גירושין ממבט פסיכולוגי - הליך גירושין והשפעות רגשיות
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


גירושין ממבט פסיכולוגי - הליך גירושין והשפעותיו

גם אם החלטתם "לפרק את החבילה" באופן סופי, או שהתחלתם כבר את הליכי הגירושין, חשוב לדעת כי תהליך זה אינו מסתיים ביום אחד, ויש להתכונן הן לתקופת הגירושין והן לתקופה שתבוא אחריה.

מלבד העניינים המשפטיים היבשים, ולמרות שתופעה זו הינה תופעה רווחת ומוכרת בשנים האחרונות, נדרשת הכנה רגשית נוספת, לכם ולילדים ולכן חשוב להיות מודעים לאספקטים השונים של גירושין.

בכל מקרה של קושי רגשי, קושי להתמודד, או אם אתם מחפשים מקום לפרוק את התחושות ולקבל עצה מקצועית איך לעבור תקופה זו בשלום, אנחנו פה. תוכלו להתקשר אלינו בכל עת ולקבוע פגישה עם אחד מהמטפלים שלנו המומחים בטיפול פרטני, זוגי או משפחתי.

ההחלטה על גירושין אמנם יכולה להקל על התחושה כאשר הזוג חווה תקופה של מריבות וקשיים בזוגיות אך יחד עם זאת היא מביאה עמה קשיים חדשים נוספים: מציאת עורכי דין, מציאת דיור זמני עד הגירושין, חתימה על הסכמים, חלוקת רכוש, הסדרי ראייה, הסדרי מזונות ועוד ועוד.

החלטה על גירושין יכולה להיות החלטה חד צדדית או החלטה משותפת, לרוב היא עמוסת תחושות: כעס (על בן הזוג השני), אשמה (כלפי הילדים או כלפי בן הזוג השני במקרה של החלטה חד צדדית), נבגדות, נקמנות, הלם (בעיקר אצל בן הזוג שלא יזם את המהלך), הכחשת המשבר, עצבות ולבסוף תחושות חרדה ופחד (מהעתיד הכלכלי, ההשפעה על הילדים והאפשרות למצוא זוגיות חדשה).

איך עושים את זה נכון?
המקום של טיפול או ייעוץ זוגי להליך הגירושין

מפתיע אולי לדעת אבל טיפול או ייעוץ זוגי יכול לסייע גם במקרים בהם הזוג בטוח בדעתו לסיים את הנישואין. אם כך מדוע יש צורך בעזרה מקצועית? קבלת ההחלטה ויישומה מלווים בקשיים שונים, בייחוד כאשר הרצון הינו חד צדדי. טיפול זוגי יכול לעזור במקרה של זוגות שלא מצליחים להפרד, כלומר קיבלו את ההחלטה אך לא מצליחים ליישמה, וזקוקים למישהו שיסייע להם בהתקדמות לשלב זה.

רוב הפעמים יש צורך בטיפול זוגי כאשר מתגלעים סכסוכים בתהליך, עולות תחושות נקמנות וסירוב לשיתוף פעולה מצד אחד ויש צורך בגורם מגשר בעל נגיעה רגשית.

פניה לאיש מקצוע יכולה לסייע כאשר מוטחות האשמות מצד בן זוג אחד או כאשר עולים תכנים רגישים שהזוג לא מעוניין להציג בפני עורכי הדין. טיפול זוגי יכול לסייע בהקלה על הליך הגירושין והפיכתו לקל וזריז וקר ונוקשה פחות מאשר כשניגשים לעורכי דין.     

לבסוף טיפול זוגי יכול לסייע כאשר ישנם ילדים בתמונה בעיקר בהכוונה כיצד לבשר להם את ההחלטה וכיצד להתמודד עם תגובותיהם.

 

השפעת הגירושין על הילדים

כאשר מעורבים ילדים בתהליך זה, התחושה היא קשה עוד יותר. ההחלטה על משמרות אמורה להיות משותפת, על ההורים להחליט יחד מי יהיה ההורה "המשמורן", כלומר שהילדים אצלו באופן קבוע, ולגבי הההורה השני יש להחליט מה יהיו הסדרי הראייה שלו.

הליך הגירושין נחווה אצל ילדים כמשבר של ממש, גם אם ההורים רבו לפני, והאווירה בבית היתה קשה, הילדים לא חשים את ההקלה שחשים המבוגרים לאחר הגירושין.

ילדים שונים מגיבים באופן שונה בהתאם גם לגילם (שכן הבעת הרגש לא תמיד יכולה לעשות באופן מילולי). תגובות נפוצות הן תגובות של  כעס, עצב, שתיקה מרובה, הסתגרות בחדר, נסיגה התפתחותית כמו למשל הרטבה במיטה, היעדרות מבית ספר, סירוב להיפגש עם חברים ועוד. במקרים רבים ילדים חשים פגועים ממהלך זה, הם חשים שנטשו אותם או בגדו באמונם.

מצב נפוץ הוא שהורים משתמשים בילד על מנת להעביר מסרים להורה האחר במקרה של סכסוך, מגייסים אותו לטובתו ובמקרים חמורים יותר מסיתים אותו נגד ההורה השני.

חשוב להבין כי הילד עובר תהליך של אבל, ועליו להתרגל למצב חדש לא מוכר ומאיים. רוב הילדים מתגברים על תקופה זו, אך על מנת להבטיח זאת חשוב לזכור תמיד את טובת הילד. לא להשתמש בו, להקשיב לו, להביע אהבה ותמיכה, להיות סובלניים גם לנסיגות ההתפתחותיות, לכעס, לשנאה כלפיכם ולרצון המחודש שלו "למשוך בסינר". כאשר ההתגברות קשה יותר מומלץ להעזר בסיוע של איש מקצוע המומחה בטיפול בילדים

לקריאה נוספת אודות טיפול בילדים: פסיכולוג ילדים, טיפול דיאדי.

חשוב לתת לילד לעכל את האובדן שלו ולהתמודד בעצמו להתסגל למצב החדש, ולכן טיפול פסיכולוגי אינו נדרש תמיד. רק כאשר התפקוד היום יומי של הילד נפגע, ונראה כי השפעות הגירושין ניכרות לאורך זמן ופוגעות במצב רוחו מומלץ לפנות לטיפול.

בקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל צוות מומחים מקצועי בו תוכלו להעזר במקרה של גירושין. בין אם טיפול נפשי לילד, בין אם טיפול זוגי לקראת הגירושין ובין אם טיפול משפחתי, נשמח להתאים לכם את המטפל המתאים ביותר עבורכם.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול זוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה