הפרעת אישיות - אבחון וטיפול במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפרעת אישיות - מהי?

בכדי לענות על השאלה מהי הפרעת אישיות יש לענות על שאלה מקדימה אחרת - מהי בכלל אישיות? הגדרות רבות שונות ניתנו למושג זה, פילוסופיות, חינוכיות ופסיכולוגיות כאחד.

על פי אחת מהן, אישיות מוגדרת כ"דפוס מיוחד במינו של התנהגויות ותכונות שמאפיינות את האדם". אירועים בחיינו, הזדמנויות שניכרות בדרך, דרישות ומגבלות משפיעים על ההסתגלות המוצלחת שלנו לעולם.

התכונות, מאפייני האישיות וסגנונות ההתמודדות של האדם עם לחצים שונים ועם סביבתו, הם דפוסים המתהווים בילדות, מתעצבים בראשית גיל ההתבגרות ומתקבעים כבר במהלך גיל ההתבגרות או בבגרות המוקדמת. דפוסים אלו הם שמרכיבים את אישיותו של האדם.

סובל/ת אך לא יודע/ת למה? צלצל/י אלינו: 03-6413483

מהי הפרעת אישיות אם כן? הפרעת אישיות דנה באותם דפוסי אישיות, אך כאלה המקשים על תפקודו של האדם.


לרוב, בעלי הפרעות אישיות גיבשו במהלך הילדות וההתבגרות שלהם תכונות אישיות בלתי גמישות ודפוסי התנהגות בלתי מסתגלים  שאינם מאפשרים להם למלא אחד או כמה מהתפקידים שדורשת החברה.
 
קשיים רבים מלווים אנשים הסובלים מהפרעת אישיות, אשר לא פעם משפיעים גם על סביבתם. לרוב, התנהגותם נצפית על ידי אחרים כמבלבלת, מרגיזה, מוזרה ובלתי צפויה, אך חשוב מכך היא גורמת לאדם עצמו סבל ומצוקה.

לא כל תכונה אשר נתפסת כשונה ומוזרה ולא כל קושי להסתגל למצב כלשהו בחיים מעידים על הפרעת אישיות. ההבדל הוא במידת הביטוי של התכונה, במידת הקיצוניות שלה וכן במידה בה היא פוגעת באיכות החיים. למעשה, סביר שכל אדם ימצא בעצמו קווי אופי המזכירים הפרעת אישיות כזו או אחרת, אך אין בהם כדי להעיד על קיומה. כך למשל, ברור שישנם מצבים בהם נחשוש מכך שמישהו יפגע בנו, יחד עם זאת, כאשר חשש זה הוא במרכז מחשבותיו של האדם, עולה בכל סיטואציה, מניע אותו ואת התנהגותו האדם הופך לבלתי מסתגל. 

הפרעת אישיות איננה בעיה ביולוגית, מוחית ובעיקר איננה מחלת נפש. דפוסי אישיות בלתי מסתגלים פעמים רבות נובעים מקשיים שנחוו במהלך הילדות, אירועי עבר טראומטיים או מציאות חיים לא פשוטה. אלו עלולים ליצור קושי בהתמודדות עם חוויות יום יומית כמו עבודה מול מנהלים או עמיתים לעבודה, התנהלות בחברה, יצירת מערכת זוגית וכן הורות.
   
עוד על ההבדל בין מחלת נפש לבין הפרעת אישיות

אבחון הפרעות אישיות

אנשי מקצוע המאבחנים הפרעות אישיות שמים את עיקר תשומת הלב לבחינה האם ההתנסות הפנימית של האדם וההתנהגותו שונים מהציפיות של החברה, אם בתחום הבין אישי, אם בדפוסי המחשבות או בתחושות ואם ביכולת לשלוט בדחפים. כמו כן, אנשי מקצוע שמים דגש על המידה בה אותם דפוסים גורמים למצוקה של האדם ולסבל בחיי היום יום שלו, למשל בהקשר התעסוקתי או בהקשר החברתי.
 

לקריאה מורחבת בנושא: הפרעת אישיות אנטי סוציאלית

ישנם מאפיינים שונים  של הפרעות אישיות. ישנם אנשים המתאפיינים בהתנהגות של הימנעות וסובלים בעיקר מתחושת חוסר ביטחון או תחושות חרדה.

לקריאה מורחבת בנושא: הפרעת אישיות נמנעת

אחרים חשים מצוקה בשל חוסר האמון שלהם אנשים, לכן גם מוצאים עצמם בודדים ומרוחקים מחברה, ויש המתאפיינים בעיקר ברגישות רבה, הפכפכות ונטיה לאימפולסיביות.

לקריאה מורחבת בנושא: הפרעת אישיות גבולית

טיפול בהפרעות אישיות

לא פשוט לשנות דפוסי אישיות. כל אדם יחוש קושי רב כאשר ינסה לשנות דפוס התנהגות אחד ממנו אינו מרוצה. קשה מכך, הוא הניסיון לעשות זאת לבד, אך אין זה אומר שהשינוי הוא בלתי אפשרי.

עבודה משותפת של אדם הרוצה בשינוי, יחד עם איש מקצוע, המבין ללבו מחד, ומאידך בעל ניסיון בדרכים בהם ניתן להתגבר על הקשיים – היא המומלצת ביותר.

אחד מהשלבים החשובים בטיפול היא ההבנה כי נדרשת עבודה מאומצת משותפת וכי המצוקה אינה נובעת רק מחרדה, דיכאון או סביבה לא תומכת, אלא מדפוס פנימי המשפיע על רבדים רבים בעולמו של האדם.

מגוון הטיפולים השונים שהתפתחו בשנים האחרונות, הביאו לתובנות חדשות ויעילות יותר בטיפול בהפרעות אישיות.

מתענייין איזה טיפול הכי מתאים עבורך? סובל אך לא יודע למה? מעוניין לשפר את איכות חייך? לשם כך אנו כאן.

בקליניקה ישנם אנשי מקצוע מגוונים, עם ניסיון בסיוע לסוגים שונים של אנשים לוסוגי אישיות שונים. התקשר/י אלינו בכל עת ונשמח לסייע: 03-6413483


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה