גישור - לעצור את כדור השלג בזמן
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


גישור - לעצור את כדור השלג בזמן

במצבים שונים בחיינו אנו תוהים איך ייתכן כי אי הסכמה על דבר כל כך פעוט כמו ניקיון המדרגות בבניין, מי יקבל את החפץ האהוב של ההורה שנפטר, מי יהיה אחראי על הכסף של ההורה הקשיש, שינוי פרט בעסק או כל מריבה בין בני זוג על הורדת האשפה, הופכת למלחמת עולם שלישית שרק פירוד נראה כפתרון האפשרי.

לפעמים גם שוכחים כי מריבות אלו הם בין שני האנשים שעד לפני רגע היו הקרובים ביותר זה לזה, כמו אחים, שותפים לעסק, בני זוג וכדומה.

כאשר נראה שכלו כל הקיצין אחד הפתרונות שביכולתם לשנות את התמונה הוא פנייה לגישור.

מהו אם כן גישור? מי עורך אותו, כיצד הוא מתנהל, באלו מקרים ניתן להיעזר בו ומהו הערך המוסף כאשר תהליך זה מתבצע על ידי איש טיפול?

בכל שאלה נוספת צוות הקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל יישמח לענות, להסביר, להדריך, להשיא עצה ולהציע את האפשרות הטובה ביותר לשלווה הנפשית ואיכות החיים, עבורך!

צלצל/י עכשיו לשיחת חינם: 03-6413483

תהליך הגישור הוא תהליך בו מנסה גורם חיצוני ליישב סכסוך בין שני צדדים, כאשר המטרה היא למצוא את הפתרון שיהיה משביע רצון עבור שני הצדדים במחלוקת.

תהליך זה אינו נעשה על ידי פסקי דין, משפטים, חוזים וכדומה אלא על ידי דו שיח של כבוד בין הצדדים.

למה כדאי לפנות לגישור?

כמעט תמיד, פונים הצדדים לגישור כאשר הם רוצים להמנע מההליך הארוך, הסבוך והיקר של תביעה משפטית.

כאמור, מטרת הגישור הוא שרצונות שני הצדדים ימולאו במידת האפשר, בצורה זו אחרת, זאת בניגוד לתביעה משפטית בה לרוב מוכרע הדין כלפי צד אחד ובאופן טבעי הצד השני חש שהפסיד.

כמו כן, עצם ההתרחקות מבית המשפט וקיום של דוח שיח מכבד הנעשה בסביבה נעימה ונייטרלית, מפחיתה את הלחץ של הצדדים ומאפשרת לשני הצדדים לדבר בינהים בנוחות, להצליח להבין, לעיתים בפעם הראשונה, גם את רצונותיו ותחושותיו של הצד השני, אך בעיקר מאפשרת להם לחשוב על הדרך הטובה ביותר בו יוכלו לסיים את הסכסוך. 

למרות שהמונח גישור מעלה אצל רבים את הקונטציה של גירושין, הוא רחב הרבה יותר. שיטת הגישור הפכה נפוצה ביישוב מגוון רחב של מחלוקות וסכסוכים. כך למשל אנשים פונים לגישור כאשר מריבות על ירושה וחלוקת עזבון מפלגות בין אחים במשפחה, או למשל במקרה של סכסוך בין אחים או בני משפחה באשר למינוי אופטרופס על הרכוש של הורה קשיש.

לחץ/י לקריאה נוספת בנושא מינוי אופטרופס
חוות דעת לצוואה ולאפוטרופסות
 

כך גם גישור הוא פתרון טוב במקרה של מריבות בין שותפים לעסק, או בעת סכסוך בין בני משפחה להם עסק משפחתי, במקרה של סכסוך בין שכנים, למשל הוספת מרפסת וכדומה, סכסוך בין הורים לבית ספר, בין לקוח לנותן שירות, במקרה של סכסוך בין עובדים במקום עבודה או בין עובדים למנהל כמו גם בין אזרח לבין רשות מקומית או עירייה.

כמובן שגישור הוא תהליך מועדף במקרים של סכסוכים על רקע הליך של גירושין כאשר נדרשת החלטה על: הסדרי ראיה, חלוקת הרכוש, קביעת גובה המזונות וכן החלטות אחרות שחשובות עבור הצדדים. 

הליך של גישור נעשה גם במקרה מיוחד נוסף. ידועים בציבור, שמסיבות שונות החליטו שלא להנשא, פונים למגשר כאשר הם מעוניינים לנסח הסכם בו יוגדרו כל ההסכמות שלהם בנוגע לרכוש, ממון, מזונות, ילדים וכדומה, למקרה שייפרדו או שאחד מהם, חלילה, יילך לעולמו.

לחץ/י לקריאה בנושא שכול, אבל במשפחה והתמודדות

על מנת להגיע לפשרה זו נדרשת התערבות של צד שלישי, הוא המגשר. מגשר צריך אומנם להבין מונחים משפטיים, אך אינו חייב להיות עורך דין או משפטן בעצמו.

אנשי מקצוע מתחומים שונים יכולים ללמוד את הליך הגישור ולעסוק בכך, כך רבים המגשרים המגיעים מתחום הנפש ביניהם עובדים סוציאלים קליניים, פסיכולוגים, מטפלים זוגיים או משפחתיים וכדומה.

לחץ/י לכל המידע בנושא טיפול זוגי ומשפחתי

יותר מהתואר חשוב שתהיה ביכולתו של המגשר לשמור על אובייקטיביות מרבית בתהליך, ללא איפה ואיפה, בהגינות ונייטרליות וכמובן לשמור על סודיות הפרטים של הצדדים, גם בבית המשפט.

חשובה לא פחות היא היכולת האנושית של המגשר ובעיקר יכולתו להקשיב לשני הצדדים בסבלנות, להכיל את הקשיים שלהם וליצור אווירה נעימה ככל האפשר במהלך הפגישות. בדרך כלל המגשר נפגש עם כל צד בנפרד על מנת להבין את עמדותיו ודרישותיו.

הסכם גישור בין בני זוג

בשלב בו נפגשים שני הצדדים עם המגשר, מציע המגשר אפשרויות שונות לפתרון הסכסוך, הניתנות אומנם למשא ומתן, אך מחייבות גם פשרה בין הצדדים.

בסופו של התהליך מנוסח מה שמכונה "הסכם הגישור", עליו חותמים שני הצדדים ומחוייבים לו בדיוק כפי שהיה עליהם להיות מחוייבים להכרעה משפטית. מכאן שלהסכם גישור תוקף חזק לא פחות מאשר כל חוזה משפטי אחר.

המגמה ההולכת ומתחזקת של פניה לגישור מתבטאת גם בהמלצה של בתי משפט ועורכי דין להעברת תיקים מסויימים לתהליך של גישור.

הליך קדם גישור

הליך נוסף שהחל לצבור תאוצה בשנים האחרונות הוא הליך של קדם גישור. בחלק המקרים בהם שני צדדים נפגשים לדיון בבית משפט, נערכת פגישת מידע, היכרות ותאום (בראשי תיבות - מהו"ת), בה נבחנת האפשרות לפתור את הסכסוך באמצעות תהליך של גישור. 

על אף הרצון להגיע לפשרה מתוך שיקול דעת, כבוד והבנה של הצד השני, לא תמיד הליך של גישור אפשרי. לעיתים יש הכרח בהתערבות משפטית, למשל כאשר קיימת סכנה גופנית לאחד הצדדים, במקרה של אלימות במשפחה או אלימות בין הצדדים.

לחץ/י לקריאה מורחבת בנושא חוות דעת לבית משפט

כמו כן התערבות של איש מקצוע מבריאות הנפש הכרחית כאשר אחד מהצדדים מפגין קשיים נפשיים או מצוקה נפשית קשה שאינה מאפשרת הליך של גישור.

אין ביטוי טוב יותר מאשר "כדור שלג", על מנת לתאר את האופן בו מעצימים סכסוכים, מריבות, חילוקי דעות (בלשון המעטה) או כל אירוע אחר שהופך את המחלוקת הקטנה לפיצוץ אחד גדול. לפעמים גם קשה לחזור למקום הראשוני, חסר התחושות השליליות כלפי הצד השני.

במקרים כאלו מומלץ לשקול פנייה לתהליך של גישור שיעצור את הדרדרותו של אותו כדור שלג וימצא את הפתרון הטוב ביותר בזמן הקצר ביותר.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה