איך מאבחנים דיכאון אצל ילדים?

   חיפוש סגירה 1800-100-172
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה
דיכאון בקרב ילדים

אבחון וטיפול

ייתכן והכרת או שמעת על מבוגרים הסובלים או שסבלו מדיכאון. גם מפגש עם מתבגרים ומתבגרות הסובלים מדיכאון לא יפתיע אותך.

אך המחשבה על האפשרות שילדך יכול גם ללקות בהפרעה זו אינה מוכרת או ידועה ויותר מכך היא מכאיבה מאוד.

למרבה הדאגה, שיעורה של הפרעת הדיכאון אינו מבוטל. מחקרים מראים כי בין אחוז אחד לשני אחוזים מאוכלוסיית הילדים סובלים מהפרעת דיכאון חמורה (באוכלוסיות המבוגרים מעל 20% חווים לפחות אפיזודה דיכאונית אחת בחייהם).

בנוסף, ילדים רבים עוד יותר סובלים מתסמינים של דיכאון שאינם זוכים לאבחנה רשמית אך גורמים למצוקה נפשית משמעותית.

הפרעת דיכאון שמופיעה אצל ילדים ואינה מטופלת עלולה לפגוע בהתפתחות הילד בתחומים שונים וכן ביחסים בתוך המשפחה. כך למשל ילדים שסבלו מדיכאון נתונים בהמשך חייהם לסיכון גבוה לשימוש בסמים, לעבריינות, למחלות, ולניסיונות התאבדות.

לעומת זאת, טיפול נכון עשוי להפחית באופן משמעותי את הסיכון. לפיכך, חשוב להיות ערים לאופן שבו מתבטאת הפרעת דיכאון בילדים ולפנות לגורם טיפולי בעת הצורך.

אחד הגורמים המשמעותיים לחוסר המודעות לבעיה נעוץ בקושי לזהות תסמיני דיכאון אצל ילדים.

הצעד הראשון בזיהוי כרוך בהבנה שדיכאון אצל ילדים לא תמיד יתבטא במצב הרוח המלנכולי שבחברתנו מקובל לזהות עם המילה "דיכאון".  

אבחון דיכאון אצל ילדים

תסמינים שמזוהים לרוב דווקא עם הפרעות התנהגות למיניהן, עשויים להיות למעשה סימן לדיכאון: עצבנות, מצב רוח לא יציב או נטייה להתקפי זעם הם ביטוי אפשרי למצב נפשי זהה, שמבוגר היה מסווגו כעצבות.

להלן כמה סימנים ראשוניים שיוכלו לעזור לך לזהות אפשרות לקיומו של דיכאון אצל ילדך:

1. התנאי הבסיסי הוא זיהוי של שבועיים רצופים לפחות שבמהלכם הילד או הילדה שרויים רוב הזמן במצב רוח עצוב, חריג או במצב רוח עצבני חריג.

2. יש לזהות קבוצה של ארבעה סימנים דיכאוניים נוספים כמו ערך עצמי נמוך, בעיות בריכוז, הפרעות בשינה (שינה מוגזמת או קושי לישון), תשישות, שינויים בתיאבון או במשקל.

 

אם הבחנת בצירוף של כמה מתסמינים אלו אצל ילדך חשוב לטפל בבעיה בהקדם ולבצע אבחון לבדיקת מקור ההתנהגות ולשלילת הסברים אחרים.

הגורמים המומחים לאבחון והערכת דיכאון אצל ילדים הם פסיכיאטרים ופסיכולוגים המתמחים בטיפול בילדים ובני נוער. 

דיסתימיה - סוג נוסף של דיכאון

דיכאון בילדים עשוי להופיע גם בצורה שנראית חמורה מעט פחות, אך מתמשכת לאורך זמן. במקרה כזה לא תאובחן הפרעת דיכאון אלא הפרעה שניתן לה השם המקצועי "דיסתימיה".

דיסתימיה בילדים תאובחן כאשר לאורך שנה לפחות שרויים הילד או הילדה במצב רוח עצוב או עצבני רוב הזמן, וכאשר מתלווים לה שני סימנים נוספים המזוהים עם דיכאון, כפי שהוזכר לעיל.

על אף שהחומרה של דיסתימיה בטווח הקצר היא פחותה מזו של דיכאון עמוק, חשוב לדעת שהיא מביאה לסכנות דומות בעתידם של הילדים ממש כמו דיכאון חמור.

לכן אין להקל ראש אם מופיעים סימנים לדיסתימיה, וגם במקרה זה יש לפנות ללא דיחוי לאבחון ובניית תוכנית טיפולית על ידי גורם מומחה.   

טיפול בתופעת הדיכאון

ההבנה כי הילד אינו מבטא התנהגות מרדנית פשוטה, אלא סובל ממצוקה שמקורה בדיכאון, עשויה לסייע למשפחתו לתמוך בו בתהליך היציאה מהדיכאון.

טיפול נפשי בילד ובמשפחתו הוכח כיעיל בתהליך הריפוי, המפחית באופן משמעותי את הסיכונים הטמונים בהפרעת דיכאון חמור ובדיסתמיה בילדים.מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר


אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה