גישור להסכם גירושין - הקליניקה במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


יצירת הסכם גירושין באמצעות גישור

   14/07/2019 09:26

זוגות אשר מגיעים לסוף הדרך, ומחליטים להתגרש, נמצאים פעמים רבות במצב של חוסר תקשורת, כעס וחוסר אמון. לכן, כאשר הם שומעים על הליך גישור, תגובתם המיידית היא: אני רוצה להתגרש, לא לגשר.

אבל גישור לגירושין הוא הליך, שמטרתו הסופית היא הסכם הגירושין. הליך של גיבוש הסכמות בין בני הזוג. הסכמות שנוגעות הן לילדים המשותפים, והן לרכוש שנצבר במהלך השנים המשותפות.

מהו תהליך הגישור בתחום הגירושין?

כוונת המילה "גישור" היא בגשר בין עמדתו של צד אחד – מול עמדתו של הצד השני.

גירושין יכולים להיעשות באחת משתי דרכים עיקריות בארץ עדיין רוב רובם של הזוגות פונים להליך משפטי: בהליך כזה כל צד שוכר עו"ד, מוגשות תביעות הדדיות לבתי המשפט לענייני משפחה, או לבתי הדין הרבניים.

כל צד טוען את טענותיו, מפריז בדרישותיו, ופעמים רבות מכפיש את הצד השני. מערכת היחסים הגרועה ממילא – הופכת להיות בלתי אפשרית.

בסופו של דבר ההחלטה היא של השופט. הוא מחליט איך ייראו חייהם של בני הזוג מעתה ואילך. 

התקשר/י לייעוץ והדרכה ראשונית: 1-800-100-172

הדרך השנייה היא דרך הגישור: בהליך הגישור יושבים שני הצדדים עם מגשר מוסמך, ביחד עוברים על כל סעיף מסעיפי ההסכם, ומגבשים צעד אחר צעד הסכמות בכל עניין.

גם הליך זה אינו קל, אבל הוא חסכוני יותר, הן בזמן והן בכסף, ובעיקר משאיר לבני הזוג את הכוח להחליט עבור עצמם. 

בתהליך הגירושין חשים בני זוג תחושה של אובדן שליטה, הנגרמת על ידי הצפה של רגשות עזים ומנוגדים. חרדה, בדידות, עלבון ודחיה מעורבים בהרגשת הקלה, שיחרור ותקווה. במצב זה אנו עדים לשתי תגובות עיקריות: התגוננות והתמודדות.

גירושין: אובדנים הדורשים תמיכה נפשית

יש לזכור, כי תהליך הגירושין הוא תהליך בו כרוכים אובדנים רבים: אובדן הזוגיות, אובדן תפקיד בן/ בת הזוג, אובדן תפקיד ההורה במתכונת המוכרת, אובדן רמת חיים, אובדן בית המגורים ועוד.

אדם החווה אובדנים רבים כל כך זקוק לתמיכה ריגשית ולהבנה. הליך הגישור יכול לספק תמיכה כזו, ובמקרה הצורך המגשר אף מפנה לטיפול תמיכתי במקביל להליך של הגישור. 

ההחלטה לגירושין יכולה להיות החלטה משותפת, אולם פעמים רבות היא החלטה של צד אחד. צד אחד, האישה או הגבר, מגיע להבנה שהוא רוצה לפרק. הצד השני נותר כואב ופגוע.

במסגרת הליך של גישור , שנעשה על ידי איש מקצוע טיפולי, יש מקום לעבודה טיפולית ממוקדת בעניין המקום בו נמצא כל אחד מבני הזוג.

כל עוד אין הסכמה בעניין הצורך להתגרש, ההליך לא יתקדם והמתח בין בני הזוג ילך ויגבר. יש מקום לברר עם כל אחד מהצדדים את עמדתו וממה היא נובעת.

יש מקום לבדוק האם הרצון להתגרש נובע ממועקה זמנית, מפגיעה קשה, או ממערכת יחסים שזה זמן רב איננה מספקת וטובה.

המגשר אינו מטיף לשלום בית, אולם ברוב המקרים גירושין פירושם גם פגיעה מסוימת בילדים המשותפים. 

יש מקום לבדוק עם בני הזוג את רצינות כוונותיהם, האם נעשו ניסיונות לפתרונות מסוג אחר, האם היו בטיפול זוגי – ועוד.

מדוע חשוב לשמור על יחסים טובים עם בן הזוג לשעבר?

קשה לחשוב על בן הזוג ממנו רוצים להיפרד – כשותף, אולם זו אכן המציאות. לזוגות גרושים יש ילדים משותפים, ולאורך כל חייהם יהיה עליהם לחוות דברים משותפים.

שמחות כמו חגיגות יום הולדת, חתונות, לידת הנכדים, ומנגד ימים קשים כמו אישפוז של ילד, התמודדות עם קושי או כשלון, וכד'. להליך הגישור ערך מוסף, בכך שהוא מלמד זוגות בהליך גירושין לתקשר.

הצורך לתקשר עם ה"צד השני" והיכולת לעשות זאת ללא מריבות והטחת האשמות הוא רווח נקי שמושג באמצעות הגישור.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה