ביופידבק לטיפול בהפרעות נפשיות ותסמונות רפואיות
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


ביופידבק לטיפול בהפרעות נפשיות ותסמונות רפואיות

ביופידבק הוא טיפול שמתמקד בקשר שבין הגוף והנפש. בטיפול זה נעשה שימוש במכשור אלקטרוני המודד ומספק למטופל מידע על שינויים בתהליכים גופניים המתרחשים בגופו. מטרת הטיפול היא להגביר את המודעות לתהליכים נורמאליים ואוטומטיים אלו, ובכך להשפיע עליהם ולווסתם. בנוסף לרכישת מודעות לאופן בו משתקפים הגופני והנפשי אחד בשני, רוכש המטופל כלים ומיומנויות לשלוט ולווסת את תחושותיו, ושינוי זה נמדד גם הוא ומוצג למטופל כפידבק על הצלחתו. המודעות, הכלים, המיומנויות והעבודה הנעשית ע"י המטופל מאפשרים לו לשנות את  תחושתו הגופנית והנפשית כאחד.

ביופידבק ככלי טיפולי

ביופידבק הוא כלי טיפולי המתבסס על העיקרון של הפסיכופיזיולוגיה: כל שינוי במצב הגופני מלווה בשינוי תואם במצב הנפשי והרגשי, באופן מודע או לא מודע, ולהיפך - כל שינוי במצב הנפשי הרגשי באופן מודע או לא מודע, יעורר שינוי תואם במצב הגופני. עיקרון זה בא לידי ביטוי פעמים רבות בחיים. כך למשל לפני ארוע מלחיץ או מאיים, אדם יכול לחוות גלי הזעה, קושי לנשום, רגישות במערכת העיכול וכן הלאה, ובמצבים של חולי פיזי, כאב או חולשה, הדבר יכול להתבטא גם במצב רוח ירוד, קושי להנות ולשמוח וכו'.

בטיפול ביופידבק נעשה שימוש במכשור מתוחכם ומדויק המאפשר קבלת משוב מערוצים גופניים שונים ומגוונים כגון: לחץ דם, מוליכות חשמלית של העור, מתח שרירי, נשימה, דופק, טמפרטורה היקפית, גלי מוח, זרימת דם במוח ועוד. מדדים אלו מוצגים למטופל בצורה ויזואלית פשוטה וברורה (באמצעות גרף, אנימציה או באמצעות קול) על גבי מסך מחשב. משוב זה יכול להתקבל מכל המערכות הגופניות החל ממערכת של שריר בודד אחד ועד מערכת העצבים האוטונומית בכללותה, כאשר כל חיישן ביופידבק מספק מידע ומשוב ממערכת שונה, ומאפשר מודעות לגבי  אותה מערכת.

במסגרת הטיפול רוכש המטופל כלים וידע, והוא לומד כיצד להשתמש בכלים אלו במטרה לשלוט ולהשפיע על המדדים הגופניים שונים. תהליך הלמידה של המטופל דורש מהמטופל לנקוט עמדה אקטיבית ולתרגל טכניקות שונות ומגוונות כגון נשימות סרעפתיות, דמיון מודרך, מיקוד קשב וכן הרפיות מסוגים נוספים.

כאשר האדם  מקבל משוב מדויק על המתרחש בגופו, ומשתמש בטכניקות מעשיות, נוצר מעגל למידה המאפשר למטופל ליצור תיקון ולהפעיל תהליכי הסתגלות מחודשים. בהמשך, נעשה שימוש בטכניקות אלו לא רק בהצגת המדדים אלא גם דרך משחקי מחשב שונים הפועלים בהתאם לתגובות האינדיבידואליות של המטופל. משחקים אלו מאפשרים למטופל לתרגל את הטכניקות השונות במצבים שונים המדמים אירועי חיים אמיתיים, ובכך להביא לשליטה וויסות טובים יותר וכן להתאמה מקסימאלית למציאותו של האדם.

כיצד אם כן ניתן להיעזר בכלי זה בתסמונות נפשיות או גופניות?

כפי שצוין, על פי העיקרון הפסיכו פיזיולוגי, מחשבות ורגשות מתורגמים לשינויים גופניים הניתנים לצפייה בצורה סימפטומים וביטויים גופניים שונים. מטרת הטיפול בביופידבק היא לאפשר למטופל ללמוד מגוון אסטרטגיות וטכניקות שמטרתן ליצור שינוי גופני רצוי או נדרש ובכך להביא להפחתה בסימפטומים הנפשיים והגופניים כאחד.

 

חלק מרכזי מתפיסת הטיפול בביופידבק כולל עבודה על תגובת הדחק ההשרדותית (תגובת FIGHT OR FLIGHT), אשר גורמת לפעולה מסיבית של המערכת האוטונומית באמצעות יצירת שרשרת של שינויים גופניים במערכות שונות על מנת להכין את הגוף להתמודדות עם מצב מאיים.

מערכת זו לעתים פועלת שלא לצורך או באופן לא מווסת, ונמצאת בפעילות מוגברת או עודפת בהפרעות נפשיות ובריאותיות שונות. פעילות כגון זו יכולה לבוא לידי ביטוי כאשר האיום חלף מזמן או כאשר האיום איננו איום ממשי על הגוף, או כאשר הסיטואציה איננה מהווה איום כלל אך האדם תופס אותה ככזו.

ביופידבק מאפשר למטופל להפעיל תגובות הרפיה, הפועלות כנגד תגובת דחק זו, ולהביא באופן מודע ונשלט להרפיית שרירים, האטת דופק, הורדת לחץ הדם וכן הלאה. כך המטופל חווה למעשה השקטה והרגעה של מערכת העצבים שלו עצמו, ומגיע לתחושת שליטה טובה יותר במתרחש בגופו. במהלך טיפול ביופידבק, מנוטרות המערכות השונות, והטיפול מכוון להתערבות במכניזם הפיזיולוגי הייחודי לאותו אדם, אשר לוקח חלק באבחנתו הפעילה או בהפרעה הקיימת.

ביופידבק יכול לכוון  את המטופל, מעבר להרפיה כללית, להפעיל או להרפות קבוצת שרירים מסוימת, להפעיל גלי מוח מסוג מסוים במוח, אשר זוהו כחסרים או כעודפים, להמריץ את מחזור הדם באזור מסוים בגוף, וכן הלאה - כל זאת, תוך ניטור של  מערכות הגוף ובהתאם לפרופיל הפסיכופיזיולוגי הייחודי שנמדד אצל אותו מטופל.

המשוב הביולוגי המתקבל באמצעות מכשור הביופידבק מאפשר למוח האנושי באמצעות יצירת מודעות ולמידה, להפעיל באופן יעיל יותר מנגנוני שליטה וויסות.

משוב זה, הוא מרכיב הכרחי בתהליך הוויסות והשליטה, כשם שתרמוסטט נחוץ לצורך הפעלת מערכת חימום ביתית מווסתת.

תהליך הלמידה דורש תרגול  אקטיבי, ונעשה באופן הדרגתי עד לרכישת שליטה וויסות במצבים יותר ויותר מורכבים  ומאתגרים. בתהליך זה משלב המטפל כלים מעולם הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, כגון הבניה קוגניטיבית מחודשת, עבודה על דפוסי חשיבה לא פונקציונליים, וכן יצירת שינויים התנהגותיים באורח חיי הפרט. על כן, המטופל חווה שינויים באספקטים רבים ומגוונים בחייו, מעבר להתערבות הפיזיולוגית הנקודתית. השיפור נחווה ברמה הגופנית, ברמה הקוגניטיבית וברמה הרגשית.

כאשר המטופל, משתמש בידע ובכלים הוא רואה בזמן אמת את תוצאות פעולותיו והשינויים הפיזיולוגיים שהוא עצמו יצר. התנסות זו והחיזוק החיובי שהמטופל חווה מגבירה את תחושת השליטה שלו ואת התקווה והאמונה ביכולתו לסייע לעצמו, הן במישור הגופני והן במישור הנפשי. מחקרים מראים כי מרכיב זה של תקווה וציפיות חיוביות מתורגם לשינויים נוירו-פיזיולוגיים אשר מגבירים ומעצימים תהליכי החלמה וחיזוק החוסן הגופני והמנטלי של הפרט.

על כן, טיפול ביופידבק נמצא כיעיל במגוון רחב של הפרעות, בהן: הפרעות חרדה ודיכאון, אסטמה, הפרעות קשב וריכוז, כאבים כרוניים, אפילפסיה, כאבי ראש, יתר לחץ דם, מעי רגיז, הפרעות שינה, מחלת ים, הפרעות בשליטה במערכת השתן, כאבי פנטום, מחלות לב, סרטן, סכרת, טנטון, מחלת רנו, מחלות עור, מחלות שריר, הפחתת עוצמות של תופעות לוואי לטיפולים (עייפות, הפרעות שינה, בחילות וכו'), הפרעות בויסות רגשי, הפרעות בתפקוד מיני, בעיות גניקולוגיה ופריון ועוד.

טיפול ביופידבק על פי רוב הוא טיפול ממוקד ויעיל, הכולל מפגש שבועי בודד למשך חודשיים עד ארבעה חודשים, בנוסף לתרגולים ביתיים, כאשר בבסיס התקדמותו של המטופל עומדת יכולתו החדשה להפעיל כישורים וטכניקות שונות לוויסות עצמי.

בין אם המקור לסבלו  של האדם הוא גופני ובין אם נפשי, כלי  רב עוצמה זה יכול לסייע לו רבות במגוון מטרות: שיפור יכולת ההתמודדות עם סימפטומים ומצבי דחק שונים, חיזוק המערכת החיסונית ועידוד תהליכי ריפוי בגוף, הקלה על ביטויי המחלה ותופעות לוואי, שיפור באיכות חייו ורווחתו הנפשית של המטופל, השגת חוסן מנטלי והגברת תחושת השליטה הפסיכופיזיולוגית, פיתוח מיומנויות להתמודדות עם חרדה, כעס, חוסר אונים, אשמה ודיכאון והפחתה המצוקה הרגשית.

טיפול באמצעות ביופידבק מסייע למפות את גורמי הקושי הייחודים למטופל ומעניק למטופל כלים שונים ויעילים באמצעותם הוא עצמו יכול לעזור לנפש שלו דרך הגוף ולגוף שלו דרך הנפש.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה