דיכאון בגיל השלישי, פסיכוגריאטריה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


כל מה שרצית לדעת על דיכאון בגיל השלישי

מידע, סימנים ואופן טיפול

נוכחות מחלות כרוניות, כאבים פיזיים, מוגבלות פיזית וכמובן נוכחות דמנציה (מצב בו קיימים בלבול וירידה בזיכרון) יכולים לגרום להופעת סימנים נלווים של דיכאון. בעוד הסיכוי ללקות בדיכאון במהלך כל החיים הינו 20%, שהרי עד 50% מהמבוגרים סובלים מסימפטומים דיכאוניים בעוצמה קלה, וכן עד 4% מהמבוגרים סובלים מדיכאון קליני מלא.

הבחנה בסימני הדיכאון היא שלב ראשון באבחון נכון ומניעת הדרדרות המצב. בהמשך נפרט כמה סימנים שיכולים להוות נורת אזהרה לקיומו של דיכאון. סימנים אלו יוכלו לעזור לך בזיהוי דיכאון אצלך או אצל אחד ממכריך ולאחריו תוכל לפנות לאיש מקצוע מהקליניקה להמשך הטיפול. איש מקצוע יכול לתת אבחנה מדוייקת של האדם, וכן למצוא את הטיפול המתאים עבורו ועבור הבעיה ממנה הוא סובל.

סימני דיכאון בגיל השלישי

ראשית, הבה נגדיר את הסימפטומים המלווים דיכאון:

  • מצב רוח ירוד.
  • חוסר חשק וחוסר יכולת ליהנות.
  • ירידה בשינה (או עלייה בה).
  • ירידה בתיאבון (או עלייה בו).
  • עייפות וחוסר ריכוז.
  • מחשבות על אשמה ומחשבות על מוות.

ברם, בגיל השלישי האבחנה מעט יותר מורכבת, שהרי מדובר באוכלוסייה שמלכתחילה סובלת מהפרעות שינה ומעייפות.

אם כך, למה כדאי לשים לב?

ירידה בריכוז ובזיכרון - הדיכאון הקליני בגיל השלישי פעמים רבות מדמה מצב של דמנציה בו יש ירידה בזיכרון לטווח קצר. בני המשפחה ישימו לב שהמבוגר הפך מבולבל יותר, זכרונו ירד וריכוזו נמוך.

אגב, לא מן הנמנע כי דיכאון  ודמנציה יופיעו בד בבד, וזה אכן קורה לעיתים קרובות. במצב כזה מחמיר הסבל של המטופל ומשפחתו, היכולת התפקודית הכללית והעומס המוטל על המטפל גדל. לכן חשוב לאבחן דיכאון ולטפל בו, גם אם ברקע יש כבר דמנציה (בלבול, ירידה בזיכרון). איך מזהים דמנציה? כל הסימנים.

שינוי בהרגלי שינה - בקרב המבוגרים הסובלים מבעיות שינה קיימת החמרה נוספת בבעיית השינה עם הופעת הדיכאון. לכן כדאי לבדוק את הרגלי השינה של המבוגר כפי שהם כיום לעומת המצב שלפני הירידה במצב הרוח.

מחשבות על מוות - למרות הסברה הרווחת, מחשבות על התאבדות קיימות בגיל המבוגר ואף שכיחות. חשוב ליטול את כל אמצעי הזהירות הנדרשים: החל מהדרכת המשפחה ומתן מענה טיפולי (במסגרת טיפול מרפאתי בקליניקה) וזאת בכדי למנוע מקרים קיצוניים של אשפוז.

החמרה של בעיות גופניות - בניגוד לאנשים צעירים, המתלוננים על מצב רוח ירוד וסבל נפשי, המבוגר יתלונן על החמרה של בעיות גופניות, ויתרבו ביקוריו אצל רופאים שונים.

לחצו כאן לקריאה על דיכאון נסתר וכאב

ירידה בתפקוד - ירידה תפקודית הינה סימן משמעותי בגיל השלישי ויש לברר אותה. בדיכאון יורדת יכולת התפקוד האישי (רחצה, אכילה, לבוש, נטילת תרופות), וקיימת נסיגה בתפקוד החברתי והמשפחתי (התרועעות עם חברים או בני משפחה).

כיצד לטפל?

הדרך הנכונה לטיפול עוברת דרך אבחון. האבחון דורש גישה פעילה יותר מהרגיל, לאיתור סימפטומים דיכאוניים באוכלוסיה זו. בחולים עם תלונות גופניות רבות בהיעדר ממצא אובייקטיבי ובחולי דמנציה (בלבול, ירידה בזיכרון) אנו נדרשים להיות אקטיביים אף יותר בכדי לאבחן כראוי.

בשל ריבוי המצבים הנלווים באנשים בגיל השלישי, עולה עוד יותר החשיבות של אבחון על ידי איש מקצוע, פסיכולוג או פסיכיאטר, ולכן עדיף לפנות לגורמים מומחים ולא להסתמך על אבחון עצמי בבית.

תופעות לוואי של תרופות - בעידן של ריבוי תרופות חשוב לזהות טיפולים תרופתיים המעודדים דיכאון. תרופות אלו כדאי לתת במשורה או לשנותן באם גורמות למצב רוח ירוד, פעולה הנעשית על ידי פסיכיאטר.

התאמת טיפול - יש להתאים טיפול תרופתי על ידי פסיכיאטר (העוסק בתחום הפסיכוגריאטריה), או טיפול פסיכולוגי על ידי פסיכולוג. חשוב לבדוק באם המטופל מסוגל לתהליך של טיפול קוגניטיבי - התנהגותי הדורש מוטיבציה וריכוז. במרבית המקרים המענה הינו תרופתי.

לחץ דם וישנוניות - מומלץ לבחור בתרופה עם מיעוט תופעות לוואי, העובדת מהר ככל האפשר וממעטת להשפיע על לחץ הדם או גורמת לישנוניות, נפילות ועוד.

מינונים בתרופות - אצל מבוגרים קיימים שינויים בספיגה, פירוק ופינוי של תרופות מן הגוף, ולכן חשוב להתאים את המינון לגיל.

לסיכום, דיכאון בגיל השלישי הינו שכיח ומלווה בירידה תפקודית, ויש לנקוט בגישה פעילה יותר בעת האבחון. כמו כן חשובה חוות דעת מקצועית בעת הטיפול בשל תופעות הלוואי שהוזכרו לעיל, ולשים לב לירידה בתפקוד, לירידה בזיכרון ובריכוז. לכן בקליניקה שלנו קיים צוות מומחה העוסק בטיפול פסיכוגריאטרי, שיוכל לעזור הן באבחון ומציאת טיפול מתאים והן במעקב לאורך זמן.


אם אתם מרגישים שכבר ניסיתם את כל אפשרויות הטיפול בדיכאון, אם אתם חווים את בן המשפחה שלכם סובל מזה זמן רב ללא אפשרות למציאת מזור - במרכז שלנו תוכלו למצוא מגוון רחב שלש יטות שאולי עוד לא הכרתם. במרכז ד"ר טל אנו מנוסים בטיפול במצבי משבר ודיכאון, בשיטות המתקדמות ביותר בעולם הטיפול הנפשי כמו למשל: טיפול בתוספי תזונה וצמחי מרפא, טיפול תרופתי, התאמת תרופות לדיכאון באמצעות בדיקה גנטית, וכן טיפולים רגשיים ממוקדים, CBT, מיינדפולנס ועוד.


 מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה