היפנוזה - שיטת טיפול בהיפנוזה פסיכולוגית
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול פסיכולוגי על ידי היפנוזה

כיצד היפנוזה יכולה לשמש ככלי טיפולי?

"טיק-טק, טיק-טק, טיק-טק, העיניים שלכם כבדות, אתם נכנסים עמוק יותר ויותר פנימה לעצמכם. אני אספור מ-10 ועד 1. כשאהיה במספר אחת, תהיו במצב של היפנוזה..." את הסיטואציה הזו רובנו ראינו בסרטים, אך איך זה עובד במציאות, מתי מומלץ לפנות לטיפול בהיפונזה? לאיזה סוגי בעיות טיפול זה מיועד?

היפנוזה היא כלי טיפולי המשמש להתמודדות עם קשיים שונים במהלך טיפולים שונים, למשל במהלך טיפול CBT.  מקור המונח הינו במילה ביוונית- "היפנוס" - כלומר שינה. באופן פשוט היפונזה משמעה מעבר של האדם, באופן מושכל, ממצבי הכרה ומודעות שונים למצבי הכרה ומודעות אחרים.

כאשר מדברים על היפונזה מתייחסים למושג ההשאה (סוגסטיה), הכוונה היא לשינוי מהותי במצב התודעה, כך שהאדם במצב ריכוז גבוה ועמוק ושאר הגירויים בסביבה מיטשטשים, על מנת להגביר את התודעה למצב הספציפי שאליו אנו רוצים להגיע. למעשה, היפנוזה היא מעין מצב תודעה שלישי בין ערות לשינה, כאשר היא מאופיינת בתחושת מתח פחותה יותר מאשר במצב ערות. חשוב להבין כי אין סכנה במצב זה - אדם אינו מאבד את הזיכרון או מאבד שליטה כפי שנהוג לחשוב ויכול לצאת מהמצב ההיפנוטי בכל זמן שהוא רוצה. 

מטרתו של השינוי בתודעה היאו ליצור מצב של פתיחות גדולה יותר של האדם לרעיונות חדשים ושונים, שבמצב רגיל היה מתקשה לקבל. פתיחות זו מאפשרת שינוי של אמונות, רעיונות, דעות וכדומה, המושרשים באדם ולעיתים הם בסיס הקושי הנפשי שלו. כמו כן, ניתן לשנות מצבי תפיסה ורגש, קוגניציה, תהליכים פיזיולוגיים וביניהם התנהגות מוטורית או התנהגות התמכרותית, וכן לסייע בהקלה על כאבים גופניים שונים.

יש כאלה שיתארו את השינוי במצב כשינוי הכרתי ויחושו כאילו אכן הם ישנים, ויש שיתארו את המצב כמצב עוררות רגיל, בו פשוט חשים רגועים, שלווים ומרוכזים יותר. מכאן, שכל אדם מגיב להיפונזה באופן שונה מחברו, ולכל אחד רגישות אחרת לשינוי היפנוטי.
 
בישראל, רק מי שקיבל הסמכה מטעם משרד הבריאות, רשאי לבצע תהליך של היפנוזה. כאמור, היפנוזה איננה תמיד שיטת טיפול כשלעצמה, אך איש מקצוע מיומן יכול לייעל ולשפר את תהליך האבחון והטיפול בבעיה גופנית או נפשית באמצעותה. היפנוזה בארץ יכולה להיעשות על ידי מטפל שהתמחה בנושא ומגיע מתחום הרפואה (פסיכיאטר, רופא, או רופא שיניים) או מתחום הפסיכולוגיה.

היפונזה כאמור משמשת ככלי טיפולי פסיכולוגי, והיא יכולה להופיע באופן משולב עם טיפול פסיכולוגי אחר או ככלי טיפולי יחידני. מטפל מיומן יכול להשתמש בהיפנוזה כדי לחזק את האבחון וההערכה שלו ויכול להשתמש בה כדי להשיג את מטרות הטיפול שהעמידו הוא והמטופל. כמובן, יש צורך בהסכמה ושיתוף פעולה מלאים מצד המטופל לשימוש בכלי זה. 

ניתן להיעזר בהיפנוזה למטרת טיפול בחרדה, דיכאון, גמילה מהרגלים, טיפול בבעיות פסיכוסומטיות, כלומר טיפול בסימנים גופניים של קשיים נפשיים שונים (תסמונת המעי הרגיז, כאבים כרונים או פיברומיאלגיה) ועוד.

בעבר היו מטפלים, אנשי בידור וגם שרלטנים לצערנו, שהשתמשו בהיפנוזה לצרכיהם, ומכאן גם צמח שם רע להיפנוזה והיא נתפסת לעיתים כמשהו מרתיע ומפחיד. היום, החוק אוסר על שימוש שרירותי בהיפנוזה ואנשי המקצוע בתחום מנסים להעלות חזרה את קרנה של השיטה כמסייעת בקשיים רגשיים שונים.

תוכלו לקרוא על הקשיים השונים בהם ניתן לטפל באמצעות היפונזה, במאמרים המקצועיים באתר. כמו כן, אנו זמינים עבורכם בכל עת, בטלפון או דרך טופס הפניה באתר, להתייעצות, מענה על שאלות, קביעת אבחון על ידי אנשי המקצוע בקליניקה וכן לשם התאמת הטיפול והמטפל המתאימים ביותר עבורכם, ועבור הקושי אותו אתם חווים. התקשרו אלינו בכל עת ונשמח לסייע.

אולי יעניין אותך לקרוא על: 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה