טיפול בדיכאון - גורמים,סוגים ודרכי טיפול - מרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול בדיכאון - כל מה שרצית לדעת

דיכאון היא מילה מוכרת כמעט לכל אדם. רבים חווים אותו אך אינם יודעים על כך. יש המתארים אותו רק כתחושת עצבות ארוכה, תולים את הירידה החדה במשקל בעומס ושחיקה בעבודה, את חוסר ההנאה שלהם במצב כלכלי לא פשוט, חושבים ואומרים ש"זו רק תקופה וזה יעבור" או "אחרי שהכל יסתיים אני אוכל שוב לחזור לחיים הקודמים שלי ולחייך". 

היעדר מודעות וחוסר היכולת לזהות מצב נפשי פנימי מקשים על אנשים להבין שמה שעובר עליהם יכול להיות דיכאון.

אחד הביטויים הרווחים לכך הוא הנטייה של אנשים להתלונן לרופא המשפחה על בעיות שינה, בעיות בתאבון, כאבי גב, כאבי בטן, כאשר רופאים מדווחים שיותר מ- 90% מהחולים מתלוננים על ירידה באנרגיה, אך חצי מהם לא יודו שהם סובלים גם מירידה מצב הרוח.

חוסר מודעות לתחושות פנימיות איננה רק משהו סובייקטיבי, מחקרים גם מראים שמקרים רבים של דיכאון אינם מאובחנים כראוי או בכלל. 

מעבר לחוסר המודעות והקושי בהבחנה בין עצבות לבין דיכאון, גם מרכיבים של בושה, חשש מדעות קדומות, מחשבה שאף אחד לא יבין ושאין טיפול לעצב מונעים מאנשים רבים את איכות החיים שמגיעה להם.  

טיפול בדיכאון - מידע, סימנים ואופן טיפול

אחד מכל חמישה אנשים סובל מתופעות של דיכאון קליני משמעותי לפחות פעם במהלך חייו. הנתון המדהים הזה, מתאר היטב את העול האישי והחברתי לו גורם הדיכאון. הוא פוגע בראש ובראשונה באדם עצמו, בכך שהוא גורם לו סבל רב ומשבש את מהלך חייו. אך גם חייה של משפחתו של הסובל מדיכאון משתנים.
 

איך מזהים דיכאון?

  • מצב רוח ירוד של לפחות שבועיים המתרחש רוב היום כמעט בכל יום. 
  •  חוסר החשק או אי היכולת ליהנות (אלו יכולים להוות סימן בולט לקיומו של דיכאון). 
  • שינויים בתיאבון ובשינה - לרוב ירידה בתיאבון במשקל וירידה ביכולת לישון, אבל ייתכן גם ההיפך, עלייה במשקל ובתיאבון ושינה מרובה.
  • כאבים במקומות שונים בגוף, בראש או בצוואר, סחרחורות, עייפות ותחושת מתח ואי שקט בגוף.
  • סימנים רגשיים נוספים הינם תחושות ייאוש וחוסר תקווה.
  • ירידה בריכוז ובזיכרון.
  • תחושה של ריקנות, מחשבות על מוות ומחשבות אובדניות.

דיכאון גם נמצא כקשור לבעיות אחרות. למשל שכיח למצוא דיכאון אצל אנשים עם חרדה, דיכאון אף נמצא כקשור למשל להשמנת יתר ולעישון.
 

סוגי דיכאון

דיכאון הוא אחד מהמצבים הנכללים תחת, מה שמכונה בספרות המקצועית, הפרעות מצב רוח. מצב רוח הוא אומנם דבר משתנה: כאשר קורים לנו דברים טובים אנו נוטים להיות שמחים יותר וכאשר אנו שומעים בשורות רעות, אנו מגיבים בעצב. יחד עם זאת, תפקוד יום יומי ובריאות נפשית מלווה במצב רוח כללי טוב ובעיקר מאוזן. 
 
הפרעות במצב הרוח נמצאות על רצף שנע בין שני קטבים: המאניה (mania) - תחושת התרוממות רוח, אופריה והתלהבות; והדיכאון (depression) -  תחושת עצב, ייאוש וחוסר תקווה. ברצף הזה יכולים להופיע קשיים רבים שהמרכיב המשמעותי בהם הוא מצוקה המתבטאת במצב הרוח. 
 
דיכאון יכול להופיע במקרים שונים, כתוצאה מטריגר (אירוע), כחלק ממצבים רגשיים אחרים ועוד:
 
דיכאון קליני - מג'ורי  - הדיכאון "הקלאסי". אדם עם הפרעת דיכאון קשה חווה עצב גדול לא אפיזודות מאניות. על מנת לאבחן אותו בהפרעה זו עליו לדווח על חוסר הנאה מוחלט במשך שבועיים או יותר ועל ארבעה סימפטומים לפחות מן הרשימה לעיל. קרא עוד על דיכאון מג'ורי ועל הטיפול בו. 

דיכאון כחלק מדיסתימיה - דיסתימיה היא מצב בו לא כל הסימנים של הדיכאון הקליני מופיעים ומצבו אינו כרוני, אך יחד עם זאת הוא חש מצב רוח ירוד רוב הזמן, מוטרד רוב הימים ואינו נהנה מפעילויות או בילויים (אף על פי שכן מקיימם). אנשים רבים יכולים להזדהות עם מצב זה, שמוגדר כמתרחש במשך שנתיים לפחות, להתעלם בשל היכולת לתפקד, אך מצוקתם היא רבה ודורשת התייחסות. קרא עוד על דיסתימיה והטיפול בה.  

דיכאון כחלק מהפרעה דו קוטבית - הפרעה דו קוטבית או ביפולרית היא מצב בו האדם נע בין שני קטבים: מאניה (או היפומאניה) שבה האדם חווה התרוממות רוח והתלהבות ודיכאון שתמיד מופיע לאחר המצב המאני. בין  התנודות האלו האדם מתפקד כרגיל, אך השפעתם של שני הקטבים יכולה להיות הרסנית. קרא עוד על מאניה דיפרסיה.
 
דיכאון לאחר לידה - הריון ולידה הם אירועי חיים מיוחדים ומרגשים. לא פעם, השינוי החד, למרות השמחה שבו, מביא לתחושות עצבות, חוסר חשק ודיכאון. נשים רבות חוות דיכאון אחרי לידה ואין בכך בושה או סיבה לאשמה. קראו עוד על דיכאון אחרי לידה ואפשריות הטיפול בו. 
 
דיכאון בגיל השלישי- אף על פי שרבים חושבים שהופעתו של דיכאון הוא מובן מאליו לקראת ההתקרבות לגיל המיתה, דיכאון בגיל השלישי אינו לגיטמי, חשוב ואפשר לטפל בו, לשפר את איכות החיים  ולמצוא סיפוק גם בתקופה זו. קראו עוד על דיכאון בגיל השלישי.   
 
דיכאון בקרב מתבגרים וילדים - ילדים ומתבגרים גם הם עלולים לחוות דיכאון, אלא שהסימפטומים שמופיעים הם שונים, בהתאם להתנהגויות המאפיינות כל גיל. קרא עוד על דיכאון בגילאים צעירים: דיכאון אצל ילדיםדיכאון בקרב מתבגרים.  
 

דיכאון - דרכי טיפול

היום קיימים טיפולים רבים המסייעים להתמודדות מוצלחת עם דיכאון. אנו רואים חשיבות רבה להתאמת הטיפול הנכון לכל פונה וכן למציאת השילוב הנכון בין טיפולים. פעמים רבות מומלץ לשלב בין טיפול תרופתי לבין טיפול בשיחות. בנוסף, בעקבות ההשפעה על המשפחה כולה, פעמים רבות הסובלים מדיכאון מגיעים לטיפול בשילוב עם בני משפחתם.
 
רבים חוששים מטיפול תרופתי אך חשוב להבין שטיפול תרופתי אינו חייב להיות קבוע ופעמים רבות ניתן רק בשלבים ראשונים ומאוחר יותר הוא מופסק באופן הדרגתי. טיפול תרופתי מסייע הן לתפקוד והן לשיפור מצב הרוח בטווח הזמן הקצר. קיימים טיפולים תרופתיים מגוונים וטובים, המשפיעים על כל הסימנים של הדיכאון ולאחר זמן מה מסייעים לדיכאון לחלוף. 
 
טיפולים פסיכולוגיים או טיפולים בשיחות מגוונים גם הם. ישנם טיפולים פסיכודינמיים קלאסיים, או טיפולים קוגניטיבים התנהגותיים המסייעים להתמודדות עם דיכאון. פעמים רבות פסיכולוגים משלבים בין שני הכלים הטיפוליים הללו ומסייעים בכך לשיפור מצבו של המטופל. טיפולים אלו בדרך כלל מסייעים למטופלים בהם הדיכאון הינו קל עד בינוני.
 

במרכז יחידה לטיפול יום אינטנסיבי, "צעד קדימה". היחידה מסייעת לאנשים ששגרת חיים ותפקודם נפגע. התוכנית כוללת טיפול אינטנסיבי יומי בו טיפולים פרטניים, קבוצתיים, אימון כושר, מעקב פסיכיאטרי, סיוע בפן השיקומי והתעסוקתי וכל זאת בתוכנית הממוקדת בזמן מוגבל. 

 
מה עושים? קיראו עוד על טיפול בדיכאון
 
אם אינכם בטוחים וחשים ברע, או אתם דואגים לאדם שמצבו דומה, פנו לעזרה מקצועית. אבחון נכון ומציאת הטיפול המתאים ביותר עבורכם יסייעו לכם להכיר ולהבין את עצמכם וכן להשיב את האמון בעצמכם, ההנאה ושמחת החיים. 
 

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה