דיכאון חורף - טיפול ודרכי מניעה

   חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה
טיפול בדיכאון חורף

   28/12/2015 14:15

החגים עברו מזמן, מזג האוויר מתחיל קצת להתקדר והחורף בפתח. עבור רבים תקופה זו מהווה תקופה של ירידה במצב הרוח ודכדוך החולפת עם בואו של האביב והקיץ.

במחקרים שנעשים בעולם, מסתבר שככל שעולים צפונה במדינות בהם קר יותר, חשוך יותר וחורפי יותר שיעור הדיכאון עולה בהדרגה, למשל בארצות הסקנדינביות שיעור הדיכאון מגיע לכמעט 30% מהאוכלוסייה. כלומר, אחד מכל שלושה סקנדינבים עלול ללקות בדיכאון במהלך חייו. לשם השוואה, בישראל שיעור הדיכאון נע סביב 15%, כמעט מחצית. לא חייבים להשלים עם דיכאון! לא רק שקיים טיפול לתופעה, ניתן גם להמנע ממנה ולהפסיק לחשוש ממנה מחורף לחורף. אבחון נכון, והתאמת טיפול יכולים לעזור, וצוות המומחים בקליניקה יכול לעזור לך בדיוק לשם השגת מטרה זו.

צור קשר ונשמח לסייע!

דיכאון קליני ודיכאון חורף

המילה דיכאון מתייחסת לא רק למונח דיכאון קליני שמיד נזכיר את סימניו, אלא גם ואולי אפילו בעיקר לתחושת דכדוך וחוסר חשק ולתקופה של אנרגיות נמוכות יותר.

חלק מהאנשים רגישים במיוחד לשינויי מזג האוויר. שינויים אלה משפיעים וקובעים את מצב רוחם. ברוב המקרים, מצב הרוח יהיה יותר טוב באביב ובקיץ ומדוכדך יותר בסתיו ובחורף, אך למרבה הפלא יש גם כאלה שאצלם הדבר הפוך ודווקא קור גורם להם שימחה. דיכאון של חורף יכול להיות דבר של מה בכך, כל עוד הוא לא עובר את הגבול של הדיכאון הקליני.

הדיכאון הקליני מתאפיין לא רק במצב רוח ירוד, אלא גם בירידה משמעותית בתפקוד:אנשים מפסיקים ליהנות מפעילויות מהן הם נהנו קודם (מה שמכונה בעגה המקצועית - אנהדוניה), קיימים שינויים בתיאבון ובשינה, לרוב ירידה בתיאבון ובשינה, אבל לעיתים קורה ההפך ומופיעה עליה בתיאבון ובשינה.

כמו כן, יופיעו עייפות, בעיות בריכוז וכן עלולים להופיע מחשבות אובדנות, כלומר מחשבות שנמאס, שעדיף להיעלם, ואפילו מחשבות קונקרטיות על מוות ותכנון פעולות לפגיעה עצמית.

מה אפשר לעשות?

ירידה מצב רוח בחורף שאינה משמעותית, אינה מחייבת התערבות מקצועית וניתן לטפל בה לבד במגוון דרכים. ראשית עדיף להרבות בתכנון פעילויות: עבדוה, לימודים, בילויים קבועים עם המשפחה ועם החברים וכן מציאת תחביבים חדשים או פיתוח הקיימים במידת האפשר. פעילות גופנית גם היא תורמת לשיפור מצב הרוח ולכן מומלצת.

כאשר מצב הרוח ירוד ומפריע, אנו ממליצים לפנות לקבלת טיפול מקצועי על ידי איש מקצוע, פסיכולוג או פסיכיאטר, כפי שניתן על ידי צוות המומחים בקליניקה. חשוב לדעת שלא תמיד הדיכאון חולף, ובמקרה של דיכאון קליני קיים סיכון כי הוא יחמיר ללא טיפול, ולכן לא כדאי להתעלם או "לחכות שיעבור" ולפנות לקבלת סיוע מהר ככל האפשר.ליצירת קשר לחץ/י כאן.

לקריאה נוספת: איך לטפל בדיכאון וחרדה באמצעות תזונה מכונהמתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר


אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה