דיכאון, חרדה, בעיות עור ואלרגיה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הקשר בין דיכאון וחרדה לסובלים ממחלות עור

מחקרים הראו שחרדה ודיכאון שכיחים בקרב מטופלים הסובלים ממחלות עור כרוניות. עדיין לא נמצאו הגורמים המגינים מפני תופעות אלו או תורמים להופעת מצבים משותפים אלו, אך נמצא כי קיים קשר בין פגיעה בתפקוד מערכת החיסון לבין תפקודיהם התקינים של המנגנונים האחראיים לוויסות הרגשי, קשר אשר ללא ספק יכול להתבטא בתסמונות של מצב רוח ירוד, לחץ ואי שקט, דיכאון וחרדה.

אם זיהית את קיומם של שני מרכיבים אלו אצלך, דע כי יש בניהים קשר מחקרי מוכח, קשר זה מעיד גם על החשיבות של טיפול במרכיב הנפשי בנוסף לטיפול במרכיב הפיזי, ואין להתעלם ממנו. תוכל לפנות אלינו בכל לקביעת פגישת ייעוץ ראשונה, ללא התחייבות, לשם קבלת פרטים נוספים בנושא זה.

בכנס הדו שנתי של איגוד הפסיכיאטריה בישראל אשר נערך בקיץ 2009 בתל אביב, הוצג מחקר אשר שמטרתו הייתה לבחון את שכיחות הפרעות חרדה וסוגים שונים של דיכאון בקרב הסובלים ממחלות כרוניות הקשורות למצבים אלרגנים או כאלו שלא קשורות לאלרגיה. כמו כן נערכה בדיקה של תחושת החוסן האישי בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות עור שכיחות.

סך הכל השתתפו בניסוי זה כ-112 מטופלים בטווח גילאים 18-83 אשר לא אובחנו כבעלי הפרעות נפשיות, אך סבלו ממחלות עור כרוניות והיו תחת מעקב קבוע. כל המשתתפים רואיינו ע"י פסיכיאטר מומחה וכן נבדקו ע"י רופאת עור.

התוצאה המרכזית, והצפויה היא כי שכיחות חרדה ודיכאון הייתה גבוהה בהרבה מאשר כלל האוכלוסייה, וכי הסובלים ממחלות עור סובלים יותר ממצבי רוח ירודים, מאי שקט נפשי וגופני וממתח ולחץ.

קראו עוד על: דיכאון נסתר וכאב

לגבי ההבדל בין הסובלים מאלרגיה לכאלה אשר אינם סובלים מאלרגיה נמצא כי חוסן אישי הינו משמעותי בקרב משתתפים אלרגיים בלבד, כך שבאותם משתתפים אלרגיים בעלי חוסן אישי גבוה  נראו רמות חרדה ודיכאון נמוכות מאצל משתתפים בעלי חוסן אישי נמוך.

ממחקר זה עולה כי ישנו קשר הדדי בין פגיעה במערכת החיסון לבין פגיעה במנגנון הרגשי ובנטייה לפתח חרדה ודיכאון, וכי המנגנון הפסיכולוגי של חוסן אישי משחק תפקיד חשוב במצבים אלו.

לפיכך, כאשר פונים לטיפול ע"י רופאי העור מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכיאטר  לצורך זיהוי מוקדם ולטיפול בתחושת החרדה והדיכאון בהקדם.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה