דימוי גוף - עיסוק אובססיבי בחיצוניות
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו

דימוי גוף ועיסוק בחיצוניות

אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו, האמנם?

התוכן, המשמעות והעומק כמובן בכל אדם חשובים, אך למראה החיצוני ישנה גם חשיבות רבה. ככלות הכל, אנו חיים בתוך גופנו.

דימוי הגוף הוא הייצוג המנטלי שלכל אחד מאיתנו יש לגבי גופו. הוא כולל את מכלול התחושות הפיזיות, הרגשות, הציפיות, הקוגניציות וההתנהגויות הקשורות בגופנו.

דימוי גוף מתהווה בשנות החיים הראשונות של התינוק באמצעות הקשר של התינוק עם האם והסביבה, כשהילד לומד את גבולות גופו ולהפריד את עצמו מהסביבה. הדימוי הגופני שלנו ממשיך ומתעצב במהלך חיינו כשידוע כי התקופה בה הוא טעון בקונפליקטים באופן החזק ביותר הינה גיל ההתבגרות.

הדימוי הגופני שלנו מהווה נדבך מרכזי וחשוב בדימוי העצמי שלנו. על כן עיסוק במראה החיצוני ובטיפוח באופן סביר נותן לנו הרגשה טובה, מהנה וגורם לנו להרגיש טוב לגבי עצמנו.

מיכל אופיר ויזל בריאיון לידיעות אחרונות על דימוי גוף, מודל יופי ומודל אחר להצלחה בעקבות הזכיה של נטע ברזילי באירוויזיון 

מתי הופך העיסוק במראה החיצוני לבעייתי? 

ניתן לתאר את העיסוק במראה החיצוני כרצף הנע בין הזנחה מצד אחד, המאפיין בעיקר מצבים של דיכאון בהם האדם חסר אנרגיה כבד ותשוש ואין לו די אנרגיה פנויה להשקיע במראה החיצוני שלו ובטיפוחו. לעתים לאנשים בדיכאון אין אף כוח לשמור על היגיינה אישית בסיסית והם אינם מתרחצים, מסרקים את שיערם ולא מחליפים בגדים.

מהצד השני ישנו עיסוק יתר במראה החיצוני, המאפיין בעיקר מצבים של הפרעות אכילה ודיסמורפיה (עיסוק מוגזם בפגמים חיצוניים דמיוניים או קטנים בהופעה החיצונית באופן שמביא למצוקה או לפגיעה בתפקוד).

במצבים אלו העיסוק במשקל או בפגמים הנו אובססיבי, פוגם באיכות החיים ואנשים אלו מגלים עיוות תפיסה לגבי גופם ומראם. למשל, בחורה אנורקטית העסוקה כל היום במשקל שלה במה היא אוכלת ועושה ספורט באופן אובססיבי ועל אף שהיא רזה מאוד היא תופסת עצמה כשמנה.

שני הקצוות הללו הינם בעייתיים ומשקפים בעצם סימפטום לבעיה חמורה יותר. העיסוק הפתולוגי במראה החיצוני מרמז לנו על בעיה בדימוי העצמי, תחושה של ערך עצמי נמוך ועל בעיות רגשיות נוספות.

למשל בהפרעות אכילה לכאורה הבעיה של הנערה האנורקטית היא עם אוכל, אך בפועל בבסיס ההפרעה עומדים קונפליקטים משמעותיים יותר של חשש מגדילה ומנפרדות, קושי עם המיניות, פחד לתפוס מקום ועוד. על כן, מאחר והבעיה היא רגשית גם הפתרון צריך להיות גם רגשי ולא רק ברמה הגופנית של שינוי אסתטי בלבד.

במקרים אלו מומלץ, עם כן לפנות לקבלת טיפול פסיכולוגי, מאחר והניסיון הקליני מלמד כי במרבית הפעמים בעיות אלו אינן נפתרות מאליהן, אלא רק מחמירות ומתרחבות לתחומים נוספים.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה