גמילה מהרואין - הקליניקה במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול פיזי ונפשי לגמילה מהרואין

שימוש בסם ההרואין, השייך למשפחת האופיאטים, גורם לחוויה רגשית ופיזית עוצמתית שנחווית על ידי המשתמש כרגעים של אושר טהור ומעבר מעולם מלא סבל לבועה של תחושת עילוי.

הקושי לחיות ללא השפעת הסם, הוא ברמה פיזית גבוהה וקשה ביותר. בריכוז גבוה כפי שמתקיים בהרואין ביכולתו לא רק לשכך כאבים אלא להעלימם לחלוטין כאשר בנוסף הוא גורם לתחושת אופריה, הנאה, רוגע, שלווה (ובכך מפחית חרדה אצל הסובלים ממנה).

שימוש שלא על פי הוראות רופא במשככי כאבים, הוא בדיוק באותה קטגוריה שכן מדובר בהרואין סינטטי עם אותן השפעות ואותה תסמונת נסיגה.

התקשר/י לייעוץ בכל עת: 03-6413483

התמכרות להרואין יכולה להעשות בשני נתיבים - החוקי והלא חוקי. הצריכה הלא חוקית נעשית באמצעות הרואין הנקנה כסם רחוב ומוזרק לגוף.

הצורה החוקית, המפתיעה יותר, היא בצורה של תרופות מרשם (אך לא בהכרח תרופות הנרכשות באופן חוקי). אלו הן תרופות מרשם למשככי כאבים המכילים חומרים אופיאטיים סינטטים כגון פרוקסט, מורפיום, אוקסיקדון, ויקודין ועוד. אלו נלקחים בבליעה או בהסנפה.

כיצד ההרואין משפיע על המכור?

לעומת סמים רבים אחרים, בהם התמכרות היא תוצר של חשיפה מרובה, חשיפה חד פעמית להרואין עלולה ליצור התמכרות. לכן ניסיון להגמל או לפחות רצון שלא לחזור להתנסות שנית בסם מלווה בכאב רב.

ההשפעה הקיצונית של הרואין – המתבטאת בתחושת "היי" חזקה והרצון לחוות שוב את אותה תחושה טובה היא נעדרת שליטה, לעיתים, כבר מהשימוש הראשון. זהו מסלול ישיר להתמכרות.

שימוש מתמשך בהרואין לא ניתן להסתיר. הוא בולט באופן חיצוני וקיצוני כאחד. בשונה משימוש בסמים אחרים, כגון גראס המאפשר תפקוד סביר, השפעתו של הרואין על האדם היא השפעה המשנה לחלוטין את זהותו והנסיגה מלווה במצבים פיזים ירודים וכאבים .

האם את/ה מכור/ה לגראס? בחן/י את עצמך
 

הרואין הוא סם הגורם לאובדן תיאבון ולכן מאפיין בולט של שימוש בהוראין הוא אובדן משקל ומכאן התפתח המושג בו כונו דוגמניות רזות במיוחד "הרואין שיק".

מאפיין בולט אחר הוא הזנחה עצמית מהירה, פגיעה בולטת בסגנון החיים וביכולת התפקוד ברמה סבירה או בכלל. 

הנסיגה הפיזית והרגשית קיצוניות וחיצוניות כל כך, שהן גורמות להימנעות מהירה מאוד מחשיפה לעולם בחוץ. הבידוד מהעולם הוא בלתי נמנע ובמהרה החיים מתנהלים משימוש לשימוש.

כאמור, הרואין הוא סם המשכך כאבים פיזיים אך גם כאבים נפשיים. הכאבים הפיזים מחמירים בעקבות ההתמכרות עצמה ומופיעים בעוצמות כאשר פגה השפעת הסם. לעומת זאת, הכאבים הנפשיים הם כאבים עמוקים ו"עתיקים" יותר ונמצאים בבסיס השימוש של כל מכור.

בדומה להתמכרויות רבות אחרות, עצם תחילת השימוש בהוראין מתחיל לא פעם בעקבות הצורך להתמודד עם מציאות חיים קשה, השפעה וחשיפה סביבתית, מצוקה נפשית וטראומה נפשית שלא טופלו ועובדו.

אלא שבניגוד להתמודדות עמן טרם תחילת ההתמכרות, השימוש הממושך בסם הופך את אותם קשיים למורכבים, חמורים וכואבים הרבה יותר.

לחץ/י כאן לקריאה על דרכי גמילה מסמים

ככל שההתמכרות מתפתחת, כך גם גדל הכאב הנפשי. ההבנה של המכור כי הסם שולט בו, ההתנתקות מחיים פעילים, הקושי להתמודד עם החיים ללא הסם והתגברות הדיכאון והחרדה בזמנים ללא הסם הם חלק מהגורמים לאותו כאב נפשי.

בהיעדר שליטה בהתמכרות, הפתרון הטוב ביותר והיחידי שיכול לשכך לגמרי את אותו כאב, הוא השימוש החוזר בסם.

טיפול בהתמכרות להרואין

גמילה פיזית מהסם והתנקות מעקבותיו בגוף הוא שלב הכרחי וקשה בתהליך של טיפול במכורים להרואין.

תקופה זו רוויה סימנים גופניים: הזעה מרובה, חום נמוך (תחושה שקר כל הזמן), רעידות, כאבים, פיהוקים רבים, שלשולים, הרחבת אישונים וכמובן כמיהה תמידית לחומר, מה שמכונה "קריז".

תהליך הגמילה מהרואין מחייב התנזרות מוחלטת לכל החיים מכול סוג של סם כולל גמילה מאלכוהול. השלב הראשון הוא התאוששות ופיתוח תקווה ואמון ביכולת להשתקם ולבנות את החיים מחדש.

השימוש עצמו בהרואין ותוצאותיו הן חוויות טראומטיות בפני עצמן וזמן עובר עד שיכולים המטופלים להגיע לרמת תפקוד ויכולת הכלה המאפשרת כניסה לעומק - מקורות ההתמכרות. רק לאחר מכן ניתן להתמקד בהתייצבות ובניה מחודשת של אורח חיים בריא.

מכור/ה? קרא/י על טיפולי גמילה מהתמכרויות

סימני הגמילה הנפשיים מופיעים מייד עם תחילת הגמילה וגורמים סבל רב: אי שקט, בעיות שינה, תחושת ריקנות, חרדה ודיכאון הם הקשיים הנפשיים העיקריים המופיעים כחלק מגמילה מהרואין.

יותר מאשר הקושי להתמודד עם "הקריז", היעדר התייחסות לאותה ריקנות שחש המכור היא זו שעלולה להוביל אותו חזרה שוב למעגל ההתמכרות.

כיום ישנן שיטות רבות לגמילה מהרואין, כאשר לא מעטות מהן משקיעות את מירב מרצן במציאת הדרך הטובה ביותר להקל על המכור בסימני הגמילה הפיזית. שיטות אחדות נשענות גם על שימוש בתחליפי סם כמתדון וסבטוקס, בעיקר כאשר ניסיונות גמילה קודמים לא צלחו.

גמילה היא מטרה חשובה, אך חשוב לא פחות להבין כי לא רק שאין להשאיר את המכור לבדו לאחר שהתנקה מהסם אלא יש לעזור לו אף ביתר שאת להתמודד עם הכאב הנפשי שנחשף.

קרא/י על התמכרויות

נטיעת מוטיבציה להחלמה קשה הרבה יותר כאשר  כתוצאה מאופן השימוש (הזרקה) המכורים נדבקים בצהבת או הופכים נשאי HIV.

במקרים אלו הטיפול יעסוק בתהליך משמעותי של קבלת המציאות השונה, אבל על האובדן והתייחסות להסתגלות של המטופל ללייף סטייל של כבוד רב לשמירת הבריאות הפיזית והנפשית.

סימני גמילה פיזיים ונפשיים הם קשים כל אחד בשל מאפייניו הייחודים. זהו תהליך לא קל, ממושך אך בעיקר מצריך מוטיבציה של המכור.

אחת מהדרכים המומלצות לרכוש מוטיבציה לשינוי היא על ידי השתתפות בקבוצת תמיכה של NA- Narcotic anonymous. מערך התמיכה של 12 הצעדים מעניק הזדמנות לקשר המספק המשכיות וזמינות גבוהה במשך היום והלילה שחשוב וקריטי עבור מכורים להרואין.

אומנם מסע הגמילה הוא ארוך, קשה ומלא מהמורות ומכשלים, לאורכו מתחילים להתחולל הרבה ניסים, וכן, ניתן לצאת ממנו מחוזקים ועם תקווה לעתיד טוב יותר.

התקשרו אלינו בכל עת על מנת לשאול, לשמוע, להבין ולדעת באלו דרכים תוכלו לסייע לקרוב ללבכם.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה