בן או בת הזוג בדיכאון - איך מתמודדים? הקליניקה במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמודדות עם דיכאון של בן או בת הזוג

דיכאון נחשב לאחת מהבעיות הנפשיות הנפוצות ביותר באוכלוסייה, ומחקרים בתרבות המערבית מראים כי אחד מכל חמישה אנשים חווה דיכאון במהלך חייו. אמנם, הסיכוי הגבוה ביותר לחוות דיכאון הוא בגיל ההתבגרות או בגיל הזקנה – אבל גם העשורים ה"אמצעיים" של החיים נחשבים כמועדים לפורענות. מה קורה כשבן או בת הזוג שלכם סובלים מדיכאון?

השפעתו של הדיכאון בגילאים הללו במידת מה מהשפעותיו בגילאים אחרים, כיוון שאחוזים גבוהים מבני ה"שלושים פלוס" הם בעלי משפחות - מה שמרחיב באופן משמעותי את מעגלי הפגיעה של המחלה.


דיכאון עשוי להתפרץ כתגובה לאירועי חיים שליליים - פיטורין, אבל, תאונה, הפלה או טראומה אחרת, ולפעמים הוא עשוי להתפרץ מסיבה שאינה ברורה. אירוע חריג שבעקבותיו משתנה התנהגותו של בן הזוג (או בת הזוג) לרעה לזמן העולה על שבועיים, צריך להוות "נורה אדומה" המזהירה בפני אפשרות להתפרצות דכאונית.

איך מזהים דיכאון בתוך המסגרת הביתית?

אנשים רבים אינם מסוגלים להודות בינם לבין עצמם בכך שהם חווים דיכאון, ומעדיפים להתייחס לתחושותיהם הקשות כתקופה זמנית העומדת לחלוף. לעתים כעבור מספר ימים המצב משתפר והדיכאון אכן חולף מעצמו, אך לעתים קרובות המצב הופך חמור עם הזמן; במצבים כאלה, יש חשיבות רבה לכך שבן/בת הזוג יהיו מוכנים "להציב מראה" בפני האדם, ולשתף אותו בכך שהוא כנראה סובל מדיכאון.

ישנם מספר סימפטומים, העשויים להקל על הזיהוי:

  1. הסתגרות, חוסר רצון לתקשר, בכי.
  2. מצב רוח ירוד, חוסר יכולת להנות.
  3. תיאבון ירוד או עליה בתיאבון.
  4. חוסר מוטיבציה, תחושה של "הכל משעמם אותו והכל נמאס לו", התנהגות עצבנית כלפי בן הזוג והילדים, ירידה חדה בעניין המיני.
  5. צפייה מוגברת בטלוויזיה, או צריכה מוגברת של אלכוהול או סמים.
  6. קשיי שינה, או שינה מוגברת לאורך שעות ארוכות.
  7. הזנחה עצמית - ירידה בהרגלי טיפוח והיגיינה, הזנחת מטלות קבועות או פעילויות מהנות.
  8. תלונות חוזרות על כאבי ראש, חולשה, כאבי בטן ועייפות.

באם הבחנתם בסימנים כאלה אצלך בן/בת הזוג או אצל עצמכם, פנו אלינו והצוות המקצועי שלנו ישמח לסייע לכם. ליצירת קשר עימנו

מהי השפעתו של הדיכאון על המערכת הזוגית והמשפחתית?

כשבן הזוג חווה דיכאון, תתכן פגיעה מיידית במערכת הזוגית ובמערכת המשפחתית. מבחינה מסוימת נוצר מלכוד: בעוד בן הזוג הדכאוני זקוק לתשומת לב, לתמיכה ואהבה על מנת להתגבר על המצב, הוא אינו מסוגל למלא את מחויבויותיו המשפחתיות והזוגיות – והעומס המצטבר על כתפי בת הזוג אינו מאפשר לה לסייע לו כפי שהיה רוצה, או לחילופין לקבל תמיכה ועידוד בעצמה.

במצבים כאלה עלולה להיווצר מרירות רבה אצל שני הצדדים – אצל בן הזוג הדיכאוני מחד, המרגיש מוזנח ונטוש בשעתו הקשה ביותר, ואצל בן הזוג הבריא מאידך, המרגיש שכל העומס מונח על כתפיו ובכל זאת הוא אינו זוכה להערכה על כך והמצב אינו משתפר.

במובן זה, לדיכאון עלולות להיות השלכות הרסניות על מסגרות זוגיות ומשפחתיות, וגם בשל העובדה כי לאורך זמן כוחותיו של בן הזוג הבריא נשחקים, והוא חווה מצוקה וייאוש העלולים לגרום לו עצמו לסימפטומים דכאוניים.

מה אפשר לעשות? 

במצבים בהם הדיכאון נמשך יותר משבועיים רצופים, ולא ניכרת הטבה כלשהי במצב – יש צורך לפנות לעזרה מקצועית, ולקבל ייעוץ וטיפול. קיימים מספר טיפולים אפשריים. בקליניקה במרכז ד"ר טל ננסה להתאים לכם את הטיפול הנכון ביותר עבורכם.

לעתים, יסרב בן הזוג הדיכאוני לפנות לטיפול, וייתכן שאף יפרש את ההפניה כהטחת ביקורת בתפקודו. על כן, חשוב לתכנן באופן שקול את הצעת הפנייה, לבחור את המועד המתאים ולהבהיר לבן הזוג כי הפנייה לטיפול אינה הופכת אותו למשוגע או חלש  - וכי כל אחד מאיתנו יכול להזדקק לעזרה.

במקרה ובן הזוג הבריא סובר כי גם גישה כזו לא תגביר את הנכונות לטיפול, אפשר להציע טיפול זוגי - כך שנטל הטיפול ינוח על כתפיהם של שני בני הזוג. השותפות בטיפול עשוייה גם להפחית את תחושת האשמה וה"סימון" של בן הזוג הדכאוני, וגם עשויה לתת לבני הזוג כלים להתמודדות משותפת.

בנוסף, מספר גישות טיפוליות גורסות כי מצוקה נפשית של אחד מבני המשפחה משקפת במידת מה את המערכת המשפחתית או הזוגית עצמה; במקרים כאלה, הפניה לטיפול יכולה לשפר את המערכת הזוגית ולא רק את מצבו של בן הזוג הדכאוני. כך או אחרת, במידה ואתם מתלבטים, פנו אלינו ואחד מאנשי הצוות שלנו ישמח לסייע לכם.


רוצים לדעת על כל שיטות הטיפול שלנו בדיכאון? לשמוע ולהחליט בעצמם? צרו עמנו קשר כדאי לשמוע יותר על מגוון שיטות הטיפל המתקדמות בעולם הטיפול הרגשי, כגון: טיפול בתוספי תזונה וצמחי מרפא, טיפול תרופתי, התאמת תרופות לדיכאון באמצעות בדיקה גנטית, CBT, מיינדפולנס ועוד הן כטיפולים מרכזיים והן כטכניקות עזר לטיפול עיקרי אחר. 

צרו עמנו קשר לפרטים נוספים 03-6413483 


 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה