היפוכנדריה - פחד לא סביר ממחלות
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחון הפרעת היפוכונדריה

מהי היפוכונדריה?

אתם עסוקים כל הזמן בגוף שלכם? מפחדים כל הזמן לחלות, במיוחד במחלות קשות? מחפשים תסמינים למחלות כל הזמן? בטוחים שיש לכם סרטן, למרות שלא ראיתם אף רופא בתחום? הולכים כל הזמן לרופאים ומחפשים הוכחות למחלות, שאתם בטוחים שיש לכם? אם התשובה היא כן, ייתכן שאתם סובלים מהיפוכונדריה או חרדת מחלות.
 
אל תתביישו, אתם לא היחידים ויותר מזה אין סיבה לסבול מכך או לפגוע בתפקודכם היום - יומי ובאיכות חייכם. תוכלו לפנות אלינו בכל עת ולקבל מידע נוסף על שיטות הטיפול בקושי זה וכן להתייעץ עם איש מקצוע, וכן להגיע לאבחון מקיף ומדוייק עבורכם.
 

מתי זו הפרעה? כשהעוצמות גדולות מהרגיל ופוגמות בתפקוד היומ-יומי. היפוכונדריה הינו קושי רגשי, בו האדם חש בתסמינים גופניים, בלי שום קשר לממצא רפואי אובייקטיבי. כלומר, אף רופא לא אבחן מחלה אמיתית, או כאשר קיימת מחלה אמיתית אך ההתעסקות בה היא רבה מידי ומוגזמת.
 
היפוכונדריה קשורה גם לחרדות. אנשים אלו מאופיינים באובססיה (מחשבה שאינה מרפה) מפני מחלות וליקויים גופניים, אשר מלווים בפחד לא סביר ורב, לחלות, כאמור, בלי קשר למציאות עצמה.
 
המקור הלשוני של המושג היפוכונדריה הוא מיוונית: "היפו" = מתחת. "כונדרוס" = סחוס. מקור הכאב לפי הרפואה היוונית הוא בהפרעות באיברים אשר קרובים לסחוס הצלעות. אז התייחסו לכאבים שאינם מוסברים באזור הבטן.

קיראו על טיפול בהיפוכונדריה

חשוב לדעת כי אבחון נכון, מדוייק והיקפי נעשה על ידי איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, פסיכיאטר או פסיכולוג. כאמור, הבסיס לקושי זה נובע מחרדה או מצוקה נפשית אחרת. לכן, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חשש ממחלות וליקויים גופניים שונים הוא לא לפנות לרופאים מסוגים שונים אלא לפסיכיאטר או פסיכולוג בלבד.

הסיבות הנחשבות כבסיס להפרעת היפוכונדריה

  • תגובה רגשית / גופנית לטראומה נפשית ו/או התעללות בילדות והזנחה הורית.
  • שכיחות מחלות במשפחה או ידיעה על גנטיקה בעייתית, כאשר  מי שייפתח היפוכונדריה, עלול להיות בנוסף לאלה, גם עם חרדות ודאגות עוצמתיות.
  • פעילות רבה של מערכות הגוף (מערכת הלב, העכול, הנשימה), כשהאדם מרגיש את גופו יתר על המידה ומייחס לכך משמעות לא נכונה
  • הנחת היסוד של האדם שהוא חולה, למרות שאין קשר למציאות.  רוב האנשים, מניחים שהם בריאים ביסודם. זו גם הגנה פסיכולוגית: ("לי זה לא יקרה").

 

קיימות דרכים שונות להתמודד עם היפוכונדריה, אם אתם חשים כי החרדות האלו פוגעות בחייכם, מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכיאטר ולקבל סיוע מקצועי וטיפול מתאים.

אנו מזמינים אתכם להתקשר בכל עת, לשאול שאלות, להתייעץ עם אחד המומחים ולקבל הכוונה איך להקל על המצוקה ולחוש טוב יותר.

 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה