תמיכה של בני משפחה במצבי דיכאון
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול בדיכאון ותמיכה של בני משפחה

   12/02/2015 11:51

דיכאון וחשיבותו של טיפול משפחתי

עצבות, חוסר חשק וקשיי תפקוד, מתארים סימפטומים אפשריים של דיכאון. לא רק האדם החולה סובל, אלא גם סביבתו המורחבת והמצומצמת: חברים, קולגות לעבודה אך בעיקר בני משפחה. התמודדות עם בן משפחה הסובל מדיכאון מחייבת את המשפחה לתפקד בצורה שונה מהרגיל. 
 
בני הזוג והילדים אמורים לסייע למטופל להחלים ולשוב לתפקוד מצד אחד, אך הם גם נדרשים לספק לו סביבה תומכת ויציבה המדמה את המצב לפני הופעת מצב הרוח הירוד.
 
התמודדות זו מעלה בבני המשפחה תחושות של אי נוחות, אולי אפילו כעס, רצון להאשים את המטופל ("זה בגלל שהוא לא דאג לעצמו"), עצבות וכאב על הסבל הנגרם לו.
 
מכאן שהקושי שלנו כבני משפחה דואגים מורכב מחלקים שונים. אלו מחייבים התנהגות עדינה עם בן המשפחה הסובל וכן התייחסות מתאימה לדינמיקה החדשה שנוצרה במשפחה. לא תמיד נדע מה לעשות ולכן, במצב כזה מומלץ מאוד לפנות לשיחת התייעצות עם פסיכולוג או פסיכיאטר מומחה על מנת לקבל הדרכה מהי הדרך הטובה והיעילה ביותר להתנהגות במצב המשפחתי החדש.
 
קשיים עימם מתמודדת המשפחה
 
במצבים אלו עולות שאלות רבות - כיצד להמשיך ולנהוג עימו, מה נכון עבור המטופל? האם לעודד אותו לתפקוד? האם לוותר לו ולהקל עליו? האם אנו כבני המשפחה אמורים לוותר על הצרכים שלנו? ואם כן באיזו מידה?
 
הבעיה אף חמורה יותר כאשר למטופל יש תפקיד מרכזי בתא המשפחתי - למשל אם הוא המפרנס היחיד או שהוא האדם המרכזי הדואג ומטפל בילדים. בשני המקרים בן הזוג צריך, לתקופת מה, לתפקד תחת שני הכובעים.
 
מקרה מורכב אחר הוא כאשר ההורה סובל מדיכאון, ועליו להסביר זאת לילדיו. אנו ממליצים להתייעץ עם המטפל במקרה זה, שכן לילדים בגיל שונה מתאים הסבר שונה. כמו כן אנו ממליצים שלא להסתיר את המצב מפני הילדים אלא להסביר זאת בשפתם ובאופן שירגיע אותם ולא יעורר אצלם מתח.

תפקידה של המשפחה בתהליך טיפול בדיכאון

למשפחת המטופל תפקיד משמעותי בתהליך ההחלמה של אדם הסובל מדיכאון או חרדה. נראה כי סביבה תומכת, עידוד להמשיך ולתפקד ברמה מסוימת (בהתייעצות עם המטפל ולפי הוראותיו) עשויים לסייע.
 
קיראו בהרחבה: טיפול בדיכאון
 
אלא שלעיתים יש צורך להניח למטופל לנפשו ולתת לזמן לעשות את שלו, אך זאת רק בהתייעצות עם המטפל, שכן הזנחת הבעיה עלולה לגרום להחמרה ואז יידרש טיפול מורכב וארוך אף יותר. מעורבות המשפחה חשובה במיוחד כאשר קיים למשל, קונפליקט משפחתי, המחמיר את המצב הדיכאוני. או אז סיוע בפתרון הקונפליקט מסייע גם להחלמתו של המטופל.
 
באופן כללי, חשוב שהמשפחה תהיה מקור תמיכה ועידוד. לעיתים המטופל מתקשה להגיע לעזרה מקצועית, והמשפחה יכולה לסייע לו בכך. למשפחה תפקיד חשוב בפיקוח על בן המשפחה הסובל כי הוא אכן מבצע את אשר הוטל עליו - בין אם מדובר במשימות התנהגותיות בטיפול התנהגותי ובין אם מדובר בנטילת הטיפול התרופתי. אנו מאמינים כי בסיוע נכון של המשפחה, ניתן להביא את המטופל למקום טוב יותר, בצורה נעימה ופחות טראומתית.
 
מומלץ לפנות לפסיכיאטר, אשר יכול להבחין בין מצב של "דיכי" (ירידה במצב הרוח שאינה דיכאון קליני) לבין דיכאון של ממש. אבחנה נכונה הכרחית לשם מניעת החמרת הדיכאון או שימוש בטיפול לא נכון.

לבסוף ביכולתו של הפסיכיאטר להמליץ על טיפול מתאים - טיפול פסיכולוגיטיפול תרופתיטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) או משולב. בקליניקה שלנו תוכל למצוא אנשי מקצוע מומחים המתאפיינים בגישה ידידותית ואוהדת שיוכלו לסייע לך ולמשפחתך באבחון, בטיפול ובליווי המשפחה לאורך כל הדרך.
 

אם קשה לכם לראות את קרוב המשפחה שלכם סובל מדיכאוןשל שנים, אם המשפחה לא מצליחה להתגבר על קשיי התפקודשל בן המשפחה שנפל לדיכאון, אם אתם חשים שכבר ניסיתם את כל אפשרויות הטיפול בדיכאון -ייתכן ולא באמת נחשפתם לכל שיטות הטיפול בדיכאון. במרכז ד"ר טל מגוון רחב של שיטות מתקדמות בעולם הטיפול הנפשי, לרבות: טיפול באמצעות גרייה מגנטית - dTMS (טיפול לא פולשני ומוכח מחקרית כיעיל במצבים בהם תרופות לא הועילו), טיפול תרופתי- מציפרלקס ועד שימוש במשאף קטמין המסייע בשיפור מהיר בתסמיני דכאון (ללא זמן המתנה לספיגת התרופה), התאמת תרופות לדיכאון באמצעות בדיקה גנטית, טיפול בתוספי תזונה וצמחי מרפא וכן טיפולים רגשיים ממוקדים, CBT, מיינדפולנס ועוד.

לפרטים נוספים השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם 1-800-100-172


 
 

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה