הכנה רגשית של ילדים לחזרה למסגרת הגן - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הכנה רגשית של ילדים לחזרה למסגרת הגן

הורים רבים החליטו שהם עדיין ממתינים ולא שולחים למסגרות, בין אם בשל חשש או היסוס ובין אם מסיבות אחרות. החזרה לשגרה היא קשה הן עבור מי שהחליט לחזור למסגרות והן עבור מי שהחליט להמשיך להישאר בבית. וזה בסדר. 

השינויים בתקופת משבר הקורונה היו גדולים, אולי אף מהירים מידיי לתפיסה והבנה וודאי של ילדים. השגרה הברורה, סדר החיים הקבוע, התערער לו בערב אחד ופתאום מצאנו עצמנו מסתגלים לשגרה חדשה, מוצפת בחדשות משתנות, בפחדים, חלקם ממשיים, חלקם פחות, זמן רצוף ואינטנסיבי עם היקרים לנו.

ועד שהתרגלנו לסדר היום החדש, בבית, שאמור היה לשמור עלינו, השגרה שכל כך חיכינו לה חוזרת לאיטה ותופסת אותנו שוב לא מוכנים.

לא מעט הורים מרגישים שהם זקוקים לעוד זמן, להכנה ולהתכוונות. גם מבוגרים וגם ילדים, זקוקים להכנה כלשהי, בעיקר כשמדובר בשינויים משמעותיים, כך למשל בעת מעבר דירה, מעבר לביהס חדש ואפילו חזרה לגן או לעבודה אחרי תקופה משמעותית בבית.

אז רגע לפני שאתם מחליטים כן לצלול למים העמוקים, קחו את הזמן גם להסביר לילדים איך חוזרים למסגרות, זמן לעצמכם וזמן שיאפשר את ההסתגלות שאתם זקוקים לה. כאשר החלטתם שאתם מחזירים את הילדים למסגרות חשוב להתייחס לכמה עקרונות חשובים.

 

איך תכינו את ילדיכם לחזור לגן?

1. ציפיות מציאותיות - ראשית עלינו לזכור שהציפיות מילדים בגילי גן לשמור על הנחיות כמו להיפרד מההורים בשער ולשמור מרחק מהחברים ומהגננת, הן בעיקרן לא מותאמות לגילם. מרבית הילדים יצליחו לעשות זאת רק באופן חלקי, וחשוב שנזכור זאת, ולהימנע ככל האפשר מהפניית כעס או לחץ כלפיהם.

2. הכנה מראש - לא לחכות לרגע האחרון. רצוי כבר ליידע את הילדים לקראת חזרתם לגן, לברר כיצד הם חשים לקראת החזרה, ולתמוך בכל רגש שיתעורר. יש ילדים שלא ירצו לחזור לגן, אפשר להבין זאת ולא רק לשכנע ש"יהיה כיף".

3. מתן הסבר - לאחר שהסברו לילדים ארוכות על נגיף הקורונה, על הסיבות שאנחנו לא פוגשים חברים ומשפחה, ועל שטיפות ידיים ממושכות החזרה לגן יכולה להיחוות כמסוכנת. עלינו להסביר מדוע כעת אפשרי לחזור לגן, וזאת על מנת לספק תחושת ביטחון והגנה. ניתן לומר שמאחר ונשמרנו ונשארנו בבית, הצלחנו להחליש את נגיף הקורונה. כרגע פחות אנשים נדבקים בקורונה, ולכן אנחנו יכולים לחזור לגן. אם נסביר לילדים את הסיבה לחזרה לגן, נסייע להם לחוש בטוחים יותר.

4 מה בדיוק הולך להיות? החזרה לגן טומנת בחובה חוסר וודאות והתמודדות עם שינויים רבים בו זמנית. על מנת ליצור תחושת ביטחון נספר לילדים כיצד יתנהל הבוקר ומהלך היום בגן, לדוגמא: כדאי לספר שנצטרך למדוד חום מידי בוקר על מנת לוודא שאכן הילד חולה, נספר לילד שהפרידה מההורה תתרחש בשער הגן, מאחר וההורה לא יוכל ללוות אותו לתוך הגן. נכין את הילד לכך שהגננות והסייעות יחבשו מסכות על הפנים, הן לא תוכלנה לחבק ולנשק למרות שהן תשמחנה לעשות זאת, נסביר שרק מחצית מילדי הגן יגיעו, נכין את הילדים לכך שייתכן ולא יוכלו לצאת לשחק בחצר וכו'. העיקרון הוא פשוט - כאשר אירועי היום צפויים יותר, הם תורמים לתחושת הביטחון והמוגנות שלנו ושל הילדים.

 

אם הניסיון לחזור לשגרה העלה קשיים, אם הילדים חוששים או מביעים התנגדות שאינה עוברת, פנו לייעוץ ממוקד, אפשר גם אונליין, כדי לעזור לכם ולידיכם לצלוח את המעבר הזה ביתר קלות

לעוד מידע בנושא הקורונה כנסו למאמר הבא

 

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה