הפרעות פסיכוסומטיות - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


בעיות פסיכוסומטיות

את רז (שם בדוי) בת ה-23 פגשתי לראשונה לפני שלושה חודשים. היא הגיעה אלי בהמלצת הרופאה שטיפלה בכאבי הראש העזים שמהם סבלה ולאחר שסדרה ארוכה של בדיקות לא העלו כל ממצא רפואי שיסביר את התופעה. רז סיפרה שהכאבים מופיעים בתדירות של אחת ליומיים - שלושה, תמיד בבת אחת ולרוב בשעות אחר הצהריים, כמעט שעמידים בפני משככי כאבים, הם מפריעים לה בלימודיה באוניברסיטה, בעבודה ובבילויים חברתיים. הוריה של רז היו כמובן מודאגים מאד, והיא הרגישה שהמשפחה כולה סובלת איתה.

בהנתן הבירור הרפואי המקיף שעברה רז, הועלתה האפשרות שהכאבים מהם היא סובלת הם פסיכוסומטיים.

מצבים פסיכוסומאטיים (או פסיכו-פיזיולוגיים, כפי שהם נקראים לפעמים) הם כאלה שבהם מתבטאים קושי או מצוקה רגשיים, בעיקר לחץ נפשי באמצעות הגוף. קושי בלתי - מדובר (ולרוב גם לא מודע) של האדם מתורגם לביטוי גופני כמו יתר לחץ דם, תסמונת המעי הרגיז, דרמטיטיס אטופית וכן – גם כאב.

היכנס/י לפורום להתייעצות עם מומחה 24 שעות ביממה

שיטות ההתמודדות וטיפול

ענף הפסיכולוגיה הרפואית עוסק רבות בתופעות פסיכוסומטיות ומציע גישות שונות לטיפול בהן. במקרה של רז, לאחר שהגדרתי יחד איתה את מטרת הטיפול - צמצום משמעותי של הכאב, אולי עד להעלמתו, התחלנו יחד במעקב אחריו לאורך השבוע על מנת ללמוד לאילו אירועים בחייה הוא מתקשר. לוח הזמנים של רז היה צפוף מאד וכלל התחייבויות לימודיות וחברתיות רבות. גילינו שכאבי הראש מגיעים לשיאם לקראת ימים עמוסים או מלחיצים במיוחד. רז ואני דיברנו על המתח שהיא עשויה לחוש בימים כאלה ועל האפשרות שהמתח הנפשי הזה מתבטא בצורה של כאבים. ניכר היה שכבר הדיבור על המתח, ההכרה בו, הבנתו והמשגתו כתופעה שיש בה הגיון – הביאו להקלה מה בכאבים. אבל זו היתה רק ההתחלה.

בשלב הבא התחלנו להכיר ולתרגל שיטות שונות שמטרתן שחרור מתחים. רז למדה לזהות אירועים שיש להם "פוטנציאל לחץ" גבוה עבורה. היא תרגלה נשימות איטיות ומרגיעות וטכניקות להרפיית שרירים.

בחן את עצמך - התמודדות עם מצבי לחץ
בחן את עצמך - האם את/ה סובל מדאגות בלתי נשלטות?

מספר פגישות הוקדשו לטיפול באמצעות היפנוזה במטרה להפחית את העול שלקח על עצמו הגוף בנשיאת הלחץ הפסיכולוגי. מחוץ לשעות הקבועות פינתה לעצמה רז דקות אחדות פעמיים ביום לביצוע התרגילים האלה וסיפרה על שחרור נוסף במתח ושיפור בתחושותיה הגופניות.
 

במקביל, שוחחנו על המקורות השונים ללחצים בחייה ועל המנגנונים המחשבתיים שמעצימים אותם - כלי טיפולי מעולם הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי. גילינו את המחשבות האוטומטיות שעולות אצלה סביב אתגרים שונים כגון מבחן או משמרת קשה בעבודה, והתחלנו לאתגר אותן יחד. רז הלכה וסיגלה סט של מחשבות חיוביות שעזרו לה להרגיש חזקה ורגועה יותר גם בתקופות התובעניות יותר בחייה ולהפחית את רמת החרדה. כשסיימנו תיארה רז ירידה משמעותית בתכיפות הכאבים ובעוצמתם.

הדרכים להתמודדות עם תופעות פסיכוסומטיות משתנה ממטופל למטופל, אך תמיד נגיע להיכרות קרובה יותר עם מערכת היחסים המרתקת שבין הגוף לנפש. כך מתאפשר ניהול טוב יותר של שניהם ועם זאת התמודדות טובה ומשוחררת מסימפטומים.

במרכז ד"ר טל יסייעו לך לזהות ולטפל בסימפטומים ובהשפעות הקושי שאת/ה חווה. צוות הקליניקה המיומן והמנוסה יישמח לכוון אותך ולייעץ לך על הטיפול המתאים ביותר עבורך.  


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה