כיצד לבחור טיפול נפשי מתאים? – מרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית ונפשית.
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


כיצד לבחור טיפול נפשי מתאים?

אנשים רבים המחליטים לפנות לטיפול נפשי על מנת להתמודד עם קושי מסויים המפריע להם, או על מנת למצוא איש מקצוע שיסייע להם במטרתם לשפר את איכות חייהם, עלולים לחוות תחושה של בלבול רב.

בלבול זה נובע מהמגוון הרב שקיים היום בשיטות הטיפול, בגישות השונות להבין ולטפל בקשיים רגשיים, במחקרים הסותרים אודות יעילותם של הטיפולים השונים ובניסיון מוצלח של קרובים וחברים עם מטפלים בשיטות שונות. ואכן, ישנם כלים טיפוליים שונים באמצעותם ניתן לטפל.

גישות ושיטות בטיפול נפשי

הגישה ה"קלאסית" המוכרת לרבים היא הגישה הפסיכודינמית. גישה זו מאחדת מספר זרמים שמקורם בפסיכואנליזה של פרויד. גישה זו מבוססת על ההנחה שישנו רובד לא מודע בנפש האדם, שמניע את תגובותיו הרגשיות וההתנהגותיות.

טיפול פסיכולוגי בגישה הדינמית מאפשר למטופל להגיע לרובד לא מודע זה, ובכך לאתר את המניעים והצרכים שמנחים את התנהלותו.

להרחבה על טיפול דינאמי לחץ כאן

גישה מוכרת לא פחות בשנים האחרונות היא הגישה הקוגנטיבית התנהגותית, גישה זו מתבססת על מודל האמ"ת – אירוע מעורר מחשבה שמובילה לתגובה – רגשית או התנהגותית.

התקשר/י לייעוץ והכוונה בכל עת: 03-6413483

בניגוד לתפיסה הרווחת, שהאדם מגיב רגשית או התנהגותית בעקבות אירוע מסויים (למשל: נכשלתי במבחן - אני מבואס), טוענת הגישה הקוגניטיבית - התנהגותית כי בין האירוע לתגובה הרגשית מתווכת מחשבה (נכשלתי במבחן - אני לא מוצלח - אני מבואס).

בשיטה ההתנהגותית קוגניטיבית, המטפל נותן למטופל מטלות ומשימות שתכליתן לשנות הן את דפוסי המחשבה השליליים והן את דפוסי ההתנהגות הלא מסתגלים.

לקריאה על פסיכולוג קוגנטיבי לחץ כאן

גישות אחרות מתבססות על הקשר שבין הגוף לנפש ובפרט על הקשר שבין פעילות המוח לבין התנהגות האדם. כך למשל  טיפול באמצעות נוירופידבק מתבסס על קבלת משוב על הפעילות המוחית של המטופל, אבחון הדפוסים הייחודיים שלו המאפיינים את הקושי בגינו פנה ושינויים לדפוסים יעילים יותר.

קרא עוד על טיפול באמצעות נוירופידבק

גישה אחרת המבוססת על הקשר בין גוף לנפש מכונה ביופידבק. בגישה זו ניתן לאדם משוב על הפעילות הפיזיולוגית שבגופו (במדדים כמו לחץ גם, קצב לב וכדומה) בזמן מתח, לחץ או כל מצב נפשי אחר, כאשר במקביל האדם לומד כיצד לווסת מדדים אלו ולשפר את תחושתו.

קרא עוד על טיפול באמצעות ביופידבק
 

ישנן שיטות טיפול נוספות, יש שיטות המתבססות על הרפיה, או על דימיון מודרך, שיטות אחרות משלבות טכניקה של היפנוזה במהלך הטיפול וישנן שיטות המתבססות על אלמנטים מחכמת המזרח כמו למשל מיינדפולנס.

לא פחות חשוב לדעת הוא שמטפלים רבים נוקטים במה שמכונה גישה אקלקטית. אם בעבר היה נהוג כי איש מקצוע בתחום הנפש מתמחה בגישה אחת בלבד, היום רבים אנשי המקצוע המומחים לטיפול במספר גישות שונות למשל, טיפול פסיכודינמי עם כלים קוגנטיביים, טיפול פסיכודינמי בשילוב היפנוזה וכדומה. 

האם לכל קושי נפשי מתאימה רק גישה טיפולית אחת?

ישנן שיטות טיפול המומלצות יותר עבור קשיים מסויימים וישנם קשיים מסויימים שעבורם יתאימו שיטות טיפול אחרות.

כך למשל, ברוב המוחלט של המקרים, טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית - OCD - ייעשה באמצעות טיפול קוגנטיבי התנהגותי שמוכח בטיפול היעיל ביותר עבור קושי זה. כך גם במקרה של חרדה או פוביה, פעמים רבות יומלץ על טיפול קוגנטיבי התנהגותי.

יחד עם זאת לא בכל מקרה של חרדה הטיפול הטוב ביותר יהיה CBT ולמעשה ישנם אנשים שחרדה או פוביה מסויימת מהווה סימפוטום בלבד לקושי רגשי מורכב יותר או למבנה אישיותי מורכב יותר, או אז יש לשקול טיפול פסיכודינמי ולא טיפול קוגנטיבי התנהגותי.

המורכבות של בחירת טיפול מתאים נוגעת אם כן לקושי עמו מגיע אדם, לאישיות הייחודית שלו אך גם לשילוב שלהם. לכן לא תמיד ישנה נוסחה ברורה בה ניתן להציב את הקושי ולקבל את הטיפול המתאים.

כך למשל ישנם אנשים שיפיקו תועלת מטיפול דינמי בחרדה ולאו דווקא מטיפול קוגנטיבי התנהגותי בעוד שאחרים יפיקו תועלת מטיפול  קצר מועד בדיכאון ולא בהכרח מטיפול ארוך טווח, כפי שנהוג לחשוב.

קראו עוד על: 
מתי CBT אינו מספיק 
טיפול קוגנטיבי התנהגותי בדיכאון
טיפול דינמי בחרדה
טיפול CBT
פסיכולוגים מומלצים


במקרים רבים התשובה לשאלה כיצד לבחור טיפול נפשי מחייבת בחינה רחבה יותר הן של הקושי עצמו והן של האישיות הבסיסית, שכן כל אדם שונה מרעהו ומגיב אחרת לדברים שקורים.

מסיבה זו אנו ממליצים להגיע לפגישת אבחון ראשונית, לתאר בהרחבה את הבעיה, הקושי, המשאלה או המצוקה או לספר על המטרה לשמה התחיל החיפוש אחר טיפול, לשמוע על אפשרויות הטיפול ולהחליט יחד מה באמת יכול להיות הטיפול טוב ביותר.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה