התאמת טיפול תרופתי: איזו תרופה פסיכיאטרית מתאימה בדיוק לך?
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התאמה אישית של תרופות פסיכיאטריות

לפני מספר עשורים הושלם פרוייקט מיפוי הגנום האנושי אשר היווה אבן דרך במחקר הביולוגי, פרמקולוגי והרפואי בכלל ונחשב לאחד מבין הפרויקטים המשמעותיים ביותר שחלו בעשורים האחרונים.  

הגנים הם למעשה מולקולות אשר מורכבות מרצפים של דנ"א ואחראיות להתפתחות ולתפקוד של כל בעלי החיים וכמובן גם בני אדם.

פרוייקט מיפוי הגנום זוהי אחת המהפכות הגדולות שחלו בעולם הרפואה ולו השלכות לגבי כל אחד ואחד מאיתנו. המשמעויות נוגעות לרמה המחקרית, התיאורטית והמעשית וקצרה היריעה מלפרט את כולן.

אחת ההשלכות, עליהן נדון במאמר זה, היא התפתחות היכולת לבנות לכל אדם פרופיל תרופתי המותאם אליו אישית.

על טיפול תרופתי בעבר ובהווה

הפקת תרופות הוא תחום מחקרי ענף אשר הניב לאורך השנים הצלחות רבות הן מבחינת מגוון התרופות הקיים, הן מבחינת המענה המקיף לשלל רחב של בעיות רפואיות ונפשיות שונות והן מבחינת היכולת להפיק מינון שונה ומותאם לכל אחד.

גם בתחום בריאות הנפש חלה בעשורים האחרים התפתחות אדירה בטיפול התרופתי הניתן למטופלים הסובלים מקשיים שונים. 

לאורך השנים נעשה שימוש בכמה "דורות" של תרופות, כאשר בדור הראשון היה קיים מגוון מצומצם של תרופות אשר למרבה הצער התאפיין בתופעות לוואי רבות ולעיתים גם קשות כמו למשל דיסטוניה (התכווצויות שרירים), אקטיזיה (אי שקט בלתי נסבל), פרקינסוניזם (נוקשות שרירים ותופעות הדומות לפרקינסון) והשפעות אנטיכולינרגיות  (עצירות, יובש בפה וכדומה).

מאז יצא דור שני ושלישי של תרופות פסיכיאטריות אשר פונה למגוון רחב יותר של קשיים וגורם לפחות תופעות לוואי.

התאמת תרופות פסיכיאטריות נערכת לרוב לאור ריאיון קליני, שיחה של "אחד על אחד", עם פסיכיאטר מומחה ומנוסה אשר לאור הסימפטומים שתיאר המטופל, ניסיונו של הפסיכיאטר ומגוון התרופות הקיים מאפשר התאמה של הטיפול התרופתי, אך לא תמיד באופן מלא.

לעיתים נראה כי מופיעות תופעות לוואי שמפריעות לתפקוד של המטופל, לעיתים הטיפול מפחית את התסמינים הרגשיים אך לא באופן מלא ועוד. במקרים כאלה מציע הפסיכיאטר המטפל תרופה אחרת או משנה את המינון הקיים.

התאמת טיפול תרופתי

הגישה המחקרית הנוגעת לטיפול תרופתי הניחה במשך שנים כי גורמים סביבתיים ומולדים כמו תזונה, גיל, משקל וכדומה הם שמשפיעים על האופן בו מטופל יגיב לתרופות.

כיום ידוע כי ישנם גורמים נוספים אשר משפיעים על אופן השפעת תרופות על כל אדם, חלק מהן קשורים בפעולות העצביות של המוח, אופן פעילות הרצפטורים, מספרם ויכולתם לקלוט מסרים / חומרים לאור נטילת תרופות.

מיפוי הגנום מאפשר לערוך בדיקה אישית לכל מטופל על מנת לבדוק את ההתאמה הטובה ביותר עבורו של תרופות פסיכיאטריות, מתוך מגוון של תרופות קיימות ובדגש על התרופות הנפוצות ביותר בשימוש כיום.

הבדיקה גם מאפשרת לערוך התאמה תרופתית אשר תפחית במידה ניכרת את הסיכון שבהתפתחותן של תופעות לוואי בתגובה לטיפול התרופתי, כאשר היא מתייחסת, בעיקר לתרופות אנטי דיכאוניות ותרופות אנטי פסיכוטיות.

למי מתאימה הבדיקה הגנטית?

הבדיקה הגנטית מתאימה למקרים כמו דיכאון עמיד, תופעות לוואי חמורות עקב טיפול תרופתי מסויים, קושי בהתאמת תרופות גם לאור ניסיון עם מגוון רחב של תרופות וכדומה. יש המעדיפים לבצע את הבדיקה לפני כל טיפול תרופתי שהוא.

כאמור, לבדיקה הגנטית אפשרות לבחון התאמה מדוייקת של טיפול פסיכיאטרי תוך התחשבות במיעוט תופעות לוואי, אך יחד עם זאת היא אינה פתרון קסם.

היא כלי עזר משמעותי וחדשני אשר יכול להקל ולזרז תהליכים שבעבר ערכו זמן רב, אך גם ביצועה אינו יכול להבטיח התאמה של 100%.

חשוב וניתן לערוך אותה לאור אבחון קליני של פסיכיאטר מומחה בלבד ותוך בחינת האפשרויות הטיפוליות הנוספות הקיימות כיום.

אנו מזמינים אתכם להתייעץ איתנו בכל עת, לשמוע עוד אודות אפשרויות הטיפול במרכז ולתת מענה בשאלות נוספות.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה