דיכאון ילדים ונוער - חשיבות האבחון והמניעה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


חשיבות אבחון ומניעת דיכאון אצל ילדים

דיכאון בתקופת הילדות והנעורים

קל מאוד להתעלם או להכחיש את קיומו של דיכאון אצל ילדך, ולשייך אותו למצב רוח אופייני לגיל ההתבגרות או תקופת לחץ חולפת. אולם, מחקרים שנעשו הוכיחו כ- 2.5% מהילדים וכ- 8% מהמתבגרים סובלים דיכאון חמור.

מדובר אם כן בבעיה שכיחה: בכל כיתת בית ספר סובלים לפחות שני ילדים מדיכאון. בתקופת הילדות הדיכאון פוגע בבנים ובנות באופן שווה, אולם בגיל ההתבגרות, מתבגרות סובלות מדיכאון פי שניים. 

הקושי באיבחון

ילדים רבים הסובלים מדיכאון אינם מאובחנים וזוכים לטיפול המתאים.

אחת הסיבות לכך היא שדיכאון נחשב ל"הפרעה מופנמת": הילד סובל סבל רב, אך הדבר אינו בעל ביטוי התנהגותי בולט. הפרעות מוחצנות כגון היפראקטיביות והפרעות התנהגות, בולטות ומפריעות גם לסביבה, ולכן לרוב מאותרות מוקדם וזוכות להתייחסות וטיפול.

כמו כן, העובדה שאחד המאפיינים של דיכאון הוא תחושת בדידות וריחוק, הגורמת לכך כי הילד אינו חולק את תחושותיו עם הוריו או מבקש עזרה, גם היא מקשה על זיהוי דיכאון.

מסיבות אלו ילדים אינם זוכים לטיפול וסובלים מאוד. הדבר מצער שכן על ידי כמה שאלות פשוטות תוכל/י לדעת אם ילדך סובל מדיכאון: רוב הילדים יעידו על עצמם כי הם עצובים מאוד, בוכים הרבה, ואפילו בעלי מחשבות אובדניות.

אם אכן קיבלת תשובות אלו מילדך חשוב לטפל בבעיה ללא דיחוי ומומלץ מאוד לפנות לאבחון מדויק וייעוץ על ידי איש מקצוע, המתמחה בילדים ובני נוער, כמו פסיכיאטר או פסיכולוג. צור/י קשר כאן.

מאפיינים

להלן כמה מאפיינים היכולים לעזור לך באבחון דיכאון אצל ילדך:

  • מצב רוח עצוב.
  • שינויים בדפוסי השינה.
  • שינויים בתיאבון ואכילה.
  • יכולות ריכוז פחותות.
  • ירידה ברמת המוטיבציה.
  • חוסר הנאה מפעילויות אשר הילד נהנה מהן בעבר.
  • נסיגה חברתית.
  • כוונות אובדניות והתנהגויות מסוכנות.
  • מאפיינים הפוכים: סימנים הייחודיים עבור דיכאון אצל ילדים ולא מופיעים במבוגרים: התנהגות עצבנית וחסרת מנוחה, התקפי זעם, חוסר שביעות רצון.

 

לעתים הסביבה מבחינה בחלק מהסימפטומים הדיכאוניים, אך אינה מייחסת אותם לדיכאון, והילד מאובחן כסובל מבעיה אחרת, באופן שגוי. לדוגמא, חוסר הריכוז והעצבנות הנגרמים על ידי המצב הדיכאוני, עלולים להיות מיוחסים לקיומה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD).

אין צורך לחפש אחר כל הסימנים לדיכאון: קיומם של שניים- שלושה מהם יכול להעיד כי הילד סובל מההפרעה. במקרה כזה עליך לפנות לעזרה מקצועית לשם אבחון מדוייק וקבלת ייעוץ לטיפול מתאים.

חשיבות הטיפול בילדים דיכאוניים

כאשר אנשים הסובלים מדיכאון בבגרותם מספקים למטפל היסטוריה רפואית, מתגלה פעמים רבות כי הם סבלו מסימפטומים דיכאוניים כבר בתקופת הילדות, ולעתים אף סבלו מאפיזודה דיכאונית מלאה.

אפיזודה דיכאונית נמשכת לרוב כ 6-8 חודשים, ולאחריהם קיימת לרוב התאוששות ספונטאנית - גם ללא קבלת  טיפול. אולם, התאוששות זו אין פירושה ריפוי של ממש: כ 40% מהילדים והנוער הסובלים מאפיזודה דיכאונית סובלים מאחת נוספת במשך השנתיים שלאחר מכן, וכ 70% סובלים מהישנות האפיזודות הדיכאוניות תוך 5 שנים.

לשיחה עם איש צוות חייגו 03-6413483

כל אפיזודה דיכאונית מגבירה את הסיכוי לאפיזודה נוספת ומכאן נובעת החשיבות בקבלת טיפול מתאים עם הגילוי על התיכנותו של דיכאון אצל הילד.

במקרה החמור ביותר, דיכאון מתפתח לכדי אובדנות. בספרות מתועדים גם מקרים נדירים בהם ילדים צעירים בגילאי 5-6 ניסו להתאבד.

ניסיונות אובדניים שכיחים יותר בקרב בנות, אולם לרוב אינם מסתיימים במוות. לעומת זאת, ניסיונות אובדניים המוליכים למוות, שכיחים יותר בקרב בנים. הסיכוי להתאבד גובר עם הגיל, ומגיע לשיאו אצל בנות בגילאי 17-18, ואצל בנים מאוחר יותר, בגילאי 18-25.
ילדים ומתבגרים בעלי דיכאון מגיעים פעמים רבות לטיפול בשלב מאוחר של התפתחות ההפרעה. בשלב זה קיימות לרוב בעיות נלוות לדיכאון, המסבות סבל בפני עצמן: בעיות חברתיות, לימודיות, שימוש בחומרים ממכרים, בעיות התנהגות ועוד.

כאשר הדיכאון הופך סבוך יותר ומלווה בתחלואה נלווית, קשה יותר לטפל בו. לכן חשוב מאוד לזהות את ההפרעה בשלבים מוקדמים ולספק לילד טיפול פסיכולוגי  מתאים.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה