סוגי תרופות נגד דיכאון וחרדה מהדור החדש – מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


סוגי תרופות נגד דיכאון וחרדה מהדור החדש

היפריקום (Hypericum) -  נמכרת כרמוטיב (Remotiv). תרופה זו המשמשת לטיפול בדיכאון מופקת מצמח המכונה היפריקום, כך שאין בה חומרים סינתטיים או כימיים אחרים, מהם נרתעים רבים המעוניינים בטיפול תרופתי נוגד דיכאון, יחד עם זאת היא תרופה החייבת במרשם רופא וכלולה בסל התרופות בישראל.

רמוטיב היא גם בין התרופות היחידות המומלצת לנשים בהריון. התרופה אינה מתאימה לטיפול בסובלים מדיכאון חמור ובדרך כלל נרשמת למתלוננים על דיכאון קל עד בינוני.

תרופה זו מתאימה גם עבור אלו שסובלים מתופעות הלוואי של תרופות אחרות כמו הפגיעה בתפקוד המיני ו / או השמנה.

תופעות שכן נצפות בעקבות השימוש בתרופה הן בדרך כלל תופעות קלות של בחילות, כאבי בטן, היעדר תיאבון ויובש בפה.

קרא/י עוד על רמוטיב


סדרת תוספי התזונה של ד"ר אילן טל - כמו "מולטי-ויטמין" לשקט נפשי.
 
סדרת המוצרים שלנו מתאימה למי שמחפש להפחית מתח, להרגיש עם יותר אנרגיה ושמחה במהלך היום או להצליח להוריד הילוך בערב ולהשתחרר מלחצים. התוספים שלנו מורכבים מפורמולת  צמחים וויטמינים ומבוססים על תמצית הזעפרן אשר נמצא במינון כפול מאשר בתוספים אחרים. לפרטים נוספים לחצו על התמונה או כאן
 

 

מירטאזאפין (Mirtazapine) - מכונה גם בשמות מירו (Miro), מירטאזאפין - טבע (Mirtazapine-Teva), רמרון (Remeron).

פעולתה של תרופה זו ביחס לתרופות אחרות היא שונה בהיותה פועלת על הגברת שחרור המוליכים העצביים נוראדרנלין וסרטונין ובמקביל על חסימת קולטנים מסוג אלפא 2 ובכך שיפור ההעברה של המוליכים העצבים סרטונין ונוראדרנלין.

פעולה ייחודית זו מסייעת בהפחתת תופעות הלוואי הקשורות בקשיי שינה ובעייפות, חרדה ובעיות בתפקוד המיני.

התרופה מיועדת לסובלים מדיכאון ולסובלים מחרדה המופיעה כחלק מדיכאון.

תופעות לוואי נפוצות הן: יובש בפה, עצירות ועליה במשקל.

בופרופיון (Bupropion) - הנמכרת תחת השמות המסחריים זיבן (Zyban) ו-וולבוטרין XR (Wellbutrin XR.

תרופה המתבססת על פעילות הנוראדרנלין והדופמין במוח, כאשר במקור היא משמשת לסיוע בהפסקת עישון.

יחד עם זאת לאחר מחקרים רבים שנעשו התגלה כי תרופה זו מסייעת גם עבור הסובלים מדיכאון ויתרונה הגדול הוא בכך שהיא מטפלת באחת תופעות הלוואי הנפוצות של תרופות אנטי דיכאוניות: עייפות ותשישות.

בניגוד לתרופות אחרות לא קיימות בה תופעות לוואי של ירידה בחשק המיני או קשיים בתפקוד המיני כמו גם אין בה סכנה להשמנה.

תופעות הלוואי שכן מופיעות בנטילת תרופה זו הם: אי שקט וחרדה (בעיקר בשבוע הראשון וכאשר אינם חולפים יש לפנות לרופא), יובש בפה, בחילה, עצירות, הזעה, סחרחורות וכאבי ראש.

ציפרלקס (Cipralex) – תרופה נפוצה ויעילה המכונה גם אסציטאלופראם (Escitalopram), אסציטאלופרם טבע (Escitalopram Teva) ו-אסטו (Esto).

התרופה שייכת למשפחת ה-SSRI , נחשבת לאחת מהתרופות היעילות ביותר לטיפול בדיכאון ובחרדה (כאשר פעמים רבות ניתנת לטיפול בחרדה ספציפית מסוג OCD).

כמו כן התרופה בעלת היתרון המשמעותי של השפעה תוך זמן קצר של בין שבוע לשבועיים, לעומת תרופות אחרות ממשפחה זו שהשפעתן הממוצעת אורכת ארבעה שבועות.

משתמשים בתרופה מעידים על הקלה בסימפטומים של חרדה ודיכאון וכן הסתגלות מהירה לתרופה שאפשרה להם שימוש לאורך זמן ללא צורך בהחלפת טיפול תרופתי, כפי שקורה לא פעם בעת התחלת טיפול.

לפני שנכללה בסל התרופות נוצר התחליף הגנרי שלה בשם אסטו, המורכב מאותו חומר פעיל והשפעתו דומה.

יחד עם זאת יש שהעידו כי בעת שעברו מטיפול בציפרלקס לטיפול באסטו סבלו מהופעתן של תופעות לוואי.

תופעות הלוואי של התרופה הן: יובש בפה, בחילות, עייפות, כאבי ראש, סחרחורות, בעיות במערכת העיכול וקושי בתפקוד מיני.

ציפרמיל (Cipramil) -  לתרופה זו השמות המחסריים הבאים: ציטאלופרם (Citalopram), ציטאלופראם טבע (Citalopram Teva), ורסיטל (Recital).

ציפרמיל היא התרופה שהקדימה את ייצורה של התרופה אסציטאלופראם היא שייכת למשפחת ה-SSRI ולה יעילות מוכחת ולכן מומלצת פעמים רבות על ידי רופאים עבור טיפול בדיכאון ובהפרעות חרדה שונות.

כמו כן לעיתים ניתנת במקרים של תסמונת קדם וסתית קשה המפריעה לתפקוד, בדרך כלל במינונים נמוכים או בסמוך לקבלת הוסת.

בדומה לתרופות אחרות השייכות למשפחה זו, זמן השפעתה מתחיל רק לאחר ארבעה שבועות כאשר עייפות מאפיינת מאוד את התקופה ההתחלתית של השימוש בתרופה.

תופעות לוואי נוספות של התרופה הן: יובש בפה, כאבי ראש, הפרעות בעיכול, בעיות בתפקוד המיני, שינויים בתיאבון, קשיי שינה וכדומה.

סרוקסט (Seroxat) - מוכרת בעיקר בשמותיה המסחריים: פארוקסטין-טבע (Paroxetine-Teva), פקסט (Paxxet), ופארוטין (Parotin) וכן בשם פארוקסטין (Paroxetine).

שייכת למשפחת ה-SSRI ומומלצת לטיפול בדיכאון (לא חולף), חרדה ולעיתים גם בהפרעה אובססיבית קומפלסיבית (OCD).

כמו כן, משמשת גם לטיפול בהפרעות אכילה בדגש על אכילה כפייתית, בשל השפעתה כמדכאת תיאבון.

פעמים רבות מומלצת התרופה לטיפול בקרב קישים או אנשים שסבלו בעבר מדיכאון וטופלו בתרופות מהדור הישן.

ההסתגלות לתרופה בקרב אנשים אלו טובה יותר מאשר תרופות אחרות והיא חסרת תופעות הלוואי המאפיינות תרופות מהדור הישן. מכאן יתרונה בקרב אוכלוסיה זו.

תופעות הלוואי הנפוצות הן: יובש בפה, נמנום, כאבי ראש, חולשה, בעיות בתפקוד המיני וכן בעיות במערכת העיכול כגון עצירות, בחילות והקאות.

דולוקסטין (Duloxetine) - מוכר בשמותיו המסחריים סימבלתא (Cymbalta) וינטריב (Yentreve). התרופה נועדה לטיפול בדיכאון והפרעת חרדה מוכללת.

יתרונה המשמעותי נובע מכך שמכוונת לטיפול הן במצוקה הרגשית והן בכאבים הגופניים הנלווים לדיכאון.

לכן, מומלצת על ידי רופאים במקרים של דיכאון בינוני עד קשה אליו מתלווים מיחושים גופניים שונים.

כמו כן תרופה זו ניתנת לעיתים לחולי סכרת על מנת לטפל בכאב עצבי הנלווה למחלה. תרופה זו נספגת היטב אצל רוב המטופלים ובד"כ הם מדווחים בעיקר על תופעות לוואי של בחילות, כמו כן עלולות להופיע תופעות נוספות כמו יובש בפה, הזעה מוגברת, עייפות וישנוניות וירידה בתאבון.

קרא/י עוד על דולוקסטין

 • ונלפאקסין (Venlafaxine) - מוכרת גם כאפקסור (Efexor XR), ויפאקס (Viepax) ויפאקס XR (Viepax XR) ו-ונלה (Venla). שהם שמותיה המסחריים המוכרים בארץ.

  נכללת בסל הבריאות ומטרתה טיפול בדיכאון, כאשר תרופות אחרות לא מסייעות או כאשר מופיע דיכאון חמור.

  משמשת גם עבור טיפול בחרדה כללית ודאגנות יתר (generalized anxiety).

  בדומה לתרופות אחרות, גם תרופה זו פועלת על מנגנון ספיגה חוזרת של סרטונין ונוראפינפרין. בין תופעות הלוואי תתכן גם עליה של לחץ הדם ולכן אינה מתאימה לכלל האוכלוסיה.

  תופעות לוואי נוספות של התרופה הן: בחילות, כאבי ראש, תחושת עייפות, נמנום או קושי להרדם.
 • פלואוקסטין (Fluoxetine) - הוא החומר הפעיל הקיים בתרופה המוכרת לכל: פרוזק (Prozac ) - לה שמות מסחריים נוספים, מוכרים פחות, אך מהווים את אותה תרופה: פלוטין (Flutine), פריזמה (Prizma) ופריזמה פורטה (Prizma Forte).

  כאמור, זוהי התרופה המוכרת ביותר מאז החלו להשתמש בה בשנות ה-80 והיא בין התרופות הראשונות השייכות למשפחת ה-SSRI, שנוצרה לאחר שהמחקר החל לחפש אחר תרופות ללא תופעות הלוואי החמורות שאפיינו את התרופות מהדור הישן.

  תרופה זו מומלצת במקרים של דיכאון מאובחן (לא ניתנת במקרים של עצבות או דיכאון חולף), הפרעות חרדה בכלל ובפרט לטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD), חרדה חברתית, במקרים של הפרעת אכילה מסוג בולימיה והתקפי חרדה (פאניקה).

  התרופה ניטלת לאחר האוכל ותחילת השפעתה ניכרת לאחר כארבעה שבועות, בין תופעות הלוואי הנפוצות שלה הן: קשיי שינה (ישנוניות יתר או קושי להרדם), כאבי ראש, חוסר תיאבון (כאשר מופיע יש לברר האם קשור בדיכאון או בתרופה), בעיות במערכת העיכול כגון הקאות, בחילות וכדומה.

  כמו כן ידוע כי תרופה זו עלולה לגרום להגברת המתח והחרדה בימים הראשונים. כל תופעות הלוואי הן תופעות קלות ולרוב חולפות ימים מספר לאחר תחילת הטיפול.
 • פלובוקסאמין (Fluvoxamine) - פבוקסיל (Favoxil) זהו השם המסחרי של התרופה המשמשת בעיקר לטיפול בדיכאון והפרעות חרדה ולעיתים גם לטיפול ב OCD.

  לעיתים נעשה בה גם שימוש לטיפול באנשים הסובלים מהפרעה מוחית קשה, בהפרעות אכילה ובכאבי ראש חמורים.

  בעלת תופעות לוואי מעטות, יחד עם זאת אינה מומלצת לטיפול בדיכאון קל או מצבי רוח חולפים.

  תופעות הלוואי הנפוצות שלה הן: חולשה, כאבי ראש, בחילות, בעיות בשינה המתבטאות ברמת חומרה קלה וחולפות תוך זמן קצר.

 • סרטראלין (Sertraline) - היא התרופה הנמכרת תחת השמות המסחרייים: לוסטרל (Lustral), סרנדה (Serenada ) וסרטראלין טבע (Sertraline Teva).

  שייכת למשפחת ה- SSRI כלולה בסל הבריאות וניתנת עבור טיפול בדיכאון, הפרעות חרדה ודיכאון המופיע לאחר מצב מאני. התרופה יעילה גם למניעת חזרה של מצבי דיכאון.

  לתרופה מיעוט בתופעות לוואי ומומלצת לשימוש בקשישים וחולים לאחר התקף לב או שבץ.

  תופעות הלוואי הנפוצות שלה הן: יובש בפה, כאבי ראש, קושי להרדם או ישנוניות יתר, בחילות, כאבי בטן, שלשולים ופגיעה בחשק המיני.

  קרא/י עוד על סרטראלין
 • רבוקסטין (Reboxetine) - השם המסחרי של התרופה הוא אדרונקס (Edronax) התרופה נועדה לטיפול בדיכאון חמור וכן בדיסתימיה (דיכאון מתמשך).

לצד התרופות הרבות הקיימות ויעילותן המוכחת חשוב לנו גם לציין ולהוסיף שכל המחקרים מעידים על היתרון המשמעותי של טיפול תרופתי יחד עם טיפול שיחתי - כלומר טיפול רגשי. אכן, פעמים רבות אנו נתקלים ונוכחים לכך שאנשים מעידפים להסתפק בטיפול תרופתי בלבד, אך מניסיוננו לא תמיד פתרון זה הינו הטוב ביותר או המספק. אנו ממליצים לכם לשוחח עם בני משפחה או חברים שאתם מכירים ויודעים שעברו טיפול רגשי ולבחון יחד איתם את החישבות של טיפול רגשי, לצד התרופתי. 

אנו ממליצים בחום שלא לוותר על הסיכוי להתפתחות אישית באמצעות כלים פסיכולוגיים ולהגיע לטיפול שיחתי ככל הניתן. 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה