גוף ונפש: Body and Soul - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


ערוץ גוף ונפש במרכז ד"ר טל

שימו לב כמה פעמים אמרתם לאחרונה "אני עייף/ה נפשית". מה הקשר בין שני המושגים של ביטוי זה, אשר מגיעים מעולמות שונים, עולם הגוף (עייפות) ועולם הנפש?

בעבר נטו לחשוב כי בריאות הגוף אינה קשורה בהכרח למצבו הנפשי של האדם. אם אדם אינו מעשן או שותה, מקפיד על פעילות גופנית, על שינה נכונה ועל אוכל בריא, הוא אמור להיות בריא בגופו, ללא קשר לרגשות שונים שהוא חווה: לחץ, תסכול עצבות או כל מצב נפשי אחר.

לכאורה, הבחנה זו היא הבחנה הגיונית שהרי גוף ונפש (באנגלית - Body, Mind, Soul) הם מושגים שונים, כמעט הפוכים. כל מה שקשור בגוף שלנו הוא עניין חיצוני ואובייקטיבי ואילו כל מה שקשור בנפש שלנו: מחשבות, רגשות, קונפליקטים, תהיות, התלבטויות ועוד מתהווים בתוך תוכנו, בעולם פנימי, כאשר ביכולתנו לבחור האם להחצין אותם או להשאיר אותם פרטיים רק לנו. ניגוד בסיסי זה בין השניים והיחס שאנו מעניקים לכל אחד מהם בחיינו, עלול להנציח את ההנחה שמא לא קיים קשר בין גוף ונפש. 

ולמרות זאת, כיום העולם המערבי משכיל להבין את מה שהבינה חכמת המזרח מזמן: בין גוף לנפש קיים קשר הדוק והדדי, שאין לנתקו. לא רק זאת, יש להבין תופעות גופניות על רקע תופעות נפשיות וכן להיפך: קיימות תופעות נפשיות הנוצרות על רקע תופעות גופניות.

למעשה, אם נחשוב על דוגמאות שונות, נראה עד כמה קשר זה מופיע במצבים הפשוטים ביותר של חיי האדם כמו גם במצבים מורכבים הרבה יותר. אדם החווה התרגשות גדולה, כשהוא במצב רוח מרומם במיוחד לאור הודעה משמחת שקיבל או לאור אתגר חשוב שעומד בפניו והוא נחוש להשלימו, יצליח להתגבר על קשיים גופניים כמו עייפות או מאמץ גופני מתמשך, לא ישים לב שהוא רעב או צמא ויפעל מתוך אנרגיות שלא ברור מה מקורן. דוגמא זו מבטאת את ההשפעה החיובית של הנפש  - מוטיבציה, כוח רצון, נחישות ודבקות במטרה - על הגוף.

מצבי לחץ, תסכול, עומס בעבודה או בלימודים, חששות ודאגות עלולים לבוא לידי ביטוי במה שתיארנו כעייפות נפשית או כתחושה של לאות גופנית. כאשר מצבים נפשיים אלה מחמירים, עלול גם להחמיר המצב הגופני ולהתבטא בהתפתחות מחלות שונות.

לצערנו, ישנן השפעות שליליות רבות של הנפש על הגוף, כמו גם של הגוף על הנפש. מחקרים רבים מעידים על הקשר שבין מחלות לב למצב נפשי, בין מחלות כרוניות (כגון סרטן) לבין מצב נפשי, וכן בין החמרתם של מצבים גופניים אלה לאור קשיים נפשיים. כך למשל, הסיכוי של אדם להחלים מהתקף לב או מאירוע מוחי נמוך יותר, אם בעקבות מצבו הוא חש דיכאון או חרדה.

טיפול משולב בין גוף ונפש

לכן, ישנה חשיבות רבה לטיפול משולב של גוף ונפש: הגברת המודעות לרגשות ולמחשבות וכן שמירה על אורח חיים בריא, על מנת לדאוג גם לאיכות חיים נפשית גבוהה.

יותר מכך נודעת חשיבות רבה לפניה לטיפול נכון כאשר עולה קושי נפשי או בעיה גופנית. אנשי מקצוע מתחומי בריאות הגוף והנפש המכירים את הידע המחקרי אודות השפעות הגוף והנפש זה על זה, ייטיבו להתחשב בכלל הגורמים ולהעניק טיפול מתאים לאחר בחינה זו.

 

מרכז ד"ר טל נותן את המענה המושלם לקשר בין גוף לנפש ומסיבה זו הוא משלב את מיטב אנשי המקצוע בתחום הרפואה ובתחום הנפש, המנחים את דרכי האבחון והטיפול שלהם על בסיס קשר זה. זאת ועוד, טיפולים ייחודיים בקליניקה נשענים על הקשר שבין גוף ונפש כמו למשל טיפול באמצעות ביופידבק.

ד"ר לימוני מטפל במבוגרים (החל מגיל 18 ועד גיל זקנה), עוסק באבחון, ייעוץ וטיפול במצבים כגון דיכאון, חרדה, התקפי פאניקה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), פוסט טראומה ומצבי לחץ ועוד.

הוא מאמין בקשר שבין הגוף והנפש, ובצורך לטפל בנפש, גם כאשר המצוקה והכאב הנפשי מתבטא דרך הגוף. 

לעמוד של אייל לימוני לחצו


אנו מזמינים אתכם להתקשר אלינו בכל עת לשאול שאלות, להתעניין, לקבל עצה או הדרכה ונשמח לסייע לכם לשפר את איכות חייכם ואת הבריאות הגופנית והנפשית שלכם. ליצירת קשר עימנו.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה