דימוי עצמי נמוך | תהליכי גיבוש וחיזוק - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


דימוי עצמי נמוך ותחושת עצמי - בניה, גיבוש, חיזוק

"יש לו ביטחון עצמי מופרז"; "הדימוי העצמי שלו פגוע"; "הוא לא מעריך את עצמו מספיק", הם משפטים שאנו נתקלים בהם בהזדמנויות רבות, אך לעיתים אנו אומרים אותם מבלי לדעת מה בדיוק פירושם או מה ההבדל בין המושגים השונים. 

במאמר זה ננסה להבין את ההבדלים בין המושגים וכן להגדיר כל אחד מהם. צוות הפסיכולוגים בקליניקה יישמח לענות על שאלות נוספות שלך בנוגע לנושא זה ובעיקר לשאלה איפה וכיצד זה מתבטא בחייך. ליצירת קשר עימנו.

קוהוט (פסיכואנליטיקאי שייסד את תיאורית 'פסיכולוגיית העצמי'), סבר כי המונח עצמי אינו ניתן להגדרה, אך הוא תיאר אותו כחוויה הכוללת של האדם ביחס לעצמו, או במילים אחרות: כל מה שאנחנו מתכוונים אליו כשאנחנו אומרים 'אני'.

 

נהו דימוי עצמי

דימוי עצמי הוא האופן שבו אנחנו מעריכים את ה'עצמי' הזה: מה אנחנו חושבים על עצמנו, על ההופעה החיצונית שלנו, על מעמדנו המשפחתי והחברתי. התפיסה שלנו את עצמנו ועמה הדימוי העצמי שלנו, מתפתחים מרגע לידתנו ועד לבגרות, כשבמהלך השנים מתבססת תחושת עצמי מגובשת ואחידה.

תחושת עצמי מגובשת עונה על השאלה מי אנחנו ומה אנחנו שווים, הנשארת יציבה גם לנוכח סיטואציות חיים שונות. למשל, החוויה של אדם המרגיש כי הוא ראוי ובעל ערך, תבוא לידי ביטוי גם כשהוא בעבודתו, גם בקרב בני משפחתו וגם כשיוצא למפגש עם אנשים חדשים שאינו מכיר.

 

התפתחות דימוי העצמי יציב ומגובש

לא כולנו מצליחים לפתח לאורך שנות הילדות וההתבגרות דימוי עצמי מגובש ויציב. כך למשל, אדם יכול להיות בעל דימוי עצמי גבוה מאד בתחום התעסוקתי, להרגיש ולדעת כי הוא איש מקצוע מעולה, אולם להיות בעל דימוי עצמי נמוך מאד בכל הקשור למישור הזוגי ולאמונה שלו ביכולתו להיות אהוב על בנות המין השני- דבר שיהווה קושי בלהכיר בנות זוג חדשות.
 

השפעה על חיי היום יום

פערים שכאלה יוצרים תנודות בחוויית העצמי שמשפיעות רגשית על האדם ועל האופן שבו הוא חווה את עצמו. דימוי עצמי מגובש ויציב נשמר לא רק מול אנשים שונים, אלא גם לנוכח מצבי חיים שונים. אדם שהדימוי העצמי שלו יציב ומגובש יצליח לשמר זאת גם למול ביקורת או חוויות דחייה מהסביבה.

כך למשל, אדם בעל דימוי עצמי יציב אשר יפוטר מעבודתו ירגיש בוודאי כעס, עצב, תסכול, אולם הערכתו את עצמו לא תתערער ובמהירה הוא יתחיל לחפש מקום עבודה חדש שידע להעריך את יכולתו וכישוריו.

לעומת זאת, אדם עם דימוי עצמי נמוך או לא יציב, יטה תמיד להשוות את עצמו לאחרים ולהרגיש נחות מולם. כאשר הוא יחווה כישלון, ביקורת או דחייה מצד הזולת, הוא לא רק ירגיש רע לגבי זה, אלא יחוש ממש שעולמו מתערער.

ניתן לראות זאת גם ביחסים זוגיים כמו שנראה בשיר 'בלעדייך אני חצי בן אדם, בלעדייך אני בעצם כלום'. בשיר מתבטאת במדוייק החוויה שללא אהבת בת זוגו, ללא אישור חיצוני, הערך העצמי של אותו בחור נמחק וכמו לא קיים.

מכאן, שהדימוי העצמי מלווה אותנו כל הזמן והוא משפיע על כל תחומי חיינו: בעבודה, בזוגיות, בהורות, במערכות יחסים חברתיות וגם כשאנחנו עם עצמנו. הדימוי העצמי מעצב את האופן שבו אנחנו תופסים ומבינים את החוויות שלנו, הוא משפיע על הרגשות ועל מצב הרוח שלנו וכן על יכולת ההתמודדות וההסתגלות שלנו לחיים. 

חיזוק הדימוי העצמי

אעפ"י שדימוי עצמי נרכש ומתעצב לאורך שנות ההתפתחות, הוא ניתן לשינוי ולחיזוק גם בבגרות ע"י טיפול פסיכולוגי הניתן על ידי פסיכולוג. במהלך הטיפול, המטפל והמטופל מכירים את נפשו של המטופל לעומק ולרוחב, מבינים את היסטוריית החיים שלו ויוצרים ביחד רצף המסביר כיצד נבנה העצמי, ממה התחזק ומה החליש אותו, אילו חוויות בנו אותו ואילו חוויות שברו אותו. טיפול כזה מסייע לאדם ליצור את אותה תחושת המשכיות, לכידות ואחידות בתחושת העצמי, אשר יכולה להישמר אחר כך לאורך זמן ולנוכח מצבים שונים.

נשמח לסייע לך בתהליך זה של חיזוק הדימוי העצמי, שיניב גם שיפור באיכות החיים שלך, החשובה לאין ערוך. פנה/י אלינו, בכל עת, לקביעת פגישה עם אחד מאנשי הצוות בקליניקה המומחים לטיפול בנושא הדימוי העצמי. צור קשר עימנו.

 
למאמרים נוספים:


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה