מהו דיכאון לאחר לידה - לאבחן ולטפל בדיכאון אחרי לידה
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול בדיכאון אחרי לידה

טיפול של פסיכולוג או פסיכיאטר בדיכאון אחרי לידה

לידה אמורה להיות אירוע משמח ואופטימי, שיש בה יצירת חיים חדשים, והתחדשות של המשפחה.  אבל המציאות פעמים רבות שונה ממה שאנו מתארים לעצמנו. אין זה נדיר כי נשים חשות עצבות, דכדוך ואף דיכאון לאחר הלידה.

למידע אודות חרדה בזמן הריון ליחצו כאן.

קיימים כמה מצבים נפשיים היכולים להופיע אצל אישה לאחר הלידה, הנעים ממקרים קלים, שכיחים וחולפים ועד מקרים קשים יותר שבמקרים קיצוניים אף מצריכים אשפוז.

"בייבי בלוז" ובעברית דיכאון לאחר הלידה, הינו מצב שכיח ביותר. כ-50%-85% מהנשים מתארות מצב כזה בכל האוכלוסיות בעולם. המונח מתייחס למכלול של תופעות השכיחות בקרב נשים לאחר לידה: עצב, בכי תכוף, לביליות רגשית (שינוי במצב הרוח עצבות והתרוממות רוח מתחלפים תכופות), בלבול ועצבנות, חרדה ופחד, אי שקט, קשיי שינה וירידה בתיאבון. הדכדוך מתחיל בימים שלאחר הלידה וחולף עצמונית בתוך מספר ימים.

סימנים אלו הם כאמור סימנים שכל יולדת יכולה לחוות, אם את חשה מצוקה בגללם או שהם לא חלפו גם לאחר מספר ימים חשוב לשים את האצבע על הדופק ולא לחכות שהתופעה תדרדר.

אבחון נכון על ידי איש מקצוע היא אבן דרך למציאת טיפול מתאים והשבת השקט הנפשי לחייך.

פני אלינו בכל עת ונשמח להקשיב לכוון ולסייע לך!

אם הסימנים שמנינו אינם חולפים לאחר מספר ימים, ייתכן כי הדכדוך הופך לדיכאון של ממש. דיכאון אחרי לידה גם הוא שכיח: כ-15% מהנשים מפתחות מצב של דיכאון במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה.

הסימנים המופיעים במצב זה דומים לסימנים המופיעים בדיכאון רגיל, והם כוללים: מחשבות ייאוש עד מחשבות אובדנות, עצבות ואנהדוניה (חוסר יכולת ליהנות), הפרעות בשינה ובתיאבון, תשישות נפשית ופיזית, ירידה בריכוז ובזיכרון, מצב רוח דפרסיבי, חרדות שונות, מחשבות אובססיביות, עצבנות, קשיי שינה, פרצי בכי ועוד.

אלא שדיכאון אחרי לידה מתייחד גם בסימנים האופייניים לאישה היולדת ועצם הפיכתה לאם. כך מופיעות תחושות אמביוולנטיות או שליליות כלפי התינוק, המלוות בספקות או בדאגות בדבר היכולת לטפל בו. נפוצים גם רגשי אשם ואכזבה מהתפקוד כאם.

סימפטומים אלו מגבילים את תפקודה של האם בצורה יותר משמעותית מאשר ה"בייבי בלוז" ולכן לעתים דרוש טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי.

מתי כדאי לפנות לקבלת טיפול מקצועי?

במקרים של דכדוך לאחר לידה לא תמיד יש צורך בטיפול תרופתי (הניתן על ידי פסיכיאטר), ופעמים רבות נעזרות הנשים בטיפול פסיכותרפויתי על ידי פסיכולוג או שפשוט המצב חולף מעצמו.

במקרים של דיכאון אחרי לידה וסימפטומים חמורים יותר, חשוב לפנות לאיש מקצוע, פסיכולוג או פסיכיאטר, להתייעצות ולהחלטה על הדרך הטיפולית הנכונה.

אל תתביישי בתחושות המלוות אותך לאחר הלידה, תופתעי לשמוע כי נשים רבות אחרות מרגישות בדיוק כמוך!

כמו כן, אל תתעלמי שכן המצב יכול להחמיר ואז הטיפול עשוי להיות ארוך ומורכב יותר. בקליניקה שלנו תוכלי לפנות לגורם מומחה לשם ייעוץ, באופן דיסקרטי ובלי חשש לפרטיותך, יחד תבחנו מה היקף הדיכאון ואיזה טיפול הכי טוב עבורך.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה