הפרעת אישיות נרקסיסטית, נרקיסיזם - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפרעת אישיות נרקסיסטית ונרקיסיזם

במיתולוגיה היוונית מפורסם הסיפור על נרקיסוס, שהסתכל בבבואתו במים והתאהב עד כלות במה שהוא ראה - בו עצמו. הוא היה כה מאוהב בעצמו ובמראהו עד כי לא יכל לזוז משם. זהו אמנם סיפור מיתולוגי אגדי, אך גם בעל אחיזה במציאות, על שמו קרויה האישיות הנרקיסיסטית (Narcissistic personality disorder). 


המאופיינים באישיות זו סובלים מתחושה מוגזמת של חשיבות עצמית, מתחושת גדלות - "גרנדיוזיות", מהתעסקות יתרה בניסיון לזכות בהערצה ומהיעדר אמפטיה לרגשות הזולת.

הרבה פעמים הם מצטיירים כאנשים שמרוכזים אך ורק בעצמם, ממש כאילו הם מאוהבים בעצמם, מפזרים לכל עבר את ההצלחות והיכולות הגבוהות שלהם ומאמינים כי רק בני אדם כמוהם יכולים להבין אותם ורק איתם עליהם להתרועע.

אנשים כאלה אכן יכולים להיות אינטליגנטיים או מוכשרים בתחומים מסויימים, ככל אדם אחר. אולם תחושת הגדלות שלהם, הנתפסת כאגואיזם קיצוני בעיני אחרים, מבריחה מהם כל אפשרות לקשר אנושי. מסיבה זו הם לא מסוגלים לנהל מערכות יחסים אישיות, חברתיות או רומנטיות. חלקם מתקשים גם לנהל מערכת יחסים של עובד-מעביד, שכן הם בטוחים שאין מי שעושה את העבודה יותר טוב מהם ולא מסוגלים לשמוע נימה של ביקורת.

האישיות נרקיסיסטית - מה מתחת למעטה?

למעשה, כל ילד מתחיל את ההתפתחות התקינה שלו עם הרגשה וחשיבה נרקיסיסטית, כשהוא רואה את עצמו כמרכז העולם, את העולם כמי שאמור לשרת אותו והוא מתקשה לראות את נקודת המבט של האחר. במהלך ההתפתחות, אנחנו מתנתקים לאט לאט מדרך החשיבה הנרקיסיסטית, ומבינים שיש בחוץ עולם שאינו קשור רק בנו, שצריך להתחשב בו ולהיות ביחסי גומלין איתו. במקרים קיצוניים יכולת זו אינה נרכשת ואז עלולה להתפתח אישיות בעלת קווים נרקיסיסטים.

חוקרים וקלינאים סבורים כי מתחת לחזות הסנובית והמתנשאת של הסובלים מאישיות זו, מסתתרת למעשה אישיות שהיא חסרת הערכה עצמית, שברירית ופגיעה. באופן שהוא פרדוקסלי, הסובלים מאישיות נרקיסיסטית מבטאים את היעדר הביטחון העצמי שלהם דווקא בהחצנה עצמית, כשהם עסוקים כל הזמן במה שאחרים חושבים עליהם, מראים צורך עז בהערצה, טרודים בהזיות על הישגים יוצאי דופן ורגישים מאוד לביקורת.

מאפיינים של אישיות נרקיסיסטית:

 • בעל תחושת חשיבות עצמית גרנדיוזית. מגזים בהישגיו וביכולותיו ומפגין ציפייה שיכירו בו כ"מורם מעם" באופן אוטומטי.
   
 • עסוק בפנטזיות של הצלחה בלתי מוגבלת, כוח, הברקה, יופי או אהבה אידיאלית.
   
 • בעל תחושה מתמדת של "מגיע לי", שנראית לאחרים כמוגזמת ובלתי סבירה בעליל, אך לא בעיניו.
 • בעל תחושת ייחודיות שיכולה להיות מובנת רק למי שחולק עמו את אותה ייחודיות.
   
 • בעל צורך בלתי פוסק להתפעלות והערצה מוגזמים, לקבלת יחס מיוחד ולהיענות מצד הסובבים אותו לכל ציפיותיו.
   
 • נטייה לאדישות ולניצול אחרים על מנת להשיג את מטרותיו וכן על מנת להפגין שליטה, יוקרה ועליונות.
   
 • היעדר אמפתיה וחוסר יכולת להבין את נקודת מבטו של האחר.
   
 • נפוץ לראות אצלו ביטויי קנאה באחרים וכן אמונה כי אחרים מקנאים בו.
   
 • מבטא התנהגות שחצנית, אגואיסטית ויהירה.


בעלי דפוס אישיות נרקיסיסטי לא נוטים לפנות לקבלת טיפול פסיכולוגי , לא משום שאינם סובלים מדפוס אישיותם אלא מתוך הקושי להבין את הסיבה לאותו סבל. ואכן, מצוקה רבה מאפיין את חייהם של בעלי אישיות נרקסיסטית, מציאות חיים לא קלה וכן חוויות של משבר, העלול לפגוע אנושות בדימוי העצמי שלהם, וממנו הם מתקשים להשתקם ולהתאושש.

הגישה הפסיכודנמית נחשבת לגישה הטובה ביותר לסיוע לאנשים עם דפוס אישיות נרקיסיסטית, שכן היא שמה דגש על שינוי באמצעות בניית ערך עצמי יציב ואמיתי, שלא מבוסס רק על הצלחות או מחמאות חיצוניות, אלא על הכרה אמיתית במאפיינים היחודיים, בתכונות, ביכולות ובכישורים המהותיים והממשיים של האדם.  קיראו על טיפול דינאמי.

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה