הפרעת אישיות תלותית - טיפול במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


כל מה שצריך לדעת על הפרעת אישיות תלותית

שירי אהבה רבים מכילים פעמים רבות ביטויים של כאב אחרי עזיבה, פחד מפני נטישה, הצהרות של "אין לי כלום בלעדייך". לא פעם הם מבטאים כאב נפשי רגעי חולף ונורמלי, אשר רבים מאיתנו מזדהים איתו. אולם עבור אחרים התלות באדם אחר היא מציאות יומיומית. 

מהי אישיות תלותית?

אישיות תלותית (Dependent Personality Disorder) שייכת ל"אשכול החרדה" וכ-5% מן האוכלוסייה סובלים מדפוס אישיות זה, ללא הבדל בין המינים.

התסמין הבולט ביותר באישיות תלותית הוא באופן פרדוקסלי חרדה עמוקה הקשורה לפיתוח יחסים קרובים עם הזולת, שכן כל קירבה מהווה פוטנציאל לפרידה ולנטישה.

אדם המאופיין באישיות תלותית סובל מחרדה, מתחושה של חוסר אונים ופאסיביות, וכאשר יהיה בקשר קרוב עם אדם אחר ישליך עליו את כל יהבו ויהפוך את הקשר עימו לטעם לחייו.

אנשים אלה נוטים לתפוס את האנשים הקרובים אליהם כסיבה העיקרית לקיומם, זאת משום שאינם רואים את עצמם כמסוגלים להסתדר לבד או כראויים לחיים משמעותיים משל עצמם.

תפיסות אלה גורמות לאדם התלותי לסבול מחרדת נטישה עצומה, העלולה להביא אותו לכך שהוא מוכן לפגוע באופן משמעותי באיכות חייו ובעצמאותו על מנת להשאיר בחייו את האנשים הקרובים אליו, בהם הוא תלוי.

בין המאפיינים המשמעותיים ביותר של אישיות תלותית הן תפיסותיו ואמונותיו של האדם המנחות אותו בהתנהגותו. אדם זה מחזיק במספר אמונות שגויות  - כלפי אחרים, כלפי עצמו וכלפי קשרים בין אישיים בחייו.

חייגו לשיחה עם מטפל מיומן: 03-6413483

 אמונה כלפי אחרים

האדם התלותי מאמין כי אנשים אחרים הינם חזקים יותר, אחראים יותר, מוכשרים יותר, מעניינים יותר, חכמים יותר – ועל כן, מסוגלים הרבה יותר ממנו להעניק תחושה של ביטחון ותמיכה.

כתוצאה מכך, הוא יתחמק ממצבים הדורשים ממנו לקיחת אחריות ויעדיף להעביר את השליטה במצב לאדם אחר – כשהוא נעזר בכל ראיה אפשרית, מן העבר או ההווה, לחוסר המסוגלות האישית שלו ולכוחותיהם יוצאי הדופן של אחרים.

במידה מסויימת, בעלי אישיות תלותית שואבים את כוחם מן האנשים האחרים בחייהם.

אמונה כלפי העצמי

האדם התלותי נוטה להאמין, לרוב ללא הוכחות של ממש, שהוא עצמו חסר אונים וכישורים להתמודד עם העולם הקר באופן עצמאי. בשל כך, הוא יעדיף להעביר את האחריות על חייו שלו לאנשים אחרים, כמו קרובי משפחה, בני זוג וחברים קרובים.

האדם התלותי ממעט לפתח שאיפות וציפיות אישיות, מתוך אמונה כי הוא נעדר נתונים העשויים לסייע לו להגשימם. בתוך מערכות יחסים, האדם התלותי יעשה כמיטב יכולתו להתעלם או להכחיש את צרכיו האישיים או את ייחודיותו, ולנסות למלא את צרכי בן זוגו ככל הניתן.

באינטראקציות זוגיות הוא נוטה להיות צייתן, כנוע ומכיר תודה, לרוב תוך הדחקה קבועה של רגשותיו האמיתיים, ומנסה להימנע מרגשות שליליים ככל יכולתו, ובפרט מכעס ומתוקפנות גלויה – הן של אחרים והן של עצמו.
 

כתוצאה מהתנהגותו ההגנתית והמאוימת, האדם התלותי חי מתוך מודעות מופחתת לעצמו ולסביבתו.

הוא מגביל את יכולותיו התפקודיות בכל מקרה של סיכוי לקונפליקט, ויוצר "נבואה שמגשימה את עצמה"; הוא מצליח להוכיח, לעצמו ולאחרים, שהוא באמת נעדר כישורים או יכולות להצליח.  

לקריאה נוספת בנושא: הפרעת אישיות גבולית
הקליקו למידע נוסף בנושא: הפרעת אישיות נרקיסיסטית
בעיות בזוגיות? היכנסו לקבלת כל המידע בנושא טיפול זוגי

אמונה לגבי קשרים בין-אישיים

אדם עם דפוס אישיות תלותי חווה את הקשרים הבין-אישיים בחייו כתנאי העיקרי להישרדותו. על מנת ליצור ולשמר קשרים קרובים הוא מוכן לשלם מחירים רגשיים משמעותיים, לעמוד בכל תנאי מתוך עמדה מעריצה, נטולת ספק ונאמנה לאדם האהוב.

באופן אירוני, במהלך ניהול הזוגיות המשותפת האדם התלותי עשוי לגלות שעל מנת לתמוך בבן זוגו הוא חושף כוחות וכישורים יוצאי דופן מצידו, אך האמונה המוטעית בה הוא מחזיק תגרום לו להאמין כי כוחות אלה נובעים מכוחו של בן הזוג ואינם מייצגים אותו עצמו. 

למרבה הצער, לעתים קרובות אנשים תלותיים עשויים להיקשר דווקא לאנשים בודדים, נוקשים ובלתי צפויים, בשל מוכנותם לקבל על עצמם כל תנאי לקשר ובשל סובלנותם הבלתי נגמרת כלפי התנהגות שלילית.

למעשה, במקרה של התנהגות פוגענית מצד בן הזוג, בעלי אישיות תלותית נוטים להאשים בכך את עצמם ולנסות למנוע הישנות התנהגות כזו בעזרת התעלמות חזקה יותר מצרכיהם ורצונותיהם האישיים. במקרה של בן זוג אנוכי ונוקשה, ההתעלמות הזו תחוזק ע"י בן הזוג.

כפי שאפשר לדמיין, אנשים עם דפוסי אישיות תלותית נוטים להיות מעורבים יותר במערכות יחסים חד צדדיות, מתעללות ופוגעניות.

על אף הקושי הרב להתמודד במערכות יחסים, זוגיות ולא זוגיות, הרי שבעבודה עמוקה עם פסיכולוג אפשר לצאת ממעגל קסמים זה, להשיב למטופל תחושת ביטחון עצמי ולהפחית את תחושות התלות.

הפסיכולוגים ואנשי הטיפול שלנו בקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל יישמחו לסייע בכך.

 

צור קשר ונשמח לסייע! | פגישת אבחון ראשונית

היכנסו לפורום של ד"ר טל לייעוץ חינם עם מיטב המומחים
 

למידע נוסף:


סרטונים בנושא
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה