סוגי תרופות מהדור הישן לטיפול בחרדה ודיכאון
 חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


תרופות מהדור הישן להתמודדות עם דיכאון וחרדה

אמיטריפטילין (Amitriptyline) - נקרא גם בשם אלטרול (Elatrol). שייך לקבוצת נוגדי הדיכאון ממשפחת הטריצקליים, משמש הן לטיפול בדיכאון אך בעיקר לטיפול בדיכאון המלווה בחרדה ונדודי שינה בשל השפעתו המרדימה.

תרופות נוספות שייכות למשפחת הטריצקליים ומשמשות לטיפול בדיכאון, בחרדה ופעמים רבות גם בכאבים עצביים.

לתרופות אלו השפעה טובה על הסימפטומים של דיכאון וכן על יכולות התפקוד. יחד עם זאת לתרופות אלו תופעות לוואי שעלולות להחמיר, לגרום לתרדמה עמוקה ולהוות סכנת חיים, זאת משום שיש להם השפעה על קצב הלב.

תרופות ממשפחת הטריצקלים המסייעות בהקלה על סימני חרדה ודיכאון:

 • קלומיפראמין (Clomipramine) - ידועה גם בשמות המסחריים הבאים: אנפרניל (Anafranil) ו- מרוניל (Maronil) הניתנים במינונים שונים וכן קיימת אפשרות לתת את התרופה בזריקה.

  בנוסף לטיפול בדיכאון ובחרדה היא ניתנת פעמים רבות לטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD).
 • דוקספין (Doxepin) - ידוע גם בשם גילקס (Gilex). יעילה עבור דיכאון המאופיין בקשיי שינה. (שימוש נוסף הוא כטיפול מקומי במקרים של דלקות עור).
 • דסיפראמין (Desipramine) - נקרא גם דפרקסאן (Deprexan). עם נטילתה יש להמנע מחשיפה לשמש. דסיפראמין עשויה לגרום לתופעות ולכן אינה משמשת כקו ראשון לטיפול בדיכאון. 
 • אימיפראמין (Imipramine) - מוכר גם בשמות המסחריים: פרימוניל (Primonil) ו- טופרניל (Tofranil).

  משמש לטיפול בדיכאון, בחרדה ובפרט בהתקפי חרדה (פאניקה) ולעיתים גם כטיפול בכאבים כרוניים (במקרים מסויימים נעשה בו גם שימוש עבור טיפול בהרטבה לילית או דליפת שתן).

  לעומת תרופות אחרות ממשפחה זו, אימיפראמין גורם פחות לתרדמה, אך עלול להחמיר תופעה של נדודי שינה כאשר ניטל בערב.
 • נורטריפטילין (Nortriptyline) - נמכר תחת השם נורטילין (Nortylin). בנוסף להשפעתו על דיכאון וחרדה משמש גם לטיפול בכאב עצבי ולעיתים גם לטיפול בהרטבה.

מיאנסרין (Mianserin) - תרופה השייכת למשפחת התרופות של נוגדי דיכאון טטראציקליים (הדומה למשפחת הטריצקליים). נמכרת תחת השם המסחרי- בונסרין (Bonserin).

תרופה לטיפול בדיכאון ובחרדה הפועלת על פעילות המוליכים העצביים סרטונין ונוראפנפרין. לעיתים ניתנת התרופה על מנת לחזק השפעה של תרופה אחרת נוגדת דיכאון.

בשונה מתרופות אחרות תרופה זו איננה פוגעת בתפקוד המיני יחד עם זאת נטילת התרופה עלולה להביא להפחתה במספר תאי הדם הלבנים, אך זאת נצפה רק במקרים נדירים.

תופעות לוואי נפוצות יותר הן סחרחורות, בחילות, עצירות, יובש בפה וישנוניות.

טראזודון (Trazodone) - תרופה הדומה מאוד במרכיביה, השפעתה ותופעות הלוואי שלה למיאנסרין ומשמשת לטיפול בחרדה, דיכאון וחרדה הנובעת מדיכאון.

נמכרת תחת השמות: טראזודיל (Trazodil) טריטיקו (Trittico).

צוות המרכז מבקש להבהיר שבכל המחקרים שנערכו בתחום בריאות הנפש קיים יתרון ברור לטיפול משולב פסיכולוגי, שיחתי יחד עם טיפול תרופתי.

אומנם קיימת נטייה כללית באוכלוסיה להסתפק רק בטיפול תרופתי ולעיתים זה אכן פתרון טוב אך פעמים רבות הוא אינו פתרון מספק ואנו ממליצים בחום שלא לוותר על הסיכוי להתפתחות אישית באמצעות כלים פסיכולוגיים ולהגיע לטיפול שיחתי ככל הניתן.

אתם מוזמנים לברר עם קרובי משפחה או חברים על תהליך פסיכולוגי משמעותי שהם עברו כדי להתרשם עד כמה טיפול פסכילוגי ממוקד, מחזק, מקדם, מרגיע, מכיל  ומאפשר יכול לגרום לשינוי משמעותי לחיים. 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה