צריך לטפל גם במצב רוח מרומם? על היפומאניה וציקלותמיה
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפרעות מצב רוח: היפומאניה וציקלותמיה

קשיים רגשיים שונים מתאפיינים לא פעם בירידה חדה או עליה חדה במצב הרוח. לעיתים מצב רוח הוא המאפיין העיקרי של הקושי, ולעיתים מאפיין נלווה לקשיים אחרים, כמו למשל בהפרעות חרדה.

הפרעות מצב רוח או קשיים רגשיים הבאים לידי ביטוי בשינוי במצב הרוח, הם מצבים הממוקמים על פני ציר ארוך, עליו מופיעים מצבי רוח שונים: עצבות, שמחה, אושר, אדישות, רוממות רוח ועוד.

בדרך כלל, אנשים נמצאים היכן שהוא באמצעו של ציר זה, במקום המכונה מצב רוח מאוזן. לעומת זאת, ישנם אנשים המאובחנים כסובלים מקשיים נפשיים שונים, הנמצאים על אחד מהקצוות הללו או נעים באופן קיצוני זה מזה.

לרוב, אנו רגילים לשמוע על הקצה השלילי של הציר, כלומר מצב רוח ירוד מאוד, שמבטא קשיי דיכאון. אלא שגם הקצה השני מהווה קושי רגשי מובחן ומכונה מאניה.

מאניה, הוא מצב רגשי בו אדם חווה תקופות של התרוממות רוח, התלהבות, שעות רבות של תחושת אנרגיה אדירה, פעלתנות רבה באופן קיצוני ועד כדי סכנה גופנית ועוד. בדרך כלל, מצב מאני הוא חלק מקושי המכונה מאניה דיפרסיה, ושלאחריו מופיעה אפיזודה של דיכאון.

אלא שמלבד מצבי הקיצון הללו, מוכרים גם מצבים מתונים יותר המכונים היפומאניה וציקלותמיה. 

מהי היפומאניה

היפומאניה היא תחושה של התרוממות רוח והתלהבות אך בצורה מתונה יותר מאלו המוכרים בהתקפים המאניים.

אז מה בעצם כל כך נורא במצב רוח מרומם? ראשית חשוב להבין שמצב היפומאני מופיע במצבים שאינם תואמים את הנסיבות.

שנית, ישנם מאפיינים רבים נוספים למצב היפומאני שיש להם השלכות משמעותיות הן על תפקודו של האדם ועל עתידו והן השלכות על הסובבים אותו. בנוסף, לאחר אירוע היפומאני עלול להופיע מצב דיכאוני.

מלבד מצב רוח מרומם לאנשים במצב היפומאני ביטחון עצמי מופרז שלעיתים מלווה בתחושת גרנדיוזניות, הם נוטים להעריך יתר על המידה את היכולות שלהם ונתפסים כלפי חוץ כיומרנים.

יחד עם מיעוט שעות שינה, פזיזות, פעלתנות יתר ועוד, אנשים אלו נוטים לקבל החלטות באופן אימפולסיבי, ללא שיקול דעת או מתוך שיקול דעת מוטעה ולהשפיע בכך הן על עתידם והן על הסובבים אותם. כך למשל הימורים, קניות מופרזות, נהיגה מסוכנת, שימוש בסמים ואלכוהול או התנהגות מינית לא נאותה עלולים להיות תוצאה של מצב זה.

הפזיזות ההיפומאנית מתאפיינת גם בחוסר יכולת לחוש בסיכונים האפשריים ובלקיחת אחריות רבה יותר משיכולים לשאת וכן יש לה ביטויים התנהגותיים בולטים כמו דיבור לחוץ, מהיר ואסוציאטיבי (קופץ מנושא לנושא בלי להתחשב בבן השיחה).

כלפי חוץ אנשים אלו נחווים כשמחים, בעלי אנרגיה רבה, יצרתיים ופעלתנים שמחד כיף להיות לצידם, ומאידך אי נעימות בשל הנטייה להתקפי זעם, עצבנות או חוסר סבלנות כלפי הגבלות מצד החברה.     

מלבד מחשבות שווא וביטויים פסיכוטיים, כל הסימנים שפורטו מופיעים גם במצבי מאניה, אלא שהיפומאניה מאופיינת בביטוי מתון יותר של הסימנים ובמשך זמן קצר יותר וחמור פחות. יחד עם זאת, טיפול לא נכון או התעלמות עלולה להחמיר את מצבי ההיפומאניה לכדי מצבי מאניה או דיכאון.

בניגוד למאניה, היפומאניה הינו קושי נפשי שלא בהכרח יוביל מאוחר יותר לדיכאון. היפומאניה יכולה להיות חלק מהפרעה דו קוטבית, חלק מהפרעה פסיכוטית, להופיע לבד או להיות חלק ממה שמכונה ציקלותמיה.

על ציקלותמיה

ציקלותמיה מתוארת לא פעם כצורה הקלה יותר או הביטוי המתון יותר של מאניה דיפרסיה. למעשה, זוהי הפרעת מצב רוח המופיעה אופן כרוני. כמו במאניה דיפרסיה, גם בציקלותמיה ישנה תנועה בין שני מצבים קיצוניים הפוכים: היפומאניה או מאניה ודיסתימיה.

אנשים עם ציקלותמיה נוטים להסתגר מהחברה, אינם נהנים מפעילויות, מתפקדים באופן בינוני עד נמוך, ממעטים לדבר ומרבים בשינה. מחד הסימפטומים שהם מפגינים אינם חמורים דיים על מנת לאבחון אותם כסובלים מדיכאון מג'ורי, מאידך, הם חווים מצוקה לא פחותה ונדרשים לסיוע על מנת לשפר את איכות חייהם ולהפחית התנהגויות סיכון כשהם חווים היפומאניה. 

דרכי טיפול

טיפול בהיפומאניה פעמים רבות נעשה על ידי תרופות מייצבות מצב רוח, אותן תרופות בהם משתמשים לטיפול במאניה כגון ליתיום.

כאשר האדם מאובחן כסובל ממאניה דיפרסיה או ציקלותימיה, ישנה חשיבות מכרעת לשילוב טיפול פסיכולוגי מתאים.

הגישה הפסיכו דינמית רואה בהיפומאניה ביטוי לקשיים נפשיים והתנהגות המונעת ממנגנוני הגנה נוקשים. פעלתנות יתר למשל היא דרך להסיח את הדעת מהמצוקה והכאב, התלהבות והערכה עצמית מוגזמת הן דרכים להגן מפני תחושת חוסר האונים והיעדר התקווה.

טיפול פסיכולוגי הנבנה על אמון בין המטופל למטפל הינה דרך יעילה לאיתור התחושות שבבסיס ההתנהגות, איתור המחשבות על עצמי וכיצד הן משפיעות על ההתנהגות וכן לעבודה על שינוי ושיפור איכות החיים.

מודעות למצב היא חשובה, ההבנה שישנם תקופות בחיי המטופל שהוא פועל על פי שיקול דעת מוטעה ועלול לפגוע בעצמו ובאחרים היא קריטית על מנת למנוע הפסקת השימוש בתרופות ועל מנת לפנות לטיפול מתאים ולעזרה, כאשר הוא חש שהתנהגותו יוצאת משליטה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה