דיכאון בהריון: דעי שאת לא לבד ויש מה לעשות
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


דיכאון בהריון

הריון, לידה, הקמת משפחה, הם תהליכים משמחים ומרגשים על פי רוב, אך לא תמיד. תופעות כמו דכדוך או דיכאון אחרי לידה הן תופעות שהפכו מוכרות יותר ויותר לציבור הרחב.

מסגרות בריאותיות, כמו קופות חולים, תחנות טיפת חלב ועוד, שמו להן למטרה "להיות עם היד על הדופק" בכל הקשור לסימנים העלולים להעיד על דיכאון אצל היולדת על מנת לאתר אותן בזמן ולסייע ליולדת בטיפול מתאים ובזמן.

יחד עם זאת, אחת התופעות עליהן שמים פחות דגש, הינה דיכאון במהלך ההיריון. לדיכאון בהיריון השלכות משמעותיות על הן בריאות האשה ההרה והן על בריאות התינוק, לא פחות מאשר דיכאון אחרי לידה.

תופעות נוספות האופייניות בהריון הינן חרדה מהיריון וחרדה מלידה הנקראות טוקופוביה.

את השינויים במצב הרגשי של האישה במהלך ההיריון, ובאופן ספציפי במצב רוחה, נהוג לייחס לשינויים ההורמונליים המתרחשים לאור התפתחותו של ההריון.

ואכן הריון מהווה אירוע משמעותי עבור האישה, הן לאור השינויים הגופניים הרבים המתחוללים לאורו והן לאור השינויים הרגשיים שמהווים חלק כמעט בלתי נפרד מההריון.

גורמים לדיכאון בהריון  

דיכאון בהיריון מתפתח לא פעם לאור חשש של האם מהאימהות הקרבה, חוסר ביטחון לגבי יכולתה לטפל בילד, חשש  או בהלה מעתיד הבלתי נמנע של הלידה וכדומה.

לעיתים באופן לא מודע, דיכאון בהריון מתפתח לאור חוויות ילדות משמעותיות וקשיים בהורות שהאישה עצמה חוותה. לעיתים גם קשיים בזוגיות לאור ההיריון או במקביל אליו מלבים התפתחות של דיכאון.

נשים אשר סובלות ממצוקה כלכלית, נשים ללא תמיכה חברתית או משפחתית, נשים אשר סבלו בעבר מדיכאון או חרדה וכן נשים אשר מביאות ילד לעולם באופן יחידני, לא פעם חשופות יותר לדיכאון במהלך ההיריון.

כמו כן, קושי בהתמודדות עם השינויים הגופניים הרבים החלים על האישה בפרק זמן כל כך קצר, תחושת אובדן השליטה על שינוי הגוף, שינוי במראה החיצוני, אך גם שינוי גם בדימוי החדש שעתיד להתרחש במעבר מאישה לאמא, עשויים להוות טריגר להתפתחותו של דיכאון.

לעיתים גם דיכאון אחרי לידה מתפתח מסיבות שאינן מודעות או ברורות מספיק ליולדת ולסביבתה. בכל מקרה, גם כשהסיבות אינו ברורות חשוב לדעת לזהות את הדיכאון בזמן ולפנות לטיפול מתאים.

סימנים לזיהוי

דיכאון במהלך ההיריון מאופיין, בין השאר, בתסמינים הבאים:

•    תחושת של מתח ומועקה מתמשכת
•    חשש מפני בדיקות רפואיות
•    חשש להתפתחותו התקינה ולשלומו של העובר
•    עיסוק רב בפענוח ובמשמעות בדיקות רפואיות הקשורות להריון
•    ירידה במצב הרוח באופן ניכר ותחושת עצב מתמשכת
•    מיחושים גופניים שונים כמו בחילות, הקאות, כאבי בטן, סחרחורות, קוצר נשימה ועוד
•    אי שקט
•    ירידה באנרגיה, במוטיבציה ועייפות רבה
•    חוסר הנאה מפעילויות פנאי או פעילויות שנהגה להינות מהם
•    חוסר חשק
•    ירידה בערך העצמי
•    ירידה בתפקוד

חשוב לציין כי חלק מהתסמינים הם תסמינים אופיינים להליך תקין של הריון, כמו למשל עייפות רבה או תחושת מתח.

על מנת לאבחן כראוי באם מדובר בתופעה של דיכאון, חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה, פסיכולוג או פסיכיאטר, ולאשש או להפריך את האבחנה.

מחקרים מעידים כי כמעט 50% מהנשים שחוו דיכאון במהלך ההיריון יחוו סימנים דומים בשבועות שלאחר הלידה, שעשויים לא פעם להתפתח לדיכאון אחרי לידה.

איתור מוקדם של דיכאון עשוי למנוע הדרדרות במצבה הרגשי של האישה וכן במצבו של התינוק.

כיום ידוע כי לדיכאון בהיריון (וכן דיכאון אחרי לידה) יש השלכות על התפתחותו התקינה של העובר, לרבות התפתחותו הרגשית הבאה לידי ביטוי במזג קשה, קשיי וויסות ואף על יכולתו להתמודד עם מצבי סטרס בעתיד.

בנוסף, מחקרים מראים כי ישנו קשר בין דיכאון בהיריון לבין סיבוכים במהלך הלידה לרבות מצבים של לידה מכשירנית וניתוח קיסרי.

טיפול בדיכאון בהריון

בדומה לאבחון בזמן, גם הטיפול בדיכאון במהלך ההיריון חשוב שיהיה מוקדם ככל האפשר. השפעותיו של דיכאון על ההיריון ועל העובר עצמו מהווים שעון חול מהיר שחשוב לעצור מוקדם ככל האפשר.

טיפול בדיכאון יכול להיעשות באמצעות טיפול שיחתי - טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי או שילוב של שניהם.
 

טיפול תרופתי ניתן לאחר התייעצות עם פסיכיאטר מומחה, כאשר כיום ישנן תרופות אשר בטוחות לשימוש במהלך ההיריון.

טיפול בשיחות יכול להיות טיפול הממוקד בסימנים של חרדה ו/או המחשבות טורדניות או טיפול רחב יותר אשר מתייחס למצבה הרגשי של ההרה במהלך ההריון, ליכולת ההתמודדות שלה עם מצבי סטרס, להכנה לקראת הלידה וההורות ולמתן כלים מחזקים ובונים אשר יסייעו לה גם בהתמודדות לאחר הלידה.  

כאשר הדיכאון מלווה במתחים משפחתיים או בקשיים בזוגיות, ניתן ורצוי לשלב טיפול זוגי תומך, כחלק מהטיפול הרגשי באישה או בטיפול נפרד.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול בדיכאון צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה