דיכאון לאחר הפלה - הקליניקה לתמיכה נפשית ורגשית
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


דיכאון לאחר הפלה וסינדרום PAS - אנחנו איתך

אודות דיכאון לאחר הפלה

בין אם קרתה באופן "טבעי", ובין אם באופן יזום, בין אם בתחילתו של ההריון או בשלב מתקדם יותר - הפלה היא אירוע המלווה לרוב בכאב פיזי ונפשי, לא קלים להתמודדות.

ממחקרים עולה כי דיכאון אחרי הפלה שכיח אף יותר מדיכאון אחרי לידה. פעמים רבות הפלה, בעיקר כאשר נעשית בשלישי השני והשלישי להריון, כרוכה ברגשות מעורבים ומורכבים יותר מזה, הגורמים לעיתים להתפתחותו של דיכאון

אם גם את עברת חויה דומה, ומרגישה מועקה או עצבות, זכרי כי מלבד הדאגה לגופך והחלמתו חשובה גם הדאגה לנפשך.

שיחה עם איש מקצוע יכולה לעזור בהקלה על המצוקה ומציאת כלים להתמודדות, פני אלינו עוד היום ונשמח לסייע.

לתמיכה וייעוץ בשיחה אישית חייג/י: 03-6413483

בעגה המקצועית המונח PAS - קיצור של Post-Abortion Syndrome, מתאר את ההשלכות הפסיכולוגיות והרגשיות של הפלה.

פעמים רבות החברה, הסביבה הקרובה ואף האשה עצמה, חשים כי עיקר הטיפול לאחר הפלה צריך להיות טיפול פיזי, למניעת סיבוכים נוספים, זיהומים וכדומה, ורגשות ומחשבות העולים לאחר ההפלה נזנחים לטובת הטיפול הרפואי.

הדחקה והכחשה של תחושות כמו חרדה, פחד, אשמה, בושה ואבל הם תהליכים נפוצים הן אצל האישה והן בקרב האנשים הקרובים לה ביותר כמו בן הזוג או הוריה של האשה.

כידוע הכחשת התחושות השליליות גובה מחיר כבד המתבטא בהתשה רגשית ובאפשרות להתפתחותו של דיכאון, ולכן אנו ממליצים במקרים כאלה לא להתעלם ולטפל כראוי.

 

ביטויים רגשיים נפוצים לאחר הפלה

מנגנוני הגנה שונים נועדו לסייע להתמודדות עם הסימפטומים הנפוצים לאחר ההפלה:

  • אשמה - שהיא התחושה הנפוצה ביותר בקרב נשים לאחר הפלה
  • כעס - על עצמי ועל אחרים שהיו מעורבים בהחלטה על ההפלה (בן הזוג, הורים, חברים, רופאים) ולעיתים גם על הילדים
  • חרדה - המתבטאת במתח, דאגה, דפיקות לב, הזעה, בעיות בשינה ושאר סימנים המעידים על חרדה
  • פרידה מבן הזוג או קושי במערכת היחסים
  • דכאון, עצבות, ייאוש, ערך עצמי נמוך ותחושה של אובדן
  • מחשבות על מוות ואובדנות

נשים רבות מעידות כי התחושה הקשה מכל היא התחושה של חוסר שליטה, מעין ההרגשה כי אין מי שיגן עלי, זו מלווה בתחושות ייאוש, חרדה וכאמור עלולה להוביל להתפתחותו של דיכאון.

על האישה עצמה וכן על הסביבה הקרובה לה מוטלת החובה לשים לב גם לשינויים הרגשיים החלים בעקבות ההפלה ולא רק לצרכים הפיזיים. אבחון נכון ובזמן וכן טיפול מתאים יכול למנוע מהתחושות ומחשבות להפוך לדכאון או להחמיר את הדיכאון הקיים.

התמודדות עם דיכאון לאחר הפלה כולל קודם כל ניסיון לנסות להרפות מההכחשה וההדחקה של הרגשות והמחשבות השליליים המופיעים בהקשר להפלה, לאפשר לעצמך להתאבל באופן מספק על העובר וללמוד לסלוח לעצמך ולהשתחרר מתחושות האשם.

מומלץ לפנות לאיש מקצוע על מנת לאבחן כראוי את המצב וכן על מנת למצוא את הטיפול שיתאים לך ביותר. הטיפולים הקיימים לדכאון לאחר הפלה נעים בין טיפול תרופתי, דרך טיפול פסיכולוגי - דינמי באמצעות שיחות ועד טיפול קוגנטיבי התנהגותי, ולכל אחת מתאים משהו אחר.

קיראי אודות טיפול בדיכאון

בקליניקה לתמיכה נפשית ורגשית אנו מציעים מגוון טיפולים לפי צרכיך ורצונותיך. אנשי המקצוע המומחים בתחום זה ישמחו לשמוע אותך ולסייע לך להשיב את איכות חייך, הרוגע והשמחה המגיעים לך. 

 


מגוון שיטות הטיפול המתקדמות בדיכאון בעולם הטיפול הנפשי - כבר במרכז ד"ר טל... אם מצאת את עצמך במשבר פתאומי, אם קרובה אליך נמצאת במצוקה - צרו עמנו קשר לפרטים על כל שיטות הטיפול הקיימות במרכז להתמודדות עם דיכאון, ברמות השונות, ועם משברי חיים. בקליניקה אנו מטפלים במגוון שיטות כמו: טיפול בתוספי תזונה וצמחי מרפא,טיפולים רגשיים ממוקדים, CBT, מיינדפולנס ועוד הן כטיפולים מרכזיים והן כטכניקות עזר לטיפול עיקרי אחר, טיפול תרופתי, התאמת תרופות לדיכאון באמצעות בדיקה גנטית ועוד

צרו עמנו קשר לפרטים מלאים על אפשרויות הטיפול במרכז 03-6413483מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה