הפרעה פוסט-טראומטית - תסמינים ודרכי טיפול
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מהי הפרעה פוסט-טראומטית ודרכי הטיפול בה

   29/03/2020 22:27

טיפול בPTSD

הפרעה פוסט-טראומטית, PTSD, אשר נמנית על אחת מהפרעות החרדה, הינה הפרעה יוצאת דופן מבין ההפרעות הנפשיות.

על פי רוב, לשם אבחון בעיה איננו נדרשים לשאלה מהו הדבר אשר גרם לה. מה גם שבאשר למרבית הבעיות הנפשיות, אין לנו תשובה חד משמעית בנושא.

הפרעת פוסט-טראומה ייחודית בכך שאנו מזהים כי חוויה מסוימת שהאדם עבר הייתה כה טראומטית עבורו, שהיא זו שגרמה לסימפטומים מהם הוא סובל כיום.

אם חווית ארוע כזה שממשיך להשפיע עליך גם ימים לאחר שחלף, פנה עוד היום לקבלת סיוע מקצועי על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר, שיסייעו לך בהקלה על הסבל, והתגברות נאותה על הארוע.

קיראו אודות תגובה פוסט טראומטית

לשיחה אישית עם איש צוות חייג/י- 03-6413483

תסמינים

ברוב המקרים, החוויה הטראומטית המקורית הייתה מעורבת בתחושת פחד אדירה של האדם, לחייו ושלמות גופו או לחיי אדם אחר. הסובל מ-PTSD ממשיך מדי יום לחוות את החוויה הטראומטית, כאילו היא עדיין מתרחשת. הפחד והסבל של אז ממשיכים להיות מנת חלקו גם היום. במקביל, ההפרעה מלווה במצוקה ופגיעה תפקודית משמעותית

עקב כך חשוב להכיר את תסמיני ההפרעה, ולהיות מסוגלים לזהותם אצלנו ואצל הסובבים אותנו. זאת בייחוד לאור העובדה, כי טיפול פסיכולוגי יכול להיות יעיל מאוד בטיפול בהפרעה, בעיקר כאשר הוא נערך מוקדם.

הסימפטומים ב- PTSD יכולים להיות מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות:

  • חוויה חוזרת ונשנית של הטראומה - האדם חווה שוב ושוב את הזיכרונות הטראומטיים כפלשבקים במשך היום או כסיוטי- לילה. הזיכרונות נחווים כמלאי עוצמה וחיות- כמו סרט המשדר שוב ושוב את הזיכרון הטראומטי כפי שהיה ברגע ההתרחשות.

    עם חשיפה לגירוי המקושר לטראומה, האדם מגיב במצוקה גדולה, ממש כאילו הטראומה מתרחשת בשנית. אצל ילדים שחוו טראומה, החוויה החוזרת באה לידי ביטוי באופן המשחק שלהם- הילד משחק שוב ושוב, באופן נוקשה, את הסצנה של הזיכרון הטראומטי.

 

 
  • הימנעות והקהיה - האדם נמנע ממקומות, חפצים ואף שימוש במילים שהפכו עבורו מקושרים לטראומה. ההימנעות יכולה להיות מאסיבית: לדוגמא, האדם יתנגד לבקר במקום מסוים, ומוכן לנסוע בדרך אחרת ארוכה בהרבה או לחילופין לבטל את הנסיעה כולה, רק לשם ההימנעות מהמקום המקושר לטראומה.

    מעבר להימנעות הפיזית, האדם נמנע גם ממחשבות על הטראומה ומשיחה עליה. הוא כמו מנסה להתנתק מכל אשר מזכיר לו את האירוע הקשה, ולכך יש מחיר: האדם הופך קהה רגשית, מתקשה לחוות ולהפגין רגשות חיוביים כמו שמחה ואהבה. תחומי העניין שלו מצטמצמים, והוא חש זר ומנוכר מאנשים הסובבים אותו. הוא נמנע מלחשוב על העתיד ולדבר עליו.     
  • עוררות פיזית מוגברת - העוררות הפיזית מתבטאת בקשיי שינה, תגובת בהלה מוגזמת לרעשים בסביבה ותנועות פתאומיות, תחושת דריכות תמידית, קשיי ריכוז ולמידה, התקפי כעס ועצבנות על הסובבים. סימפטומים נוספים כוללים תחושות בושה ואשמה, תלונות על כאבים גופניים, תחושות של חוסר אונים וחוסר תקווה ופגיעה בקשרים בין-אישיים. 
     

דרכי טיפול

 בשנים האחרונות פותחו טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות לטיפול בהפרעה- פוסט טראומטיות, שנמצאו במחקרים כיעילות במיוחד בטיפול בהפרעה. עיקר הטיפול הוא עיבוד החוויה הטראומטית באופנים שונים.

תהליך מקובל בטיפול הוא ביצוע שיטתי של חשיפה מדומיינת, ולעתים גם חשיפה מציאותית, לגירויים הקשורים לטראומה. החשיפה נעשית באופן הדרגתי, מתוך הסכמה של המטופל ובמסגרת קשר טיפולי תומך. עם ביצוע החשיפות, הגירויים הופכים פחות מפחידים עבור המטופל. הוא לומד להכיר את הפחד שהוא מרגיש, ומשיב לעצמו את תחושת השליטה בחייו, שאבדה לו עקב הטראומה. חשיפה ממושכת זו ידועה בשם המקצועי Prolonged Exposure – שיטתה של עדנה פואה.

בנוסף מתרחש תהליך של "הבניה מחדש" של מחשבות ואמונות של המטופל הקשורות לטראומה. בצורת טיפול קוגניטיבי התנהגותי מזהים אמונות ומחשבות אוטומאטיות המתעוררות אל מול הגירויים המקושרים לטראומה, וגורמות לסימפטומים. למחשבות האוטומאטיות שזוהו מציעים אופני מחשבה חלופיים, מציאותיים ואופטימיים יותר.

בקליניקה צוות המומחה בטיפול בהפרעות חרדה בשיטה הקוגנטיבית התנהגותית, המעניק טיפול אמין, מקצועי אדיב ודיסקרטי למטופליו. פנה אלינו בכל עת ונשמח לסייע


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה