גמילה מסמים קלים - מרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית ונפשית
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


גמילה מסמים קלים

חשוב לנו להתחיל בכך שכיום אין הגדרה כזו "סמים קלים". בשנים האחרונות נערך שינוי בהתייחסות לשימוש בסמים קלים, השימוש בסמים הפך להיות מאוד נפוץ, ישנם סוגי סמים רבים מאוד, חלקם כימיים וחלקם לא, ובעיקר חלקם מאפשרים המשך תפקוד וניהול של חיים נורמטיביים, לפחות למראית עין.  יחד עם זאת, אין משמעות היותם כאלה או אחרים כעונים להגדרה של קלים או קשים.

במאמר זה נתייחס לא למונח סמים קלים, אלא לחומרים שמאפשרים תפקוד כלשהו למרות הפגיעה ברובדים העמוקים יותר של גוף-נפש.

אז למה לטפל בהתמכרות אם נשמר התפקוד?

על אף שלמראית עין התפקוד נשמר, למשל אדם הולך לעבודה תדיר ואף עובד בתפוקה טובה, התפקוד הזה איננו אמיתי, פעמים רבות הוא נשמר בשל השימוש בחומרים וברוב המקרים הוא במקביל לפגיעה משמעותית בתפקוד בתחומים אחרים, באיכות החיים, בפן הרגשי וביכולת לשמר ולנהל מערכות יחסים תקינות.   

כך למשל אדם יכול להיות מכור לחומר מסוים, אשר מאפשר לו לעבוד באופן יעיל, ואף להצליח לעבוד אל תוך הלילה ובמשך שעות רבות, אך באותה נשימה התפקוד והשימוש לרעה בחומרים גורם למגון בעיות אחרות לרבות:

 • התפרקות המשפחה
 • היעדר נוכחות הורית
 • בעיות בזוגיות
 • בעיות באינטימיות וביכולת המינית
 • קשיים רגשיים אחרים
 • בעיות גופניות
 • חיים עם תחושת ניתוק וריקנות מתמדת
 • היעדר הנאה, גם הנאה מינית
 • היעדר אפשרות לחוש אינטימיות באופן טבעי, בלי שימוש בחומר ממכר

למעשה היכולת לשמור על תפקוד היא סביב תחום או נושא אחד, ושאר מדדי איכות החיים מוזנחים לטובת שמירה על התפקוד היחיד הקיים. לא רק שאין איזון בין התפקודים השונים יש פגיעה בכלל רבדי החיים אשר משפיעה על איכות החיים ועל היחסים באופן משמעותי. 

 

מרגיש תקוע? נמאס לך לשבת על הספה ולבהות במסך? שנים רבות עישון קנאביס היה חלק מהאידאולוגיה שלך אך עכשיו אתה מתחיל להרגיש כי היית יכול לעשות הרבה יותר בלעדיו? מדוע גם כאשר יש מוטיבציה גבוהה להפסיק להשתמש בסמים קלים, עדיין יש קושי להפסיק?

המונח "סמים קלים" תמיד היה בעל מסר כפול. מחד- סיווג חומר כסם בלתי חוקי מעיד על סיכוניו, אך סיווגו בו זמנית כקל גם מעיד על השפעות גופניות מינוריות ביחס לקבוצות סמים אחרות.

כאשר מדברים על סמים קלים, מתייחסים בדרך כלל לצמח הקנאביס ממנו מופקים הגראס והחשיש.

בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים על יעילות הצמח בטיפול במחלות קשות דוגמת סרטן וטרשת נפוצה.

אכן סגולות המרפא של הצמח נבדקות, אך כמו תרופות מרשם רבות אחרות אין זה מעיד על סכנת ההתמכרות כאשר השימוש אינו מבוקר.

כאשר מדברים על סמים קלים חשוב להפריד בין השפעות הסם, בין אם הן חיוביות או שליליות לאפקט הממכר שלו.

בדומה לאלכוהול, גם בשימוש בסמים קלים לא כל משתמש הוא מכור, אך חשוב מאד להיות מודעים להשלכות של שימוש תכוף.

אנשים שמעשנים סמים קלים מעידים על יכולתם לתפקד בהשפעת הסם בתחומים רבים- עבודה, משפחה, זוגיות. אכן העישון לא הופך את המשתמשים "לנרקומנים", אך עם הזמן מקשה על תפקוד מיטבי.

שימוש ממושך בסמים קלים גורמים לעייפות והיעדר מוטיבציה. נוצר קושי להתמיד לאורך זמן בפעילות ולהשתלב באופן מיטבי במסגרות.

ישנו קשר גבוה בין שימוש ממושך בסמים קלים ודיכאון. עישון גם עלול לגרום לחוסר ביטחון, חרדה ואף מחשבות בעלות גוון פרנואידי.

גמילה מסמים

 

תהליך הגמילה

לנוכח הדעה הרווחת כי לסם אין תסמיני גמילה פיזיים, רבים סבורים כי את הגמילה מסמים קלים ניתן לעשות באופן עצמאי ללא תמיכה. פעמים רבות בנקודה זו נחשף התעתוע של קבוצת סמים זו.


צמח הקנאביס עבר "השבחה" במהלך שני העשורים האחרונים, כאשר החומר הפעיל בו גבוה בהרבה מהחומר הפעיל שהיה בסם כאשר הוא סווג לסם קל במהלך שנות ה-60.
 

תופעות גמילה מסמים קלים כוללות חוסר סבלנות, עצבנות, סף תסכול נמוך, דכדוך, כמיהה לחומר, סיוטי לילה, כאבי ראש וכאבי שרירים. כמו כל תהליך גמילה חשוב להקטין באופן הדרגתי את המינונים עד הפסקה מלאה.

אמנם תסמיני הגמילה הפיזיים מסמים קלים אינם קשים כמו באלכוהול או הרואין, אך שימוש ממושך מלווה בהתנהגויות המאפיינות כל התמכרות כמו צריכה כפייתית, עיסוק בהשגת החומר והתאמת שגרת החיים סביב השימוש.

כל אלו מבטאים אבדן שליטה בכל מה שקשור בצריכת סמים קלים. כמו כל התמכרות, יש לה אלמנט אובססיבי ולכן גם כאשר יש מוטיבציה גבוהה להפסיק הביצוע קשה מבחינה נפשית.  

להפסקת השימוש יכולים להתלוות קשיים רגשיים. שימוש מוגבר בסמים קלים יכול להתחיל מתוך צורך להתמודד עם קשיים רגשיים כמו מצב רוח ירוד, שעמום או חרדה ותקופות לא קלות.

הפסקת השימוש יכול לעלות את אותן תחושות ביתר שאת שכן יש לסגל מנגנוני התמודדות פנימיים שיחליפו את השימוש בסמים קלים.

עבור רבים עישון קנאביס מהווה מקור לשיוך קבוצתי וחלק מאידיאולוגיה אנטי-ממסדית. גמילה מסמים קלים יכולה להיחוות כאובדן חלק משמעותי בזהות ולעורר תחושת ריקנות וחוסר משמעות.

 

טיפול וגמילה מסמים במרכז ד"ר טל

הטיפול בגמילה מסמים, בין אם "קלים" ובין אם "קשים" נעשית במרכז ד"ר טל באופן מערכתי, אנו מעניקים מעטפת רחבה של טיפול, המבוססת על בניית תוכנית אישית לכל אחד ובה:

 • טיפול פרטני - באדם המכור, אשר מטרתה לעזור בהתמודדות עם הקשיים הנלווים לגמילה, בין אם קשיים פיזים של הגמילה ובין אם קשיים רגשיים. מטרת הטיפול היא לעזור ב:
 • מניעת מעידה
 • מזעור נזקים
 • זיהוי הקשיים הרגשיים שנמצאים מתחת להתמכרות או שהובילו להתמכרות
 • עבודה על שיפור התפקוד ושיפור איכות החיים
 • מתן כלים ומיומנויות לדרכים אחרות לוויסות רגשי, במקום הסם הממכר
 • ועוד
 • טיפול משפחתי, זוגי או הדרכת הורים - אנו מאמינים כי השותפות של בני המשפחה בטיפול היא בעלת משמעות רחבה ולעיתים הכרחית לשם השגת שינוי אצל האדם המכור. הטיפול בבני המשפחה מהווה גם מקום בו יוכלו לשתף בהתמודדויות שלהם ולהקל על המצוקה שלהם וגם מקום בו יוכלו לקבל כלים להתמודדות עם מצבי יום-יום ביחסים עם בן המשפחה המכור, בתהליך הגמילה והטיפול שעובר
 • טיפול תרופתי - במידת הצורך, כאשר ישנו סימפטום רגשי אשר טיפול תרופת יוכל לסייע בהקלה עליו
 • ליווי על ידי חונך מוסמך - ליווי יום -יומי או חלקי, מעבר לטיפול הפרטני על ידי מדריך או חונך מוסמך במצבים בהם נדרש סיוע בחזרה לתפקוד, בהתמודדות עם מעידה בין הטיפולים, אוזן קשבת ותמיכה יום-יומית
 • טיפול על פי רוח תכנית 12 הצעדים
הטיפול במרכז ד"ר טל נעשה בידי צוות מיומן עם ניסיון בגמילה מסמים קלים.

גמילה במרכז טל נעשית ללא אשפוז ומאפשרת למטופל להמשיך את עיסוקיו ואת שגרת חייו. לצורך הצלחה מרבית ניתנת הדרכה ותמיכה למעגל הקרוב של הנגמל המסייעים בתהליך הגמילה מחוץ לשעות הטיפול.  

גמילה מסמים – כיצד נזהה אם האדם הקרוב אלינו נמצא במצוקה?

לעיתים יהיה קשה לזהות אדם שמכור לסמים "קלים", לגראס, קנאביס וכו שכן אחד המאפיינים של התמכרות כזו היא היכולת לתפקד יחד עם ההתמכרות והשימוש התדיר.

יחד עם זאת, ישנם כמה סימנים שעשויים להעיד על מצוקה:

 1. שינויים פיזיים: עייפות, שינויים במצב העור, שינוי במשקל ועוד שינויים חיצוניים שניתן לזהות.
 2. שינויים במצב הרוח, לרבות עצבנות ותחושות ייאוש ותסכול
 3. הימנעות מאנשים קרובים, בני משפחה, חברים
 4. פעולות המעידות על הסתרה או כאלה שאין להם הסבר, כמו מכירה של חפצים אישיים וכדומה
 5. שינוי במצב הכלכלי - בקשת הלוואות מבני משפחה, חברים או גורמים לא חוקיים, קושי בתשלום חשבונות וחובות וכדומה
 6. שינוי בתפקוד, לרבות הימנעות מביצוע פעולות, משימות או התעלמות מהתחייבויות שוטפות, החסרה של ימי עבודה, התפטרות לא צפויה, הפסקת לימודים וכדומה

כל אלה הם סימנים העשויים להעיד על מצוקה, כך או כך על מנת לאבחן התמכרות ושימוש לרעה מומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום.


גמילה מסמים מהם תופעות הלוואי

תופעות הלוואי של גמילה מסמים עשויות להיות פיזיולוגיות, רגשיות וחברתיות, חלק מהתופעות יכולות להיות מיידיות בעוד אחרות יכולות להופיע לאחר זמן מתחילת הליך הגמילה.

תופעות לוואי פיזיולוגיות עשויות לכלול: עייפות וחולשה, כאבי שרירים, הופעת נפיחות, בעיות נשימה, עליה או שינוי במשקל, בעיות שינה, בטווח הזמן הקרוב והסמוך לגמילה יופיעו תסמיני גמילה: תופעות של רעידות, צמרמורות, דחף חזק לשימוש בחומר וכדומה.

התופעות הלוואי הרגשיות הן לרוב תחושות של חרדה, דיכאון, קשיי וויסות, תחושת ייאוש ותסכול, תחושת ריק וחשש מפני העתיד וכדומה

בפן החברתי בדרך כלל נפוץ לראות ריחוק ובידוד חברתי של האדם, קושי לשמר קשרים או ליצור חדשים ותחושת בדידות מציפה.


ההבדלים בין גמילה מסמים קשים ל"סמים קלים" - סמים המאפשרים תפקוד

תסמונת גמילה איננה תלויה רק בסוג הסם, אלא גם באופי שלו, בהשפעתו על הגוף ובכמות שנצטרך. למשל אלכוהול במינונים גבוהים יכול להוביל לתסמונת גמילה בין הקשות ביותר ולכן תהליך גמילה מאלכוהול במינונים גדולים חייב להיות בפיקוח. מכאן, שכל גמילה עומדת בפני עצמה, כתלות גם באדם עצמו במצבו וכן בחומר אליו התמכר.
סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה