ביופידבק - משוב ביולוגי כשיטת טיפול במרכז ד"ר טל: 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


ביופידבק - משוב ביולוגי כשיטת טיפול - מרכז ד"ר טל

כמה פעמים הייתם רוצים להיכנס רגע לראש של עצמכם, ללחוץ על כפתור שיפסיק את החרדה או המתח, את העצבים או את תחושות העצבות המלוות את הדיכאון?

כמה פעמים הייתם רוצים להגביר את הריכוז ברגע שאתם חשים שעוד מעט אתם קמים ומסתובבים בחדר בלי הפסקה באמצע הלימוד לבחינה. גם לגבי בעיות פיזיולוגיות פנטזיות כאלה קיימות - למשל, אם אתם סובלים מתסמונת המעי הרגיז, וודאי הייתם רוצים לעשות איזו תנועה, שתפסיק את אי הנוחות אחת ולתמיד.

מפתיע אולי לגלות, כי אלו אינן פנטזיות, זהו פחות או יותר התהליך אותו לומדים לעשות כאשר ניגשים לטיפול בביופידבק.

מהו ביופידבק?

ביופידבק - משוב ביולוגי - היא שיטת טיפול, אשר מתבססת על הקשר בין הפעילות הפיזיולוגית בגופנו, במיוחד הפעילות של מערכת העצבים, לבין קשיים רגשיים. כאשר אנחנו עצבניים, מתוחים, חרדים, לחוצים - פועלת ביתר עוצמה המערכת הסימפטטית.

כאשר אנחנו רגועים, פעילה המערכת הפרא-סימפטטית. הטיפול בביופידבק מלמד אותנו לשלוט על הפעלת המערכות העצביות הללו ולהצליח לעבור ביניהן בגמישות. כך, כאשר נרגיש לחוצים או מתוחים  - נוכל לשלוט בתגובה הפיזיולוגית שלנו ולהרגיע את עצמנו. רבים מכנים את שיטת הטיפול הזו 'אימון' ולא טיפול, כיוון שברגע שהמיומנות הזו נרכשת, ניתן ליישמה בבית, בעבודה, בלימודים ובכל עת.

קיים קשר ישיר בין ידיעה והכרת העצמי לבין תחושת שליטה בסיטואציה. שליטה מעניקה למטופל תחושה של מסוגלות ואופטימיות שהוא יכול לשנות את מצבו, וזה הבסיס החזק ביותר לטיפול בכל קושי.

איך מגיעים למודעות הזו? המטופל מחובר למכשירים המודדים את לחץ הדם שלו, קצב הלב, מוליכות חשמלית של העור ומדדים פיזיולוגיים נוספים. מולו נמצא צג מחשב עליו הוא רואה את תוצאות מדדים אלו. אצל ילדים משולב שלב זה עם משחק, כך שהתהליך אינו מפחיד ואף נחמד.

המטפל מלמד את המטופל "לפענח" תוצאות אלו כך שיבין איך התמונה נראית כאשר הוא לחוץ או חרד. בהמשך מלמד המטפל את המטופל כיצד להרגיע מדדים אלו, באמצעות הרפיה, דמיון מודרך, מדיטציה או טכניקות אחרות.

 

השינוי משפיע על הגוף מבחינה פיזיולוגית באופן מיידי, והחוויה של לראות זאת 'שחור על גבי לבן' דרך גרפים על מסך מחשב היא עוצמתית ביותר. המטופל רואה באופן מוכח וברור שביכולתו להרגיע את עצמו , לשפר את הריכוז שלו, להרגיע את המחשבות שלו ועוד.

ע"י תירגול חוזר ונשנה של הטכניקות הללו בבית, משתפרת המיומנות הזו, עד שהיא הופכת לכלי נגיש ושמיש עבור האדם לכל סיטואציה בחיי היומיום שלו, כמעט ללא מאמץ.  בנוסף, לתירגול יומיומי של הטכניקה ישנה גם השפעה ארוכה טווח על המוח, באופן שהאדם הופך להיות רגוע יותר באופן כללי, לא רק מול סיטואציות מלחיצות או מעוררות חרדה.

הטיפול מבוסס על תיאוריות של התניית התנהגות, אך מותאם לכל אחד אישית לפי הנטיות האישיות שלו וכמובן לפי הקושי ממנו הוא סובל.

למי הטיפול נועד?

ביופידבק, כאמור, נותן מענה למגוון רחב מאוד של מצבים וקשיים, נפשיים ופיזיים כאחד, הן למבוגרים והן לילדים: דיכאון, חרדה לסוגיה (חרדה חברתיתחרדת בחינות, פחד קהל), מחשבות טורדניות לצד הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, דאגנות יתר, התקפי פאניקה, התקפי זעם, הפרעות קשב וריכוזהפרעות אכילה, בעיות בתפקוד המיני (אצל גברים ונשים), תסמונת המעי הרגיז, הפרעות כאב, הפרעות שינההתמכרויות, הזעה, טיקים, בעיות בלחץ דם, בעיות בלב (מסייע גם במניעת התקפי לב), טיפול בפוסט טראומה ועוד. כמו כן, הביופידבק משמש לא רק ככלי טיפולי לפתרון מצוקות, אלא גם ככלי מקדם לשיפור ביצועים והישגים ולטיפוח מצוינות. 

ביופידבק ושיטות טיפול אחרות

ביופידבק יכול להיות טיפול יחידני בפני עצמו או טיפול משלים לטיפול פסיכותרפי (טיפול התנהגותי-קוגניטיבי - CBT - או דינמי).  יש הרואים בביופידבק ככזה שלעיתים יכול לבוא במקום טיפול תרופתי שנלווה פעמים רבות אל טיפול פסיכולוגי. מטרת הטיפול התרופתי או השימוש בביופידבק היא להביא לרגיעה פיזיולוגית שתשפר את התפקוד היומיומי כדי שבטיפול עצמו יהיה אפשר לעבוד באופן יעיל יותר על הקשיים. 

בכל קושי רגשי שאת/ה חווה אנחנו כאן כדי לסייע. אם בייעוץ חד פעמי, אם בהפניה למטפל המתאים ואם ביצירת תוכנית טיפולית מתאימה עבורך במיוחד. צוות המומחים בקליניקה לתמיכה נפשית ורגשית במרכז ד"ר טל, ישמח לסייע בכל דרך כדי לעזור בהתמודדות שלך, אם דרך טופס הפניה באתר או דרך שיחת חינם, נשמח לשמוע מכם ולסייע בכל עת


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה