גמילה מאלכוהול - טיפולי גמילה במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


שינוי בהרגלי השתייה - גמילה מאלכוהול

"אם שותים לא נוהגים"... "לארוחת דגים מתאים יין לבן ולארוחת בשרים מתאים יין אדום" ... "אין דייט שאני לא שותה בו בירה". אלו הם רק חלק מההנחות של התרבות המערבית, הרואה באלכוהול מרכיב לגיטימי ואף קלאסי במגוון רחב מאוד של מצבים.

ההגבלה היחידה עליו היא ההכרח לשמור על בטיחות האחרים בכביש, אך לא על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו. להנחות התרבותיות הללו השפעה לא רק על האפשרות להתפתחות של התמכרות לאור שתיית אלכוהול אלא גם על הסיכויים של גמילה מהתמכרויות.

רבים שואלים איך ייתכן שאדם אחד שותה פעם בשבוע אלכוהול ולא מתמכר ואחר כן? חשוב להבין בהקשר זה את המושג של "נטייה מוקדמת" (Predisposition), שהוא תהליך בו רגישות יתר מתפתחת בעובר ומתבטאת בבגרות, לאור עבר של אלכוהוליזם במשפחה.

צלצלו עכשיו לייעוץ והכוונה: 03-6413483

אחד מסימני האזהרה לאפשרות שאדם יהפוך למכור לאלכוהול הוא ביטוי של אותה נטיה המוקדמת.

בניגוד למוח של אדם ללא נטיה מוקדמת, החש את השפעת האלכוהול מלכתחילה, מוחו של אדם בעל נטיה מוקדמת לא יגיב לאותה כמות של אלכוהול באותו אופן ויצטרך כמות הרבה יותר גדולה על מנת לחוש את אותן השפעות.

מסיבה זו פעמים רבות אנשים המכורים לאלכוהול בטוחים שהם יכולים לנהוג ללא בעיה הם מרגישים שהאלכוהול לא משפיע עליהם אף על פי שרמת האלכוהול שלהם בדם היא גבוהה פי כמה וכמה מהמותר.

ליחצו כאן לאבחון עצמי של התמכרות לאלכוהול

יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מהשפעה משמעותית לא פחות והיא השפעת התרבות, המעבירה מסר שאלכוהול הוא מרגיע, משחרר ונותן אווירה טובה בכל מצב ותו לא.

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית ייחודית בליווי רפואי במרכז ד"ר טל, חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י 03-6413483

קשיים בגמילה מאלכוהול

לתרבות המערבית השפעה לא רק על פיתוח התמכרות אלא גם לקושי בגמילה. כך קרה לזוג שהגיעו אלי לטיפול בעקבות בעיית השתיה של בן הזוג.

לאחר בירור מעמיק בו סיפר בן הזוג על כמויות השתיה הגדולות שצורך ובת זוגתו סיפרה על ההתנהגות העצבנית, חסרת מנוחה והבלתי נסבלת שלו ללא השפעת האלכוהול, הוא אובחן עם אלכוהוליזם במצב מתקדם.

כשהגענו לדבר על טיפול בהתמכרויות ובמה הוא כרוך שאלו אותי בני הזוג האם הוא אי פעם יוכל לשתות? הסברתי להם שהתמכרות לאלכוהול מראה את חוסר השליטה של האדם מול האלכוהול, במצב כזה אדם בתהליך גמילה, וגם לאחריו לא יוכל לשתות יותר לעולם.

בדיוק כמו שמאבחנים שמישהו אלרגי לאגוזים ועליו לבדוק כל פירור מאכל שהוא מכניס לפה, אחרת עלול למות. אלא שלבסוף החליט בני הזוג לוותר על הטיפול, כי איך ייתכן שהבעל לעתיד לא יישתה בחתונה שלו?

ואכן הקושי הגדול בגמילה מאלכוהול נובע מאותו פן תרבותי הרואה באלכוהול כאמצעי להשגת תחושת שמחה, כמצרך בעל זמינות גדולה , כקשור לכל אירוע תרבותי בחיינו כמו גם לאירועים דתיים כמו חגים וכן מעצם היותו חוקי (בניגוד לסמים אחרים).

מפתיע אולי לשמוע, לאור חוקיות האלכוהול ותמימותו היחסית, אבל השימוש הראשוני באלכוהול היה כסם הרדמה, כאשר סמי הרדמה עוד לא היו נפוצים.

לאלכוהול יכולת דיכוי של מערכת העצבים המתבטאת בהפחתת תחושת הכאב בגוף ואכן אחת האינדיקציות לכך היא שפעמים רבות אנשים המכורים לאלכוהול מגלים בבוקר סימנים כחולים על גופם כשהם לא זוכרים שקיבלו מכה או שבכלל הרגישו כאב.

קושי נוסף להביא אדם מכור לגמילה היא התחושה של האדם כי הוא שולט בהרגלי השתיה שלו, וגם אם לא, הוא כבר יודע לבד איך להגמל.

קרא/י על התמכרות בגיל ההתבגרות לסמים ולאלכוהול

אשליות גמילה עצמית

אחד הניסיונות הנפוצים להגמל באופן עצמאי הוא על ידי שינוי בהרגלי השתיה: אנשים ששתו וודקה עוברים לשתות יין, ואנשים ששתו יין עוברים לשתות בירה. אך שינוי זה מחופה על ידי הגדלת כמויות השתייה, בבחינת "זו לא האיכות זו הכמות", ולמעשה לא נעשה שום שינוי בהרגלי השתיה של האדם.

ניסיונות אחרים לשליטה עצמית הם על ידי ערבוב של משקאות או ערבוב של שתיה עם סמים אחרים, כך למשל נפוץ לראות אנשים השותים ולאחר מכן לוקחים כדורי הרגעה על מנת להתגבר על ההאנג אובר.

לקריאה מורחבת בנושא:

התמכרות לסמים ואלכוהול
התמכרות לחומרים ולהרגלים מסוכנים

האשליה של חוסר פגיעה או חוסר השפעה של האלכוהול על האדם, הופכת אותו במהרה למכור לא רק לאלכוהול אלא גם לכדורי הרגעה.

צורת השימוש באלכוהול גם היא אחד מנסיונות השליטה של המכור על התמכרותו.

אנשים אשר טוענים שאינם שותים עד הערב, שהם מצליחים לתפקד, לקום בבוקר וללכת לעבודה ללא קושי, גם אם הם מתחילים לשתות ברגע שמגיעים הביתה עד מצב של "בלקאוט" (אובדן הכרה) לאחר כמה שעות, מתכחשים בכך להתמכרות שלהם.

הכחשה זו המעניקה תחושת שליטה, מקשה מאוד על אפשרות של גמילה.       

אחד האבסורדים המקשים גם הם על האפשרות להגמל הוא העובדה כי אלכוהול בתרבות בכלל, ואצל האדם המכור בפרט, מקושר עם תחושה של רוגע ושל חופש. אלא שהתמכרות היא למעשה בית כלא הרבה יותר מאשר נופש מתמשך.

מכור שאינו מכיר בכך, רואה בגמילה והתנזרות משתיה כשלילת זכות הבחירה וכאובדן העצמאות והחופש. כך בטיפול הם מביעים את הרצון לחיות עם תחושת הרוגע שהאלכוהול מעניק להם, רק בלי האלכוהול.

רצון זה מבטא את העובדה שאנשים מכורים, ללא האלכוהול נאלצים להחשף לאותן תחושות פחד, עצבות, לחץ, חוסר ביטחון עצמי ועוד, אשר הביאו אותם מלכתחילה לשתיה. מעגל הקסמים שכל כך קשה לשבור נובע מכך שאלכוהול לא באמת מסייע באותן מטרות.

באופן אירוני, אלכוהול מקצין תחושות: אדם הסובל מתחושת דיכאון יחוש אותו בעוצמות הרבה יותר גבוהות כאשר יתפכח מהשפעת האלכוהול ובאותו אופן אדם שמח יתחיל להשתטות בהשפעת אלכוהול.

התחושה של שליטה במצב לא מאפשר גמילה אמיתית, אדם שאינו מבין את חומרת הבעיה לא יוכל להגמל באמת. מכאן שהצעד הראשון הוא ההבנה של האדם שהוא חסר שליטה אל מול התנהגותו והוא זקוק לעזרה חיצונית. עוד על הצעד הראשון בגמילה ראה: הכרה בתבוסה

פנייה לעזרה מקצועית

הצעד השני הוא פנייה לעזרה מקצועית. בטיפול המטרה היא לסייע לאדם לא רק להגמל מהשימוש באלכוהול אלא גם לבנות מערך חיים חדש שמטרתו למלא את החלל הריק שנוצר לאחר הוצאת האלכוהול מחיי היום- יום.

מערך זה מחייב את תמיכת המשפחה, ולכן הטיפול כולל גם טיפול משפחתי. כמו כן חיים ללא אלכוהול מציפים את אותם קשיים רגשיים שלכתחילה הביאו לשימוש, גם לאלו קיימת התייחסות משמעותית בטיפול ולא פעם נדרש טיפול תרופתי או פיסכולוגי במקביל.

אם יש לכם שאלות נוספות, תהיות לגבי התמכרות של בן משפחה, קרוב, או אולי שלכם, או כל דבר אחד שאינו ברור לכם, פנו אלינו ונשמח להסביר, לייעץ ולסייע בכל הניתן.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה