כואב לך הגוף? אולי מדובר בדיכאון נסתר
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


על דיכאון נסתר וכאב

אנשים רבים מתארים באופן ציורי תחושות של צער, עצבות, מלנכוליה ואף דיכאון בביטויים אשר לקוחים מעולם הכאב. הביטוי השגור ביותר הינו "כאב לב" אך קיימים רבים נוספים.  

אך הרבה מעבר לאופן בו אנשים מבטאים במילים את מה שהם מרגישים, כיום ישנם מחקרים שמעידים כי ישנו קשר הדוק בין כאב לבין דיכאון, באופן ספציפי, ובאופן כללי קשר בין סימפטומים גופניים למצב רגשי.

באחד המחקרים שנעשה לדוגמא, נמצא כי בקרב אנשים הסובלים באופן כרוני מיובש בעיניים יש שכיחות גבוהה יותר של כאבים נוספים (שאינם בעין) וכן של דיכאון.

המחקר הראה למעשה כי קיימת קורלציה בין דיכאון וקשיים רגשיים נוספים כמו חרדה ו- PTSD לבין תסמינים של יובש בעיניים, המופיעים באופן כרוני אצל המטופל.

מחקר זה מחזק מחקרים קודמים אשר הראו גם הם את הקשר שבין יובש בעיניים לבין דיכאון וכן את הקשר שבין כאבים אחרים ומצבים רפואיים דוגמת תסמונת המעי הרגיז, פיברומיאלגיה וכדומה לבין מצבים של דיכאון, חרדה ו- PTSD. 

איתור דיכאון נסתר

אומנם הקשר בין גוף ונפש ידוע מזה זמן רב ואף, כאמור, מוכח מחקרית, אך לא תמיד קל לזהות אותו.

אנשים רבים סובלים מקשיים רגשיים אשר באים לידי ביטוי באמצעות הגוף, ולעיתים במשך שנים עורכים בדיקות גופניות חוזרות ונשנות מסוגים שונים על מנת לאתר את מקור הכאב ואינם מעלים על דעתם כי המקור לסבלם הוא במהותו רגשי.

תחושות של חרדה, דיכאון או דכדוך הן פעמים רבות הגרעין המלבה את הכאבים הפיזיים השונים.

מעניין לדעת כי 60% מהאנשים הסובלים מדיכאון סובלים גם מכאב גופני. כאשר תחושות של בושה, אשמה או כפי שצויין כבר, היכרות ראשונה עם סימפטומים של דיכאון מביאים רבים מן המקרים לאבחנה שגויה ולחיפוש פתרון בתחום הרפואי הלא נפשי.  

כאב גופני במצבי דיכאון וחרדה

אך לא רק דיכאון מאופיין בכאב גופני. כך למשל הוא נפוץ גם במצבים של חרדה. בחרדה נפוץ לראות אנשים המתלוננים על כאבי שרירים, בחילות, בעיות עיכול, בעיות בעור, קשיי נשימה ומתח שרירים - תופעות המהוות חלק כמעט בלתי נפרד מהחרדה.

מלבד חרדה, גם במצב של דיסתימיה, דיכאון נסתר/חלקי, נפוץ לשמוע  תלונות על כאבי גב, כאבי ראש, כתפיים וגפיים.

דיסתימיה הוא מצב בו מופיעים חלק מהסימנים של דיכאון, אך לא באופן מלא, רציף או בולט מאוד לעין: מצב הרוח הינו ירוד, קיים חוסר חשק בחלק מהזמן, אובדן עניין בפעילויות שהיוו מקור הנאה בעבר, שינויים בתיאבון ובשינה ועוד. דיסתימיה היא מצב אשר עשוי להמשך שנים רבות ללא אבחנה וטיפול מתאים.

פעמים רבות אנשים אשר עונים לתיאור לעיל, עוברים בין רופאים שונים, כמו למשל גסטרולוג, אורתופד, ואף ביקורים במרפאות כאב או חדרי מיון במקרים של התקפי חרדה.

המעבר המתמשך בין בדיקות ורופאים שונים אינו מתרחש בהכרח לאור בושה לפנות לפסיכיאטר או פסיכולוג אלא מפני שאנשים אלו אינם יודעים לאבחן את מצבם כראוי ובאופן טבעי אינם מספיק מודעים לחפיפה שבין סימפטומים גופניים למצבים נפשיים.

למעשה, זהו תפקידו של הרופא. כיום, השתלמויות רפואיות רבות כוללות התייחסות נרחבת לתופעות של דיכאון/חרדה שאינם מאובחנים וחידוד הסימנים שיאפשרו את האבחנה הנכונה וכמובן את מתן הטיפול הנכון.    

דרכי טיפול

טיפול נכון בחרדה, דיכאון קליני ודיכאון נסתר יכול להיעשות באמצעות תרופות וישנן תרופות ספציפיות אשר מטפלות הן בכאבים הפיזיים והן בסימנים הנפשיים.

מעבר לכך ישנם סוגי טיפול אחרים, שאינם תרופתיים, אך שנמצאו מחקרית וקלינית כיעילים ביותר בהתמודדות עם חרדה ודיכאון. אחד מהם הינו טיפול קוגניטיבי - התנהגותי אשר נחשב לטיפול קצר טווח ויעיל בהתמודדות עם סימני החרדה והדיכאון.

מלבדו קיימים טיפולים קצרי מועד נוספים כמו ביופידבק וכן טיפולים רגשיים אחרים המשלבים טכניקות שונות המסייעים להתמודדות עם מצבים אלו.

מומלץ תמיד לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום על מנת לקבל אבחנה מדוייקת והתאמת טיפול אישי.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה