גמילה מסמים ואלכוהול - הקליניקה במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


גמילה מסמים ואלכוהול - הקליניקה במרכז ד"ר טל

רבים נוטים לעשות הפרדה מוחלטת בין סמים לבין אלכוהול, בעיקר לאור העובדה כי אלכוהול הוא חוקי בעוד שסמים אינם כן. 

אותה השתייכות לחוק מתירה את הרסן בכל הקשור לצריכת אלכוהול או רואה בחומרה רבה יותר את השימוש בסמים, אף על פי שההתייחסות לשתי התנהגויות אלו צריכה להעשות באותה מידת דין.

מה ההבדל בין אלכוהול לסמים? על מה כל אחד משפיע? האם קל יותר להגמל מסמים או אלכוהול? מה עושים בתהליך הגמילה? אם שאלות אלו נותרו חסרות מענה גם לאחר קריאת המאמר או ששאלות אחרות מעניינות אותך בנושא זה, נשמח לשמוע ממך.

צוות המומחים בקליניקה לטיפול נפשי ורגשי יענה, ייעץ ויכוון אותך לדרך להשיג את איכות החיים שמגיעה לך.

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית ייחודית בליווי רפואי במרכז ד"ר טל, חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י 03-6413483"

החומר הפעיל באלכוהול משפיע על מערכת העצבים המרכזית בכך שהוא משבש את התקשורת בין תאי העצב לבין המוח וכן פוגע בקליפת המוח, המכונה קורקטס. 

קליפת המוח אחראית על תפקודים חשובים ביותר של האדם: עיבוד ידע הנקלט מהחושים, אחסון הידע בזיכרון, וויסות הפרשת הורמונים, בקרה על תנועת הגוף וכן יצירת תגובות רגשיות או בקיצור כל מה שקשור במצב רוח שלנו.

מסיבה זו אלכוהול משפיע על כושר השיפוט והיכולת לקבל החלטות, גורם לטשטוש חושים, מעלה או מוריד את מצב הרוח באופן קיצוני ומשפיע על יכולת הזיכרון.

בכך מנינו רק את השפעותיו של האלכוהול על תפקודים מוחיים, אך מלבד זאת אלכוהול פוגע גם בתפקודי הכבד, מוריד משמעותית את מינון ויטמין B בגוף וגורם להרחבת העורקים.

לחץ/י כאן לקריאה מורחבת על גמילה מאלכוהול

השפעתם של סמים על המוח משתנה מסם לסם, אך באופן כללי ניתן לומר, כי סמים משפיעים על מערכת העצבים המרכזית, השולטת על כל פעילות הגוף שלנו מיכולת התנועה והנשימה, דרך יכולת החשיבה והלמידה ועד תהליכי הרגש המורכבים ביותר.

השפעת הסמים נחלקת להשפעה מיידית ולהשפעה לטווח הארוך. סמים שונים משפיעים באופן שונה בטווח הזמן המיידי - יש שממריצים ויש שגורמים לטשטוש, יש שגורמים לעליה בביטחון העצמי ולפעילות חברתית מוגברת ויש הגורמים לאדם להתכנס בתוך עצמו. 

בטווח הארוך כל הסמים גורמים לירידה בתפקוד המוחי, למשל ביכולת הזיכרון, ובעיקר לקשיים נפשיים שונים בינהם: חרדה, חוסר שקט ודיכאון.

בחן/י את עצמך: האם את/ה מכור/ה לגראס?

מה ההבדל בין סמים לאלכוהול?

לכאורה השפעותיהם של אלכוהול וסמים שונות, אלא שהמשותף רב על השונה, הן מבחינת תהליך ההתסגלות לחומר, הן מבחינת הגורמים להתמכרות והן מבחינת ההשלכות הנפשיות שלה.

ראשית ההתהליך הפיזי שעובר הגוף הוא זהה בשני המקרים. בשני המקרים תהליך ההתמכרות מתחיל בשלב ספיגת החומר בו החומר נכנס לגוף ומשפיע על המערכות השונות, ומיד לאחריו, כמעט במקביל, מופיע שלב פיזור החומר. 

שני השלבים האחרונים הם המקדימים את ההתמכרות והינם שלבי הסבילות והתלות. סבילות לחומר משמעה, הזדקקותו של הגוף לעליה בכמות החומר או בתזמון צריכתו, על מנת להגיע לאותה השפעה ראשונית.

ככל שעולה הכמות ותכיפות צריכת הסם כך עולה גם סבילות הגוף להשפעתו והמעגל מתגבר. תלות נוצרת במצב בו הפסקת צריכת הסם תביא לייסורים גופניים ונפשיים כאחד.

לחץ/י כאן לקריאה מורחבת על גמילה מסמים

מכאן שההתייחסות לגמילה מסמים ואלכוהול היא התייחסות זהה. התייחסות זו כוללת שני נתיבים מרכזיים: גמילה גופנית, והתמודדות עם הקשיים הנפשיים.

חבלי גמילה

באופן מפתיע, גמילה גופנית היא החלק שיחסית קל יותר. כמובן שאין בכך כדי לזלזל בכאבים הקשים, ההתמודדות עם הקריז (נסיגה) והשינויים הגופניים שחלים על האדם בתקופת הגמילה, אך כאשר הוא לא מתייאש ועובר את הימים הראשונים לגמילה, הוא יוכל לעלות על דרך המלך.

 אלא שאחד המכשולים הצפויים לו בדרך זו היא ההתמודדות עם הקשיים הנפשיים הצפים ומתגברים דווקא בחלק זה של הגמילה.

לחץ/י כאן לקריאה על התמכרויות

גמילה מהתמכרות לאלכוהול או לסמים לאלכוהול אינה שונה במהותה, אך אין התמודדות של מכור אחד דומה למשנהו. צורך זה הוא צורך בסיסי המלווה את האוריינטציה הייחודית של הטיפול בהתמכרויות כפי שאנו רואים אותה במרכז דר טל.

נשמח לשמוע מכם, לענות על שאלות ולהסביר עוד על הדרך בה אנו מסייעים לא רק לגמילה מההתמכרות אלא גם למציאת דרך חיים חדשה, בריאה ומאושרת יותר.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה