הפרעת חרדה מוכללת - מהי, מאפיינים וטיפול
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפרעת חרדה מוכללת - טיפול במרכז ד"ר טל

מהי הפרעת חרדה מוכללת?

חרדה היא תחושה אשר מהווה במידה זו אחרת חלק מהחיים של כולנו. בניגוד לפחד, רגש אשר מתעורר בנו אל מול גירוי מאיים הנמצא בסביבתנו בהווה - חרדה מוכללת מאופיינת על ידי הדאגה לאשר יתרחש בעתיד.

ישנם תחומים בחיים אשר לרוב מעוררים חרדה יותר מתחומים אחרים: עניינים כספיים, נושאי בריאות, תפקוד בעבודה ועוד. גם כאשר עולה חרדה בתחומים החשובים והמטרידים יותר בחיים, אם היא תופסת חלק ניכר מהיום או מהווה נטל רגשי נפשי, יש לשקול סיוע מקצועי. סיוע על ידי פסיכיאטר או פסיכולוג יאפשר למצוא טיפול מתאים לשם פתירתו.

מאפיינים

המאפיין הבולט של חרדה הוא הסימפטום הקוגניטיבי שלה: חרדה מאופיינת על ידי מחשבות רבות על הנושא מעורר החרדה- מחשבות שהינן בעלות אופי מעגלי החוזר על עצמו, ומביא להעצמת החרדה אשר חש האדם.

אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מוכללת (Generalized Anxiety Disorder, GAD) עוסקים בחשיבה דאגנית ומעלת מתח במשך חלק ניכר מיומם- הרבה יותר מאשר מרבית האנשים. הדאגה אינה נובעת ממאורעות ממשיים, אלא מצויה באופן תמידי (free floating).

העיסוק הדאגני, מעבר להשפעתו על מצב הרוח, פוגע באופן ניכר ביכולת התפקוד שלהם. המחשבות הינן בעלות אופי חודרני ושאינו נשלט - הן מפריעות לאדם כאשר הוא מנסה לעבוד, בזמן שיחה עם חברים וזמן משחק עם ילדיו. הניסיון להתנתק מהמחשבות הללו הינו קשה עבורו.

אבחון

כדי להיות מאובחן כסובל מ- GAD, על האדם להפגין דאגנות מוגזמת בנוגע למספר תחומי חיים למשך חצי שנה לפחות, באופן הפוגע בתפקודו או מסב לו מצוקה. בנוסף עליו לחוות את דאגתו כבלתי ניתנת לשליטה, ולסבול משלושה מתוך ששת הסימפטומים הבאים:

  • חוסר מנוחה או תחושת מתח תמידית
  • עייפות תמידית, תשישות
  • קשיי ריכוז
  • עצבנות
  • מתח שרירים
  • קשיי שינה - קושי להירדם או להיוותר ישן לאורך זמן, שינה לא רגועה ולא מספקת

GAD הינה בעיה שכיחה אשר 5-8% מהאוכלוסייה סובלים ממנה לאורך חייהם. ההפרעה פוגעת ביותר נשים מאשר גברים, ובכמחצית מהמקרים מופיעה לפני גיל 20.

 

מעניין הוא שגם אנשים שאובחנו בגיל מאוחר יותר מדווחים כי הפגינו סימפטומים חרדתיים והיו דאגניים במשך כל חייהם. מהלך ההפרעה הוא כרוני, והסימפטומים נוטים להחריף כאשר האדם מצוי בתקופות לחוצות בחייו.

מעל 50% מהסובלים מ GAD סובלים מבעיה נוספת במקביל - בעיקר אחת מהפרעות החרדה האחרות, דיכאון או שימוש בחומרים.

כמו כן הסובלים מההפרעה סובלים מבעיות בריאותיות וגופניות המקושרות ללחץ: כאבי ראש, הזעה מוגברת, דופק לב בלתי סדיר, רעידות גוף או תסמונת המעי הרגיז.

טיפול

בהפרעת חרדה מוכללת ניתן לטפל באמצעים תרופתיים או בעזרת טיפול פסיכולוגי, ופעמים רבות השניים משולבים יחדיו.  

הטיפול הפסיכולוגי המומלץ הינו טיפול קוגניטיבי - התנהגותיCBT, אשר מתמקד במחשבות המלוות את ההפרעה, ובקשר בינן לבין הסימפטומים מהם האדם סובל.

במהלך הטיפול מזהים את המחשבות מעוררות החרדה, ואת התהליך המחשבתי המאפיין את הדאגנות החרדתית אצל האדם המסוים. לעיתים במהלך הטיפול מתגלים מקורות רגשיים לסימני החרדה, ואלו מקבלים מענה בטיפול שיחתי- רגשי.

הקליניקה לתמיכה רגשית במרכז ד"ר טל, מציעה עבור אלו הסובלים מדאגות נשנות וחוזרות את האפשרות לערוך אבחון מקיף ומדוייק, במסגרתו יוצע גם הטיפול המתאים ביותר שיעשה בליווי אישי ומקצועי על ידי צוות הקליניקה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה