדי להרגיש תחושת ביטחון במקום. חשוב שהילד ידע שהוא מגיע מדי יום לסביבה מוכרת ובטוחה הן מבחינת המקום, והן מבחינת הצוות.

בגילאים אלו הילדים מובלים בידי המבוגרים, שיגרה מאפשרת להם לדעת מה צפוי להם ולקבל ביטחון.

קיום קשר עם ההורה - האם צוות הגן מקפיד לעדכן את ההורה בתפקוד הילד, וקשוב לבקשות ההורה?

יחס פרופורציונלי בין מספר אנשי הצוות לילדים - בגיל שנתיים-שלוש היחס בד”כ הוא של מטפלת על כל שבעה ילדים. בגן עירוני החל מגיל 4 היחס גדל למטפלת על כל 17 ילדים.

מרחב מותאם - מה מידת הניקיון ורמת הצפיפות, האם המבנה בטיחותי, האם המשחקים מתואמים לגיל, האם המרחב מותאם לגובהם של הילדים כך שהם לא רק נעים בין רגלי חפצים ואנשים.

מראה עיניים - לכל הורה חשובים דברים שונים, מומלץ מאד להגיע בשעות הפעילות של הגן ולראות אם הילדים רגועים, האם הם מקבלים מענה לבכי, האם הם נראים משועממים, כיצד המטפלות מתמודדות עם פעילות הגן וילדיה.

האם הילדים אוהבים את הגננות ומתרפקים עליהן, האם המטפלות עירניות, האם הגננות גמישות בהתייחסותן לילדים?

ילד פעלתן ישתלב יותר טוב בגן עם חצר מאובזרת וגדולה. ילד ביישן יתאים יותר לגן עם מעט ילדים, או  לגן עם יחס גבוה של אנשי צוות על ילדים. הסתגלות הילד לגן תלויה במידת הביטחון שהוריו מסוגלים לספק לו.

ככל שההורים ירגישו יותר ביטחון במקום שבחרו יהיה להם יותר קל להרגיש שהילד “בידיים טובות”, הם ישדרו זאת לילד והמעבר יהיה יותר קל עבורו.

כדאי לדעת: על ילדים ומעברים בין מסגרות 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול בילדים ונוער צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה